Jadłospis dla 8 i 9 miesięcznego dziecka składa się już z 3 stałych posiłków. W tym okresie przestałam korzystać z gotowych słoiczków i zaczęłam sama przygotowywać obiadki dla córki. Był to dla nas okres przełomowy, ponieważ córka sama zrezygnowała z karmienia piersią.

Pewnego dnia postanowiłam podać córce na kolację mleko modyfikowane w butelce, licząc, że dłużej pozostanie syta i nie będzie tak często budzić się w nocy. Następnego dnia rano córka odmówiła picia mleka z piersi i domagała się butelki. Mimo że było mi trochę przykro, że karmienie piersią dobiega końca, cieszyłam się, że córce bez płaczu udało się zrezygnować z piersi, ponieważ tego najbardziej się obawiałam.
Drugie śniadanie Obiad Podwieczorek
Jadłospis dla 8 i 9 miesięcznego dziecka
8:00 – Śniadanie: mleko modyfikowane następne 200 ml (6 miarek)
11:30 – Drugie śniadanie: Na drugie śniadanie córka w tym okresie zjadała zazwyczaj:
- domowy jogurt
- płatki owsiane na mleku roślinnym
- czasem serwowałam córce również waniliowy mus z awokado
- kaszkę owsianą domowej roboty o smaku jabłkowym
14:30 – Obiad: Na obiad córka zjadała zazwyczaj zupkę warzywną, którą samodzielnie dla niej przygotowywałam oraz nasz dorosły obiad z lekką modyfikacją. Odkładałam odrobinę naszej jeszcze nieprzyprawionej solą potrawy i starałam się, żeby w daniu dla dziecka było więcej warzyw i sosu niż dodatków typu ryż czy makaron. Takie danie było bardziej dostosowane do możliwości córki.
Najczęściej w tym okresie podawałam córce na obiad:
- pomidorowy makaron z bakłażanem
- kurczaka w sosie pomidorowym
- kremowy sos ze szpinakiem z ryżem
- indyka w sosie koperkowym
- kasza jaglana z cukinią w sosie pomidorowo-śmietanowym
- gotowane pulpety z kurczaka
- pulpety z wody
17:00 – Podwieczorek:
W przeciwieństwie do jadłospisu 7 miesięcznego dziecka podwieczorki córki, kiedy miała 8 i 9 miesięcy były zdecydowanie bardziej urozmaicone.
Na podwieczorek w tym okresie serwowałam córce zazwyczaj:
- placki bananowe
- placki z cukinii
- budyń na mleku owsianym
- migdałowy deser z nektarynką
- krem z banana i avocado
- pudding z brązowego ryżu
- ryż na mleku roślinnym z jabłkiem lub z innym owocem w zależności od pory roku np. z truskawkami lub teraz z dynią
- kanapeczki z pastą z awokado i z jajka
- placuszki jabłkowe
- placki z buraka (tego nie serwowałam, bo nie znałam, ale gdybym znała to bym podała :))
- bezglutenowe naleśniki ( podobnie jak wyżej)
20:00 – Kolacja:
butelka mleka modyfikowanego 200 ml (6 miarek)
Karmienie nocne:
Córka w tym wieku budziła się w nocy na karmienie mniej więcej dwa razy. Podczas pierwszego karmienia wypijała około 170 ml mleka (5 miarek mleka). Podczas drugiego karmienia wypijała 140 ml mleka (4 miarki mleka)
Jeśli podobały Ci się moje przepis…
Jeśli podobały Ci się moje przepisy dla niemowlaka, koniecznie musisz zajrzeć na mój profil @mamprzepis_pl na instagramie, gdzie codziennie dziele się moimi propozycjami potraw dla niemowląt i dzieci!
Jadłospis dla 8 i 9 miesięcznego dziecka – podsumowanie:
Z miesiąca na miesiąc jadłospis mojej córki stawał się coraz bardziej urozmaicony. Miałam to szczęście, że córka lubi poznawać nowe smaki i nie miałyśmy większych problemów podczas rozszerzania diety.
Zdarzają się oczywiście produkty, które córce nie smakują. Staram się z nich nie rezygnować i podawać je do skutku, aż córka zaakceptuje nowy smak.
Na przykładzie brokuła i pomidorków koktajlowych, których córka nie tolerowała jako 6 miesięczne dziecko wiem, że warto podawać dane warzywo do skutku w różnej formie, aż dziecko zaakceptuje jego smak i konsystencje.
W przypadku brokuła okazało się, że córce bardziej odpowiada taki ugotowany na parze i podany do rączki, niż zmielona papka. W przypadku pomidorków koktajlowych okazało się, że bardziej odpowiadają córce pomidorki pokrojone w plasterki. Oczywiście, każdy ma prawo do swoich preferencji smakowych, ale jeśli chodzi o pomidora, wiedziałam, że to niesmak jest problemem, ponieważ córka uwielbia wszystko, co pomidorowe. W związku z tym próbowałam zaproponować córce pomidorka podanego w sposób, który zaakceptuje.
Jeśli szukacie książki dla dzieci napisanej w myśl zasady: „Rodzice decydują o tym, co dziecko je, ale to dziecko decyduje, ile i czy w ogóle zje„, która zachęci dziecko do próbowania nowych pokarmów i zdrowych wyborów żywieniowych, serdecznie polecam Wam książkę mojego autorstwa „Hela sama je obiadek”
Książeczka jest kartonowa i napisana prostym rymowanym tekstem w związku z tym idealnie nadaję się dla najmłodszych dzieci.
nie wolno zmniejszać ilości miarek niż te podane na opakowaniu bo zmienia Pani skład mleka. To mi powiedziała położna i to jest bardzo częsty błąd.
Skład mleka zmienia się wtedy, kiedy dodajemy do podanej przez producenta ilości wody większą lub mniejszą ilość miarek mleka modyfikowanego. Na opakowaniu jest często podane ile wody potrzeba do określonej ilości miarek. Mleko następne przeznaczone jest dla dzieci od 6 do 12 miesiąca życia i w związku z tym ilość spożywanego mleka, będzie się różnić w zależności od wieku dziecka. Nie jest powiedziane, że dziecko np. 8 miesięczne musi pić zawsze porcje z 6 miarek, jest to uśredniona wartość. Jeśli dziecko wypije trochę mniej lub więcej też będzie ok.
Ma to znaczenie tylko wtedy gdy mm jest jedynym pokarmem niemowlaka, bo wtedy stąd czerpie wszystkie składniki odżywcze. Jeśli dziecko ma urozmaiconą dietę a mleko pije już tylko sporadycznie to nie jest to już tak istotne. Zresztą jest to popularny sposób na oduczenie dziecka nocnego karmienia.
Witaj, jakim mlekiem karmilas/karmiesz? Chodzi tutaj o sytuację kiedy dziecko odmówiło Twojej piersi. U mnie odmawia ale butelki. Syn ma 8.5 mięs.
Hey, podawałam córce Hipp 2 Combiotik https://www.ceneo.pl/38474912
Witam, mam pytanko jak przeszła Pani od gładkich zupek ze słoiczków do np. takiego makaronu ze szpinakiem na obiad? Między jadlospisem dla 7 i 8 miesięcznego dziecka jest dość spora przepaść w konsystencji posiłków. Nie wiem sama jak się zabrać do wprowadzania córce posiłków o mniej gładkiej konsystencji. Byłabym wdzięczna za podpowiedź jak to wyglądało u Pani 🙂
P.S. super blog, znalazłam go zaledwie kilka dni temu, a już przejrzałam większość 🙂
Najpierw podałam córce słoiczki z grudkami przeznaczone dla dzieci powyżej 7 miesiąca życia. W drugim kroku zaczęłam podawać córce zupkę + drugie danie w małej ilości. Jeśli np. podawałam makaron ze szpinakiem to kroiłam go bardzo drobno i dodawałam dużą ilość sosu, tak żeby sosu było więcej niż makaronu i całe danie nadal miało bardziej konsystencję płynną niż stałą.
A co zrobić jak dziecko ma 9 miesięcy i nie ma zębów i się dławi kawałkami pokarmu. Musi dalej chyba jeść papki, bo może się zadławić i udusić. Więc nie dla każdego dziecka jest wskazane jedzenie makaronu, placków czy mięsa
W takim wypadku dziecko powinno nadal jeść rozdrobniony pokarm i co jakiś czas proponujemy dziecku odrobinę stałego pokarmu. Każde dziecko jest inne i ma prawo różnie jeść. Tak akurat jadła moja córka.
Moje dziecko ma 8msc niema zębów a już próbowała rolady klusek kapusty kiszonej , parówki domowej , każdego rodzaju mięsa ,kasz ,pieczywo ciemne jajka omlety placki … Nie rozumiem co to za problem z tym podawaniem … ?? Moja zjada cząstki czasami wielkości 5mm , trzeba podawać picie na przemian z jedzeniem żeby się nie zatkała i patrzeć do buzi kontrolować czy połknęła czy gdzieś tam trzyma … Karpia o amura też już jadła na wigilię czyli jak skończyła 7m. Rozszerzam dietę od 4msc zupki robiłam początkowo sama teraz różnie to bywa bo pracuje , ale polecam się nie bać i iść na całość … Kasze twarogi serki naturalne … Misy z dodatkiem kaszy jaglanej … Zupe od razu pierwsza robiłam z 6skladnikow … Więc niema czego się bać tylko podawać … Dziko ja już normalne obiady ,zdrowe bez soli ,z ziołami . Z pierwszą córka tak się balam wszystkiego i córka do tej pory nie lubi zup i wybrzydza z jedzeniem a ma już 5lat. Młodsza je więcej niż starsza są takie dni . Czym skorupka za młodu … Sprawdza się
Co zrobić gdy noworodek ma problem z jedzeniem przez wędzidełko
Dzień dobry,
Niestety nie mogę pomóc. Nie jestem lekarzem.
U nas było na odwrót. Z krótkim wędzidełkiem syn ciągnął butle ( z moim pokarmem ) a gdy mu je ciachnęliśmy – nie umiał….
Dziękuję bardzo za wskazówki 🙂 zobaczymy, czy u nas takie podejscie zda egzamin. Mam jeszcze jedno pytanie, na zdjęciach widać, że w 8 i 9 miesiącu podawała już Pani pokarm w formie ” do rączki” (owoce, placuszki). Czy zrezygnowała Pani całkiem z karmienia łyżeczką i podawania córce pokarmów bezpośrednio do ust, czy mieszała Pani obie „metody”?
Bardzo proszę :). Nie zrezygnowałam. Mieszałam obie metody. Takie dania, które miały płynną konsystencję nadal podawałam łyżeczką 🙂
Oj bardzo źle nie można tak robić z mlekiem modyfikowanym bo to źle wpływa na żołądek dziecka nie podoba mi się wogule ten jadłospis
Czego nie można robić z mlekiem modyfikowanym? Nie za bardzo rozumiem? Nie można podawać dziecku mniejszej porcji mleka w nocy?
Jak daje się na 180 ml wody 6 miarek to wychodzi ok 200 ml mleka, więc nie widzę tu nieprawidłowości.
Moja córka niestety nie chce brać niczego sama do buzi, nie pcha rączek, nie wkłada zabawek.. Staram się jej wkładać do rączki jedzenie i kierować ku buzi, ale przy ustach sztywnieje cała rama i zabiera ręce. Muszę ją zatem sama karmić. Staram się podawać też nie tylko papki, ale nie mamy jeszcze żadnych zębów i nie wszystko jest w stanie przeżuć. Za chwilę 9 miesiąc.
Nie martw się. Ja nie stosowałam jednej techniki karmienia. Na początku też karmiłam córeczkę łyżeczką, dopiero około 10 miesiąca zauważyłam, że córka chce sama jeść i zaczęłam jej podawać dania, które nadają się bardziej do karmienia metodą BLW 🙂 Co do konsystencji, możesz spróbować podać, coś, co zawiera grudki mimo braku zębów, dziecko sobie poradzi 🙂
Proponuje podać np. ryż lub kaszę jaglaną na słodko lekko zmiksowaną blenderem ręcznym, tak żeby konsystencja była pól na pół i znalazło się w niej trochę gródek.
Np. coś takiego:
https://mamprzepis.pl/maslany-pudding-z-brazowego-ryzu-dla-niemowlat/
Moja córka kończy 8 miesiąc i też nie chce jeść rączkami ale bardzo chętnie je sama z łyżeczki. Nie umie sama nabierać pokarmu na nią, więc ja jej nabieram pokarm i podaję jej łyżeczkę do rączki, a ona już sama trafia( nie zawsze celnie) do buzi.
Jejku moja córka tez odrzuciła pierś z dnia na dzień na przełomie 8 a 9 miesiąca i tak się stresowałam …. a widzę ze to się ponorostu zdarza 🙁 masz racje ze dla matki to przykre ale widocznie tak chce i już 🙂 pozdrawiam
Tak to był trudny moment. Wyrzucałam sobie, że to z mojej winy. Byłam zła, że podałam mleko modyfikowane. Córka jednak na początku była dość łakomym dzieckiem i inne jedzenie stało się dla niej bardziej atrakcyjne niż mleko z piersi mamy.
Czy po odstawieniu piersi w 9 miesiecu koniecznie jest podawanie mm? Córka je 3 stałe posilki plus między tym dostaje owoce i warzywa?
Według zaleceń do roku dziecko powinno dostawać 3 porcję nabiału dziennie, dlatego podawałam dwa razy dziennie mleko modyfikowane, chociaż nie jestem jego wielką fanką. Kiedy córka skończyła rok, szybko z niego zrezygnowałam.
Jeśli Pani dziecko ładnie przyjmuje posiłki stałe i jest Pani w stanie przemycić w nich nabiał w odpowiedniej ilości, to podawanie mleka modyfikowanego nie jest konieczne 🙂
Co do ilości mleka podawanego Dziecku, zgodzę się z opiniami, że jeśli dziecko je również inne pokarmy np na śniadanie kasze manna i za niedługo chce mleko, to podaję tylko tyle, ile wypije. U mnie często rozregulowuje się nasz plan :/
Synek ma 9 miesięcy, często karmie go Piersią 2 razy w nocy, bo wtedy ładnie je i nie wariuje. A mi przynajmniej laktacja się jakoś utrzymuje, bo w ciągu dnia nie chce piersi. Za wolno mu leci i za mało. O 4-5 butelka mm około 150. Koło 7 jeśli się obudził pije wodę. 8-9 śniadanie. Zawsze je kaszkę manna na mleku krowim z bananem (bo nie lubi samej). Do tego dziubnie trochę chleba i szynki, ale nie uznaje tego za posiłek, nie naje się tym. Koło 9-10 drzemka przy cycu. Koło 11 zjada 2 serki danonki albo nic nie zjada i czeka na drugą drzemkę o 12, gdzie dostaje butele mm, 180-220ml. Obiad je późno, niestety, 16-17. Prawie zawsze jest to zupka na np indyku, marchrw, ziemniak, koperek, ryz luz kasza manna lub kluski lane, czasem kalafior. Blendowane. Ostatnio coraz chętniej jada do tego chlebek i małe kawałki mięsa. Kolacja o 6 lub 7 – kasza manna na mleku lub kupna kaszka ryżowa. Jeśli zje obiad Koło 18, bo tak marudzi to kaszki już nie je. O 19 pierś tyle, żeby sobie usnąć. W ciągu dnia dostaje przekąski, wafle ryżowe, ociupinke jabłka, brzoskwinie, czasem lody.