Jadłospis dla półtorarocznego dziecka – nasz przykład

Jadłospis półtorarocznego dziecka nie różni się znacznie od jadłospisu rocznego dziecka. Został rozszerzony o parę nowych dań i produktów. Kiedy córka skończyła półtora roku regularnie zaczęłam podawać jej ekologiczne pieczarki oraz miód. Córka zjada teraz również więcej suszonych owoców i orzechów bez mielenia, głównie orzechy nerkowca, które są dość miękkie.

Jadłospis dla dla półtorarocznego dziecka

Córka nadal zjada 5 stałych posiłków i przed snem wypija 100 ml mleka typu junior. Do picia w trakcie posiłków i między posiłkami córka dostaje tylko wodę. Pije wodę przegotowaną, źródlaną oraz od czasu do czasu mineralną. Nie podaje do picia soków owocowych. Od czasu do czasu córka wypija sok z buraka, który uwielbia podany jako część podwieczorku.

Jadłospis dla półtorarocznego dziecka

Jadłospis dla półtorarocznego dziecka – śniadanie:

Kiedy córka skończyła półtora roku na śniadanie jadła praktycznie to samo co w wieku 12 miesięcy. Córka najczęściej zjadała na śniadanie płatki owsiane lub jajko w różnej postaci.

Jadłospis dla półtorarocznego dziecka – drugie śniadanie:

Na drugie śniadanie serwuje córce codziennie domowy jogurt i owoce, ale tylko te ekologiczne.

Podaje na przemian dwa domowe jogurty:

  • jogurt bananowo -cynamonowy (3 łyżki jogurtu naturalnego, 70 gram banana i pół łyżeczki cynamonu)
  • jogurt waniliowy z awokado i bananem (2 łyżki jogurtu naturalnego, 30 gram awokado, 50 gram banan i szczypta wanilii)

Jadłospis dla półtorarocznego dziecka – obiad:

Córka w wieku półtora roku zjada na obiad to samo co my. Jedyne co nadal zostało niezmienne to jeśli szykuje na obiad danie mięsne, dla córki robię oddzielnie pulpety. Wydaję mi się jednak, że niedługo z tego zrezygnuje ponieważ podczas pobytu w hotelu zorientowałam się, że córka świetnie radzi sobie z gryzieniem kawałków mięsa.

Na obiad córka najczęściej zjada:

Jadłospis dla półtorarocznego dziecka – podwieczorek:

Podwieczorek w jadłospisie półtorarocznej córki to raczej mały deser serwowany zazwyczaj 2 godziny po obiedzie. Jest to zazwyczaj słodka przekąska domowej roboty.

Na podwieczorek córka najczęściej w tym okresie zjadała:

Jadłospis dla półtorarocznego dziecka – kolacja:

Kolacja to posiłek, który jest dużo bardziej różnorodny niż śniadania. O ile na śniadania staram się podawać córce posiłki, szybkie w przygotowaniu podczas przygotowania kolacji pozwalam sobie na małe eksperymenty dzięki czemu mamy już wiele nowych dań, które na stałe zagościły w jadłospisie półtorarocznego dziecka.

Na kolacje córka w tym okresie dostawała zazwyczaj:

Przed snem córka wypija 100 ml mleka typu junior z butelki.

Karmienia nocne:

Kiedy córka skończyła 16 miesięcy przestałam budzić się na karmienie nocne i potrafiła przespać bez pobudki około 12 godzin. Ten stan utrzymuje się cały czas. Nawet w okresie ząbkowania, mimo częstych nocnych pobudek, córka nadal nie domagała się mleka, a ja sama jej go nie podsuwam, żeby na nowo ją do mleka nie przyzwyczajać. Nawet jeśli jednak zdarzyłaby się taka noc, że córka nie usnęłaby bez mleka, podałabym córce tylko jedną miarkę mleka rozcieńczoną w 50 ml wody bo do tego etapu doszłyśmy kończąc picie mleka w nocy.

2 thoughts on “Jadłospis dla półtorarocznego dziecka – nasz przykład”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *