Postanowiłam napisać ten post po ostatnim sporze, który wywiązał się na jednej z grup Facebookowych dla mam, na których mamy dzielą się swoimi przepisami dla dzieci i niemowląt. Po opublikowaniu przepisu z wiórkami kokosowymi, jedna z mam stwierdziła, że wiórki kokosowe to produkt, którego nie powinno podawać się niemowlętom. Jej zdaniem kokos to orzech, który jest silnie alergizujący i nie powinien być podawany dzieciom poniżej roku. A więc jak to naprawdę jest? Czy niemowlę może jeść orzechy? A jeśli tak to w jakiej formie? Od kiedy można wprowadzać do diety dziecka orzechy?

Według najnowszych zaleceń orzechy możemy wprowadzać do diety dziecka, tak samo, jak wszystkie inne produkty już od początku rozszerzania diety. Czyli można je wprowadzić do diety po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia.
Orzechy niemowlę – kiedy wprowadziłam orzechy do diety córki?
Orzechy wprowadziła do diety córki, kiedy skończyła 7 miesiący.
- Pierwsze podałam córce wiórki kokosowe jako dodatek do naszej ulubionej owsianki z daktylami.
- Następnie po ukończeniu 8 miesiąca podałam córce mielone migdały jako dodatek do jogurtu z bananem i nektarynką.
- Kiedy córka skończyła 9 miesięcy, podałam na obiad makaron z pesto z jarmużem i orzechami włoskimi.
Kiedy córka miała 10 miesięcy regularnie jadła na podwieczorek różne kulki bakaliowo-orzechowe przygotowane najczęściej na bazie orzechów nerkowca, orzechów laskowych migdałów i wiórków kokosowych.
Za nim córka skończyła 1,5 roku jadła już:
- pistacje
- orzechy włoskie
- orzechy nerkowca
- migdały
- orzechy laskowe
- orzeszki ziemne
Innych orzechów nie jadła, ale tylko dlatego, że nie miałam ich w domu.
Orzechy niemowlę a alergie pokarmowe
Badania pokazują, że odraczanie wprowadzania do diety dziecka produktów potencjalnie alergizujących zwiększa ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka. Najlepiej, aby wprowadzanie produktów potencjalnie alergizujących rozpoczęło się już, kiedy mama jest w ciąży oraz podczas karmienia piersią tym samym zmniejszając ryzyko jej wystąpienia.
Dzięki kontaktowi z obcymi białkami z żywności i z przeciwciałami matki, organizm dziecka, będzie sobie lepiej z nimi radzić. Do grupy ze zwiększonym ryzykiem alergii należą tylko orzeszki ziemne, ale ich wczesne podanie, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Celowo, mimo że orzeszki ziemne nie goszczą często w mojej kuchni, kiedy córka skończyła 10 miesięcy, podałam jej parę razy odrobinę masła z orzechów ziemnych właśnie po to, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej na orzeszki ziemne.
Pamiętaj!
Jeśli zdecydujesz się na opóźnianie wprowadzania popularnych alergenów do diety niemowląt i stosowanie diety eliminacyjnej, mimo że nie ma ku temu wskazań, możesz osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Zwiększając ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej, zamiast przed nią chronić!
Jeśli chcesz poczytać więcej na temat wprowadzania orzechów do diety dziecka, zachęcam do odwiedzenia bloga:
Orzechy niemowlę – Sposoby na wprowadzenie do diety dziecka.
Większość orzechów jest dość twarda i niemowlę nie poradzi sobie z ich konsystencją. W związku z tym trzeba zaproponować dziecku orzechy w przystępnej formie.
Najlepszym rozwiązaniem jest dodanie odrobiny mielonych orzechów do jaglanki, owsianki czy jogurtu. Na ich bazie można przygotować również pyszne ciastka czy kulki bakaliowo-orzechowe.
Poniżej zamieszczam przepisy z wykorzystaniem orzechów, z którymi poradzą sobie niemowlęta i które świetnie sprawdzą się do wprowadzania do diety dziecka orzechów.