Co je roczne dziecko? – czyli jadłospis mojego roczniaka

Wiele mam zastanawia się, co tak naprawdę je roczne dziecko i czy oby na pewno dieta ich dzieci jest odpowiednio zbilansowana. Dzisiaj pokażę, Ci co jadła moja córka, kiedy skończyła rok i jak wyglądał jej jadłospis dla rocznego dziecka! Oczywiście każde dziecko jest inne i należy podążać za jego potrzebami, a prezentowany przeze mnie jadłospis jest tylko inspiracją. Kiedy córka skończyła rok jadła już pięć stałych posiłków w ciągu dnia.

Co je roczne dziecko? - czyli jadłospis mojego roczniaka

Do kiedy mleko modyfikowane?

Córka pije już tylko mleko modyfikowane typu junior, ale nie w dużych ilościach. Wypija około 100 ml mleka przed snem i około 100 ml w nocy. Powoli staram się, całkowicie wyeliminować mleko modyfikowane z diety mojej rocznej córki, ponieważ podawanie mleka modyfikowanego u dzieci powyżej roku nie jest konieczne.

Co pije roczne dziecko?

Do picia w trakcie posiłków i między posiłkami córka dostaje tylko wodę, podaną w kubku ze słomką lub w otwartym kubeczku. Pije wodę przegotowaną, źródlaną i od czasu do czasu mineralną, ponieważ taka najbardziej jej smakuje. Nie podaje córce do picia soków owocowych. Od czasu do czasu córka wypija sok z buraka, który uwielbia podany jako część podwieczorku z otwartego kubeczka.

Co je roczne dziecko?

Kiedy córka skończyła rok jadła już to co pozostali członkowie rodziny z małymi wyjątkami. Warto jednak zaznaczyć, że dieta naszej rodziny jest zdrowa, lekkostrawna i bogata w dużą ilość warzyw i owoców. W tym okresie wprowadziłam do diety córki miód i kakao, a także przyprawę curry. Dania które podawałam córce przyprawiałam też odrobiną soli morskiej. Od czasu do czasu podawałam też córce słodkie przekąski z dodatkiem cukru kokosowego czy syropu klonowego.

Co je roczne dziecko?

8:00 – Śniadanie:

Na śniadanie córka zjada zazwyczaj:

Córka po skończeniu roku przestała domagać się mleka na śniadanie, więc przestałam je jej podawać. Dbam o to, aby dieta mojej córki była różnorodna. Nie brakuje w niej nabiału oraz produktów zawierających wapń pochodzenia roślinnego. Dlatego nie mam konieczności podawania mleka modyfikowanego na śniadanie, które córka wypija i tak przed snem i w nocy.

11:00 – Drugie śniadanie:

Na drugie śniadanie serwuje córce zazwyczaj:

Co je roczne dziecko na obiad, podwieczorek i kolację?

14:15 – Obiad:

Kiedy córka skończyła rok, na obiad zjadała już praktycznie to samo co my. Córka tak świetnie radziła sobie z gryzieniem, że przestałam kroić dla niej drobno makaron czy obierać ziemniaczki ze skórki. Jedyne co nadal robię to pierś z kurczaka lub indyka podaje córce zawsze w formie pulpetów.

Na obiad córka najczęściej zjadała:

17:30 – Podwieczorek/Deser:

W jadłospisie rocznego dziecka podwieczorek stał się małą przekąską, która pozwalała mojej córce wytrwać bez wilczego głodu do kolacji. W związku z tym, że obiad córka zjadała około godziny 14.00 a kolację około 18.30, córce wystarczał mały deserek podany około 2 godziny po obiedzie. Nie chcąc przekarmiać córki, która i tak ma dość spory apetyt, staram się pilnować, żeby podwieczorek był mały i niezbyt kaloryczny.

Na podwieczorek córka najczęściej w tym okresie zjadała:

19:30 – Kolacja:

W 12 miesiącu zaczęłam podawać córce stałą kolację. Zaczęłam również powoli ograniczać ilość mleka modyfikowanego wypijanego przed snem.  Zależało mi, aby córka zaczęła traktować mleko jako napój, a nie pożywienie. Był to procesy długotrwały praktycznie niezauważalny dla córki. Stopniowo udało mi się ograniczyć mleko o połowę i pod koniec 12 miesiąca córka wypijała przed snem z butelki 100 ml mleka modyfikowanego typu junior zamiast 200 ml.

Na kolację, kiedy córka miała rok jadła zazwyczaj:

Jeśli podobał Ci się mój wpis o tym co je roczne dziecko …

koniecznie musisz zajrzeć na mój profil @mamprzepis_pl na instagramie, gdzie codziennie dziele się przepisami dla niemowląt i dzieci!

Książka dla dzieci o jedzeniu!

Jeśli szukacie książki dla dzieci napisanej w myśl zasady: „Rodzice decydują o tym, co dziecko je, ale to dziecko decyduje, ile i czy w ogóle zje„, która zachęci dziecko do próbowania nowych pokarmów i zdrowych wyborów żywieniowych, serdecznie polecam Wam książkę mojego autorstwa „Hela sama je obiadek

Książeczka jest kartonowa i napisana prostym rymowanym tekstem w związku z tym idealnie nadaję się dla najmłodszych dzieci.

9 thoughts on “Co je roczne dziecko? – czyli jadłospis mojego roczniaka”

  1. Ciekawe przepisy. Mój maluch karmiony piersia do roku po zakończeniu karmienia mleka krowiego (modyfikowanego nie chciałam podawać) pić nie chciał. Podaje jogurty i serki 🙂

    1. Moja córka odrzuciła pierś w 8 miesiącu. Troszkę z mojej winy.Super, że dziecko nie pije mleka modyfikowanego 🙂 Też nie planowałam podawać córce. Teraz pijemy tylko 3 miarki przed snem i mam zamiar jak najszybciej z tego zrezygnować.

  2. Jakoś tak czytam i brakuje mi tu warzyw i owoców. Tak po prostu w nieprzetworzonej formie oraz jako zupy. Rozumiem, że wpis głównie służy odesłaniu do przepisów, ale nadal ten brak powala. Polecam zajrzeć na blogi dietetyków (np. szpinak robi bleee, malgorzatajackowska itp.)
    Z drugiej strony króluje ksylitol i syrop klonowy, który jest niepotrzebny w diecie tak małego dziecka (wręcz ksylitol jest niepolecany dla dzieci poniżej 36 miesięcy, co jest napisane na każdym opakowaniu ksylitolu). Wszystkie placuszki, owsianki, jaglanki czy ciasteczka można dosłodzić bananami, daktylami, rodzynkami i innymi suszonymi owocami.
    A z mojej indywidualnej perspektywy – córka jest uczulona na pomidory, jajka i orzechy, więc niewiele mogę wykorzystać, ale to już postaram się sama przerobić, to co mi się spodobało 😀
    Powodzenia i smacznego! 🙂

    1. Postanowiłam odnieść się do komentarza, ponieważ nie do końca się z Panią zgadzam 🙂
      Nie jestem z wykształcenia dietetykiem, ale w ramach szkolenia podczas studiów miałam trochę do czynienia z dietetyką. Dodatkowo jestem na bieżąco z wytycznymi dotyczącymi diety dzieci i wydaję mi się, że dieta mojej córki bardzo od tych wytycznych nie odstaje. Jeśli chodzi o owoce, dziecko powinno zjadać ich od 3 do 4 porcji dziennie. Moja córka 3 porcje zjada na drugie śniadanie, bo tak jak pisałam w jadłospisie, zjada około 150 g owoców + jogurt. Jeśli na śniadanie zje owsiankę z daktylami, mamy już 4 porcje owoców :). Przejdźmy do warzyw, jeśli córka zjada jajko na śniadanie, zawsze dostaje do tego pomidorka i ogórka. Na obiad córka zjada przynajmniej 2 porcje warzyw i to one stanowią główną część posiłku. Jeśli zje ich za mało na obiad, zawsze na kolacje dostaje warzywka gotowane na parze, i sok z buraka na podwieczorek. Przepisy kolacyjne są też głównie oparte na warzywach. Mój jadłospis to jadłospis rzeczywisty składający się z dań, które córka zjada. Nie jest to jadłospis, idealny wiadomo. Zup córka nie jadła w tym okresie, bo tak jak wspominałam w poprzednim poście, nie chciała ich jeść, więc przestałam gotować zupki i warzywa próbowałam przemycać w innej formie. Teraz kiedy ma półtora roku córka, na nowo polubiła zupki i je je praktycznie zawsze na kolację. Po roku dziecko może już zjadać substancje słodzące takie jak cukier kokosowy czy syrop klonowy, nie dodaje ich dużo, ale też nie mam zamiaru z nich zupełnie zrezygnować, bo sama czasem zjadam takie zdrowe słodycze. Owoce w dużej ilości też nie są wskazane, ponieważ składają się również podobne jak cukier kokosowy z cukrów prostych. Zgadzam się z Panią co do ksylitolu, że nie powinien być podawany, bo może wywoływać biegunki. Moja córka dostaje go jednak bardzo rzadko i nic nigdy jej się nie działo.

        1. Oczywiście, że nie. Moja córka nigdy nie jadła według książki…
          Cała nasza rodzina je owoce na drugie śniadanie i wtedy zjadamy ich najwięcej.
          Jeśli podaje śniadanie lub kolację na słodko, również znajdują się tam owoce.
          Ale oprócz owoców są również inne produkty, które córka powinna jeść np. warzywa.
          Jeśli chodzi Pani o to, że podałam ile gramów moja córka, zjada na drugie śniadanie, to jest to wartość orientacyjna dla innych mam.
          Nie ważę owoców…
          Nie ograniczam córce jedzenia…
          i nasz jadłospis wygląda różnie, to jest tylko przykład.

  3. I tak się będziecie przegadywać która mądrzejsza? Tak naprawdę to dziecko weryfikuje wszystko i je to na co ma ochotę, co mu po prostu smakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *