Plan dnia 8 miesięcznego dziecka

Na pierwszy rzut oka plan dnia 8 miesięcznego dziecka nie różni się praktycznie od planu dnia 7 miesięcznego dziecka. Córka nadal śpi dwa razy w ciągu dnia i je 5 stałych posiłków o tych samych porach. Mimo braku widocznych zmian w harmonogramie dnia, w 8 miesiącu pojawiło się wiele nowych okoliczności.

plan dnia 8 miesięcznego dziecka

Po pierwsze i zdecydowanie najważniejsze, córka sama odrzuciła pierś. Po jednorazowym podaniu butelki z mlekiem modyfikowanym na noc (chciałam sprawdzić, czy podanie mleka modyfikowanego na noc zredukuje ilość karmień nocnych), córka następnego dnia rano odmówiła karmienia piersią i domagała się butelki. Nie robiłam z tego większego problemu, ponieważ planowałam karmić córkę piersią nie dłużej niż 6 miesięcy, a i tak udało mi się karmić dłużej. Odstawienie córki od piersi zredukowało ilość karmień nocnych do jednego sporadycznie dwóch karmień.

Po drugie córka zjada już trzy stałe posiłki: drugie śniadanie, obiad i podwieczorek.

Po trzecie córka coraz lepiej raczkuje i pięknie siedzi w związku z czym większość swojego aktywnego czasu spędza teraz na macie, bawiąc się zabawkami lub raczkując po całym mieszkaniu. Praktycznie zrezygnowaliśmy z używania leżaczka, ponieważ córka nie chce w nim siedzieć.

Poniżej zamieszczam nasz plan 8 miesięcznego dziecka. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądał nasz plan dnia w innym miesiącu życia dziecka, zachęcam do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi poniżej tego artykułu.

Wprowadzając plan dnia swojemu dziecku, pamiętaj, że każde dziecko jest inne i plan dnia musisz dostosować do jego potrzeb. Istnieję jednak pewne normy, których powinnaś się trzymać, aby twój harmonogram był odpowiednio dostosowany do wieku dziecka.

Rekomendowana ilość snu i czasu czuwania dla dziecka w wieku 8 miesięcy:

  • Czas czuwania: 2 – 4h
  • Całkowity czas snu: 14 -14,5h
  • Długość drzemek: 3-3,5h
  • Sen nocny: 11h

Plan dnia 8 miesięcznego dziecka wygląda tak:

  • 7:00 pobudka
  • 7:00 – 7:40 zabawa w łóżeczku
  • 7:45 karmienie (170ml mm)
  • 8:00 poranna toaleta
  • do 9:40 aktywność głównie na podłodze raczkując
  • 9:40 – 10:00 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
  • 10:00 – 11:20 drzemka
  • 11:30 karmienie (na drugie śniadanie córka najczęściej zjada jogurt z tego przepisu lub płatki owsiane z tego przepisu.)
  • 12:10 spacer (około 1 godziny)
  • 13:10 – 14.15 aktywność
  • 14:20 obiad
  • 14.50-15.10 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
  • 15.10– 16:40 drzemka
  • 17:00 karmienie (kaszka jaglana + owoce)
  • do 19:30 aktywność
  • 19:30 kąpiel
  • 19:50 ostatnie karmienie (170mm)
  • 20:00 sen

Plan dnia przesuwa się w zależności od godziny pobudki oraz długości drzemek. Dzień rozpoczynamy zazwyczaj między 6:00 a 7:30, a kończymy między 19:00 a 20:30.

Plan dnia 8 miesięcznego dziecka – podsumowanie

Karmienie:

  1. W ciągu dnia córka je 5 posiłków o tych samych porach.
  2. Zjada 3 posiłki stałe: drugie śniadanie, obiad i podwieczorek.
  3. Córka zrezygnowała z karmienia piersią.
  4. Sama przygotowuje posiłki dla córki.
  5. Zredukowaliśmy ilość karmień nocnych, w nocy córka je zazwyczaj raz.
  6. Zdarzyła się jedna noc, którą córka przespała bez karmienia.

Sen:

  1. Córka nadal śpi dwa razy w ciągu dnia.
  2. Drzemki trwają około półtorej godziny.
  3. Na tym etapie nie wybudzam córki z drzemek.
  4. Staram się być w domu zawsze w porze drzemek.

Aktywność:

  1. Podczas aktywności córka coraz więcej czasu spędza na macie lub raczkując po całym mieszkaniu.
  2. Córka coraz chętniej spędza czas w wózku na spacerze, spacer trwa około godziny.

Jeśli jesteś ciekawa, jaki był jadłospis mojej córki, kiedy miała 8 miesięcy możesz poczytać o tym w tym artykule z przykładowym jadłospisem dla 8 miesięcznego dziecka.

Źródło:


14 thoughts on “Plan dnia 8 miesięcznego dziecka”

  1. Ten plan dnia jest super, nam bardzo odpowiada, oczywiście wprowadziłam pewne modyfikacje, aby dostosować go pod potrzeby córki. Mamy natomiast problem podczas spaceru, bo jest w stanie wytrzymać w wózku dosłownie chwilę i nie mam pomysłu jak poradzić sobie z tym problem. Może ma Pani na to jakiś przepis?

    1. Cieszę się, że nasz plan dnia przypadł Wam do gustu. Jeśli chodzi o spacer to niestety chyba nie pomogę. U nas od kiedy córka skończyła 4 miesiące, zdecydowaliśmy się na przełożenie jej do spacerówki. Nie chciała jeździć w gondoli. Przełożenie do spacerówki dało tylko tyle, że mogłam z córką pospacerować około 25 minut o dłuższym spacerowaniu nie było nawet mowy. Na pocieszenie mogę tylko dodać, że córka z miesiąca na miesiąc co raz więcej czasu wytrzymywała w wózku i już mniej więcej w 10 miesiącu spacerowałyśmy ponad godzinę 🙂 Jedyne co starałam się robić to stopniowo wydłużałam te spacery, czyli np. spacerowałam 25 minut, później 26 minut itd 😀 Może wydawać się śmieszne, ale to pomagało.

      1. Dziękuję bardzo, może i my spróbujemy wydłużać ten czas, chociaż są dni kiedy uda się pospacerować i nam godzinkę, ale to rzadkość. Ostatnio spacery są dla mnie bardzo stresującym elementem dnia, ale będę próbować może w końcu pokocha spacery tak jak ją 🙂

      1. 🙂 Córka ma obecnie 22 miesiące i praktycznie nie korzystam z wózka, ale rzeczywiście zamiana wózka na rowerek dla niemowląt to rozwiązanie warte wypróbowania u dzieci, które nie chętnie jeżdżą w wózkach 🙂

  2. U mnie też były stresujące. Byłam zawiedziona, że musimy siedzieć w domu. Byłam jednak konsekwentna i próbowałam codziennie 🙂 jestem przekonana, że z czasem córka polubi spacery. Jeśli nie w wózku to o własnych nóżkach 🙂

  3. Czy od samego początku usypiala Pani córkę w lozeczku? Jak mogę nauczyć tego samego moją? Ma Pani jakieś sprawdzone rady?

    1. Nie w żadnym wypadku. Na początku było bardzo ciężko, o czym wspominałam np. w planie dnia 4 miesięcznego dziecka. Kiedy wprowadziłam stały plan dnia, a było to mniej więcej po ukończeniu 3 miesiąca, usypiałam córkę poprzez bujanie na piłce gimnastycznej. Dopiero po ukończeniu 5 miesiąca, zaczęłam usypiać córeczkę w łóżeczku, również poprzez bujanie. W wieku 14 miesięcy nauczyła się sama usypiać na noc.
      O tym jak usypiałam córeczkę w poszczególnych miesiącach pisałam tutaj:
      https://mamprzepis.pl/usypianie-dziecka-miesiac-po-miesiacu-0-6-miesiecy/
      https://mamprzepis.pl/usypianie-dziecka-miesiac-po-miesiacu-5-12-miesiecy/

  4. Dzień dobry, moje dziecko z kolei (8miesięcy) jak tylko wejdzie do wózka to po 15minutach zasypia. Czy to po dłużej drzemce czy nie. Jak zliczać ten czas i dostosować do czasu czuwania? Nie ukrywam, że zazwyczaj na spacer chodziłyśmy w porze 2drzemki czyli około 15 i spała po 1,5h…przyzwyczajenie i kojarzenie spaceru ze snem?
    Druga rzeczą zastanawiającą nas ,jest to, że córka zazwyczaj wstaje 6:15, pierwszą drzemkę ma około 10:30 i spała max1,5, ale nie krócej niż 1h. Teraz spi po 40min maksymalnie. To oznacza, że muszę to drzemkę przesunąć ? Ledwo nie raz wytrzymuje do 10:30..czy wpływ na to mogą mieć ząbki?

    1. To normalne, że dziecko zasypia w wózku. Wszystko zależy od Pani, jeśli chce mieć Pani kontrolę nad planem dnia najlepiej wychodzić na spacer właśnie w porze planowanej drzemki. Córka lubi spać w wózku i na razie nie ma co tego zmieniać, z czasem będzie ciekawsza, tego, co się dzieje i zrezygnuje z drzemek w wózku. Drzemkę na spacerze proszę traktować jak drugą drzemkę. Jeśli chodzi o drugie pytanie, myślę, że nie powinna Pani przesuwać pory pierwszej drzemki. Czas czuwania wynoszący ponad 4 godziny to dla 8-miesięcznego dziecka i tak bardzo dużo. Moja córka też miewała takie kryzysy. Możliwe, że tak jak Pani wspomniała, córka ząbkuje, albo przechodzi jakiś skok rozwojowy. Proszę obserwować córkę i nic nie zmieniać. Jeśli sytuacja będzie się utrzymywać, wtedy będziemy mogły zastanowić się jak poprawić plan dnia Pani dziecka 🙂

  5. Dzień dobry
    Córka prawie 8miesiecy
    Przesypia całe noce albo 1 pobudka
    W normalnym trybie (bez ząbkowania i skoków rozwojowych)
    Wstaje o 6 rano i pierwszej drzemki domaga się już 7.30 lub 8 i śpi czasem 2 lub 2,5 godziny
    Druga też dość szybko ziewa ciągle i trze oczy marudzi jest o 13 wtedy śpi max 1,5 godziny i tak od 14,30 czy 15 wytrzymuje do 18.30 w tym juz kąpiel i sen
    Jak ustawić te drzemki aby córka chodziła spać np o 20. Czy wybudzać ją z 1 długiej drzemki?

    1. Nie ma sensu wybudzać córki z pierwszej drzemki. Im dłużej pośpi rano tym dłużej wytrzyma do 2 drzemki. Czasy czuwania w tym wieku wynoszą od 2 do 4 godzin w związku z tym córka ma prawo domagać się pierwszej drzemki już po 2 godzinach.
      Druga drzemka i sen nocny również odbywają się prawidłowo. Jeśli chce Pani kłaść córkę później może Pani spróbować przetrzymać ją rano do godziny 9 a na drugą drzemkę położyć dopiero o 14.00.
      Jeśli córka będzie bardzo protestować, proponuje położyć córkę na trzecią krótką drzemkę np. podczas spaceru. Ja tak robiłam, kiedy przeszłyśmy na dwie drzemki i córka nie wytrzymywała.

    1. Podawałam córce coraz mniejsze ilości mleka w nocy, ale dopiero po ukończeniu roku, kiedy dieta córki była na tyle kaloryczna i różnorodna w ciągu dnia, że córka mogła zrezygnować z jedzenia w nocy.
      Nie było jednak łatwo. Córka w końcu sama przestała budzić się w nocy na mleko około 16 miesiąca. Kiedy po czasie córka znowu z różnych powodów, zaczęła wybudzać się w nocy, już nie podawałam jej mleka do picia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *