Jadłospis dla 8 i 9 miesięcznego dziecka

Jadłospis dla 8 i 9 miesięcznego dziecka składa się już z 3 stałych posiłków. W tym okresie przestałam korzystać z gotowych słoiczków i zaczęłam sama przygotowywać obiadki dla córki. Był to okres przełomowy, ponieważ córka sama zrezygnowała z karmienia piersią.

Jadłospis dla 8 i 9 miesięcznego dziecka

Pewnego dnia postanowiłam podać córce na kolację mleko modyfikowane w butelce, licząc, że dłużej pozostanie syta i nie będzie tak często budzić się w nocy. Następnego dnia rano córka odmówiła picia mleka z piersi i domagała się butelki. Nie planowałam karmić córki piersią dłużej niż 6 miesięcy więc, mimo że było mi trochę przykro, że nasze karmienie dobiega końca. Cieszyłam się, że bez płaczu udało nam się zrezygnować z piersi, ponieważ tego najbardziej się obawiałam.

Jadłospis dla 8 i 9 miesięcznego dziecka

8:00Śniadanie: mleko modyfikowane następne 200 ml (6 miarek)

11:30 – Drugie śniadanie: Na drugie śniadanie córka w tym okresie zjadała zazwyczaj:

14:30 – Obiad: Na obiad córka zjadała zazwyczaj zupkę warzywną, którą samodzielnie dla niej przygotowywałam oraz nasz dorosły obiad z lekką modyfikacją. Odkładałam odrobinę naszej jeszcze nieprzyprawionej solą potrawy i starałam się, żeby w daniu dla dziecka było więcej warzyw i sosu niż dodatków typu ryż czy makaron. Takie danie było bardziej dostosowane do możliwości córki.

Najczęściej w tym okresie podawałam córce na obiad:

17:00Podwieczorek: W przeciwieństwie do jadłospisu między 6 a 7 miesiącem podwieczorki córki między 8 a 9 miesiącem były bardzo urozmaicone.

Na podwieczorek serwowałam córce zazwyczaj:

20:00Kolacja: mleko modyfikowane 200 ml (6 miarek)

Karmienia nocne:

Córka budziła się w nocy na mleko dwa razy. Podczas pierwszego karmienia wypijała 170 ml mleka (5 miarek). Podczas drugiego karmienia zmniejszyłam jej ilość miarek do 4 i córka dzięki temu wypijała tylko 140 ml mleka.

Podsumowanie:

Z miesiąca na miesiąc jadłospis mojej córki stawał się coraz bardziej urozmaicony. Miałam to szczęście, że córka lubi poznawać nowe smaki i nie miałyśmy większych problemów podczas rozszerzania diety.

Zdarzają się oczywiście produkty, które jej nie smakują, ale staram się nie rezygnować i podaje je do skutku, aż córka zaakceptuje nowy smak. 

Na przykładzie brokuła, którego nie tolerowała jako 6 miesięczne dziecko i pomidorków koktajlowych wiem, że warto podawać dane warzywko do skutku w różnej formie, aż dziecko zaakceptuje jego smak i konsystencje.

W przypadku brokuła okazało się, że córce bardziej odpowiada brokuł ugotowany na parze i podany do rączki, niż zmielona papka. W przypadku pomidorków koktajlowych okazało się, że bardziej odpowiadają córce pomidorki pokrojone na cienkie plasterki. Wiedziałam, że to niesmak pomidora jest problemem, ponieważ córka uwielbia wszystko, co pomidorowe. W związku z tym próbowałam zaproponować córce pomidorka podanego w sposób, który zaakceptuje.

Co myślisz o naszym jadłospisie? Jak wyglądał jadłospis Twojego dziecka w tym okresie?

Będę wdzięczna, jeśli dasz mi znać co myślisz tutaj na blogu lub na moim Facebooku.
Zapraszam Cię również do odwiedzenia mojego profilu na Instagramie, na którym dziele się codziennymi posiłkami mojej córki.

5 thoughts on “Jadłospis dla 8 i 9 miesięcznego dziecka”

  1. nie wolno zmniejszać ilości miarek niż te podane na opakowaniu bo zmienia Pani skład mleka. To mi powiedziała położna i to jest bardzo częsty błąd.

    1. Skład mleka zmienia się wtedy, kiedy dodajemy do podanej przez producenta ilości wody większą lub mniejszą ilość miarek mleka modyfikowanego. Na opakowaniu jest często podane ile wody potrzeba do określonej ilości miarek. Mleko następne przeznaczone jest dla dzieci od 6 do 12 miesiąca życia i w związku z tym ilość spożywanego mleka, będzie się różnić w zależności od wieku dziecka. Nie jest powiedziane, że dziecko np. 8 miesięczne musi pić zawsze porcje z 6 miarek, jest to uśredniona wartość. Jeśli dziecko wypije trochę mniej lub więcej też będzie ok.

    2. Ma to znaczenie tylko wtedy gdy mm jest jedynym pokarmem niemowlaka, bo wtedy stąd czerpie wszystkie składniki odżywcze. Jeśli dziecko ma urozmaiconą dietę a mleko pije już tylko sporadycznie to nie jest to już tak istotne. Zresztą jest to popularny sposób na oduczenie dziecka nocnego karmienia.

  2. Witaj, jakim mlekiem karmilas/karmiesz? Chodzi tutaj o sytuację kiedy dziecko odmówiło Twojej piersi. U mnie odmawia ale butelki. Syn ma 8.5 mięs.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *