Jadłospis dla rocznego dziecka, co je roczne dziecko

Kiedy córka skończyła rok jadła już pięć stałych posiłków w ciągu dnia. Całkowicie zrezygnowałam z podawania mleka następnego tzw. 2, które nie jest dostosowane do potrzeb dzieci powyżej roku. Jesteś ciekawa co je roczne dziecko? Zobacz nasz jadłospis dla rocznego dziecka.

Jadłospis dla rocznego dziecka czyli co je roczne dziecko

Do kiedy mleko modyfikowane?

Córka pije już tylko mleko modyfikowane typu junior, ale nie w dużych ilościach. Wypija około 100 ml mleka przed snem i około 100 ml w nocy. Powoli staram się, całkowicie wyeliminować mleko modyfikowane z diety córki, ponieważ podawanie mleka modyfikowanego u dzieci powyżej roku nie jest konieczne.

Co pije roczne dziecko?

Do picia w trakcie posiłków i między posiłkami córka dostaje tylko wodę, podaną w kubku ze słomką lub w otwartym kubeczku. Pije wodę przegotowaną, źródlaną i od czasu do czasu mineralną, ponieważ taka najbardziej jej smakuje. Nie podaje córce do picia soków owocowych. Od czasu do czasu córka wypija sok z buraka, który uwielbia podany jako część podwieczorku z otwartego kubeczka.

Co je roczne dziecko?

Kiedy córka skończyła rok jadła już to co pozostali członkowie rodziny z małymi wyjątkami. Warto jednak zaznaczyć, że dieta naszej rodziny jest zdrowa, lekkostrawna i bogata w dużą ilość warzyw i owoców. W tym okresie wprowadziłam do diety córki miód i kakao, a także taką przyprawę jak curry. Dania które córce podawałam przyprawiałam odrobiną soli morskiej. Od czasu do czasu podawałam też córce słodkie przekąski z dodatkiem cukru kokosowego.

Jadłospis dla rocznego dziecka

8:00 – Śniadanie:

Na śniadanie córka zjada zazwyczaj:

Córka po skończeniu roku przestała domagać się mleka na śniadanie, więc przestałam je jej podawać. Dbam o to, aby dieta mojej córki była różnorodna. Nie brakuje w niej nabiału oraz produktów zawierających wapń pochodzenia roślinnego. Dlatego nie mam konieczności podawania mleka modyfikowanego na śniadanie, które córka wypija i tak przed snem i w nocy.

11:00 – Drugie śniadanie:

Na drugie śniadanie serwuje córce zazwyczaj:

14:15 – Obiad:

Kiedy córka skończyła rok, na obiad zjadała już praktycznie to samo co my. Córka tak świetnie radziła sobie z gryzieniem, że przestałam kroić dla niej drobno makaron czy obierać ziemniaczki ze skórki. Jedyne co nadal robię to pierś z kurczaka lub indyka podaje córce zawsze w formie pulpetów.

Na obiad córka najczęściej zjadała:

17:30 – Podwieczorek/Deser:

W jadłospisie rocznego dziecka podwieczorek stał się małą przekąską, która pozwalała mojej córce wytrwać bez wilczego głodu do kolacji. W związku z tym, że obiad córka zjadała około godziny 14.00 a kolację około 18.30, córce wystarczał mały deserek podany około 2 godziny po obiedzie. Nie chcąc przekarmiać córki, która i tak ma dość spory apetyt, staram się pilnować, żeby podwieczorek był mały i niezbyt kaloryczny.

Na podwieczorek córka najczęściej w tym okresie zjadała:

19:30 – Kolacja:

W 12 miesiącu zaczęłam podawać córce stałą kolację. Zaczęłam również powoli ograniczać ilość mleka modyfikowanego wypijanego przed snem.  Zależało mi, aby córka zaczęła traktować mleko jako napój, a nie pożywienie. Był to procesy długotrwały praktycznie niezauważalny dla córki. Stopniowo udało mi się ograniczyć mleko o połowę i pod koniec 12 miesiąca córka wypijała przed snem z butelki 100 ml mleka modyfikowanego typu junior zamiast 200 ml.

Na kolację, kiedy córka miała rok jadła zazwyczaj:

Jadłospis dla rocznego dziecka – karmienia nocne:

Kiedy córka skończyła rok, podobnie jak w 11 miesiącu budziła się praktycznie codziennie na karmienie. Najczęściej budziła się około godziny 3 nad ranem. Nie było jednak reguły, potrafiła obudzić się już około 23 i bez butelki nie chciała usnąć. Całe szczęście, że bez względu na to o której dostała mleko, domagała się go tylko raz w ciągu nocy. W związku z tym, że roczne dziecko nie musi już jeść w nocy i sama zauważyłam, że nie chodzi tu jedzenie, ale o chęć picia czegoś słodkiego. Postanowiłam stopniowo zmniejszać ilość podawanego mleka w nocy. Do tej pory w nocy podawałam córce 4 miarki mleka modyfikowanego typu junior. Od 12 miesiąca stopniowo zmniejszałam ilość miarek tak, że pod koniec 12 miesiąca córka w nocy dostawała tylko dwie miarki mleka modyfikowanego. Troszkę ją oszukiwałam i dodawałam więcej wody, tak żeby córka miała wrażenie, że napoju jest więcej.

Co myślisz o jadłospisie mojej córki? Jak wyglądał jadłospis Twojego dziecka w tym okresie?

Będę wdzięczna, jeśli dasz mi znać co myślisz tutaj na blogu lub na mojej grupie na Facebooku (klik).
Zapraszam Cię również do odwiedzenia mojego profilu na Instagramie (klik) na którym dziele się codziennymi posiłkami mojej córki.

4 thoughts on “Jadłospis dla rocznego dziecka, co je roczne dziecko”

 1. Ciekawe przepisy. Mój maluch karmiony piersia do roku po zakończeniu karmienia mleka krowiego (modyfikowanego nie chciałam podawać) pić nie chciał. Podaje jogurty i serki 🙂

  1. Moja córka odrzuciła pierś w 8 miesiącu. Troszkę z mojej winy.Super, że dziecko nie pije mleka modyfikowanego 🙂 Też nie planowałam podawać córce. Teraz pijemy tylko 3 miarki przed snem i mam zamiar jak najszybciej z tego zrezygnować.

 2. Jakoś tak czytam i brakuje mi tu warzyw i owoców. Tak po prostu w nieprzetworzonej formie oraz jako zupy. Rozumiem, że wpis głównie służy odesłaniu do przepisów, ale nadal ten brak powala. Polecam zajrzeć na blogi dietetyków (np. szpinak robi bleee, malgorzatajackowska itp.)
  Z drugiej strony króluje ksylitol i syrop klonowy, który jest niepotrzebny w diecie tak małego dziecka (wręcz ksylitol jest niepolecany dla dzieci poniżej 36 miesięcy, co jest napisane na każdym opakowaniu ksylitolu). Wszystkie placuszki, owsianki, jaglanki czy ciasteczka można dosłodzić bananami, daktylami, rodzynkami i innymi suszonymi owocami.
  A z mojej indywidualnej perspektywy – córka jest uczulona na pomidory, jajka i orzechy, więc niewiele mogę wykorzystać, ale to już postaram się sama przerobić, to co mi się spodobało 😀
  Powodzenia i smacznego! 🙂

  1. Postanowiłam odnieść się do komentarza ponieważ nie do końca się z Panią zgadzam 🙂
   Nie jestem z wykształcenia dietetykiem, ale w ramach szkolenia podczas studiów miałam trochę do czynienia z dietetyką. Dodatkowo jestem na bieżąco z wytycznymi odnośnie diety dla dzieci i wydaję mi się, że dieta mojej córki bardzo od tych wytycznych nie odstaje. Jeśli chodzi o owoce, dziecko powinno zjadać ich od 3 do 4 porcji dziennie. Moja córka 3 porcje zjada na drugie śniadanie bo tak jak pisałam w jadłospisie zjada około 150 gram owoców + jogurt. Jeśli na śniadanie zje owsiankę z daktylami, mamy już 4 porcje owoców :). Przejdźmy do warzyw, jeśli córka zjada jajko na śniadanie zawsze dostaje do tego pomidorka i ogórka. Na obiad córka zjada przynajmniej 2 porcje warzyw i to one stanowią główną część posiłku. Jeśli zje ich za mało na obiad zawsze na kolacje dostaje warzywka gotowane na parze, i sok z buraka na podwieczorek. Przepisy kolacyjne są też głównie oparte na warzywach. Mój jadłospis to jadłospis rzeczywisty składający się z dań, które córka zjada. Nie jest to jadłospis idealny wiadomo. Zup córka nie jadła w tym okresie, bo tak jak wspominałam w poprzednim poście, nie chciała ich jeść więc przestałam gotować zupki i warzywa próbowałam przemycać w innej formie. Teraz kiedy ma półtora roku córka na nowo polubiła zupki i je je praktycznie zawsze na kolację. Po roku dziecko może już zjadać substancje słodzące takie jak cukier kokosowy czy syrop klonowy, nie dodaje ich dużo, ale też nie mam zamiaru z nich zupełnie zrezygnować bo sama czasem zjadam takie zdrowe słodycze. Owoce w dużej ilości też nie są wskazane ponieważ składają się również podobne jak cukier kokosowy z cukrów prostych. Zgadzam się z Panią co do ksylitolu, że nie powinien być podawany bo może wywoływać biegunki. Moja córka dostaje go jednak bardzo rzadko i nic nigdy jej się nie działo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *