Jak usypiać dziecko miesiąc po miesiącu (5-12 miesięcy)

Dziś kolejny artykuł z cyklu jak usypiać dziecko. Tym razem troszkę starsze. Z artykułu dowiesz się również Jak nauczyć niemowle spać w łóżeczku. Sposoby, które opisuje sprawdziły się w drugim półroczu życia mojego dziecka.

Jak usypiać dziecko

Jak usypiać 5 – 9 miesięczne dziecko – usypianie w łóżeczku

Kiedy córka skończyła 5 miesięcy dała nam ewidentnie odczuć, że dotychczasowy sposób usypiania czyli rytmiczne bujanie córki na piłce gimnastycznej, przestał jej odpowiadać i nie ma już ochoty, na usypianie na rękach. Najprawdopodobniej ta pozycja stała się dla niej niewygodna i utrudniała zasypianie.

Od tego czasu rozpoczęliśmy usypianie poprzez kołysanie córki w łóżeczku w pozycji na boku lub brzuszku. Oczywiście dalej usypianiu towarzyszył biały szum puszczany z tableta oraz ukochany smoczek mam tylko w większym rozmiarze. Na początku córka trochę protestowała i płakała kiedy odkładałam ją do łóżeczka. Często musiałam brać ją na ręce, uspokajać i odkładać z powrotem. Z czasem córka przyzwyczaiła się do sposobu usypiania i bez protestowania z uśmiechem na twarzy dawała się uśpić. Praktycznie po odłożeniu do łóżeczka zamykała oczy i moje bujanie trwało niecałe 5 minut.

Jak usypiać 9 – 10 miesięczne dziecko – samodzielne zasypianie na noc

Od 9 miesiąca dalej usypiałam córkę poprzez kołysanie w łóżeczku, ale tylko na drzemki. Nocne usypianie zaczynało trwać coraz dłużej. Działo się tak ponieważ córka była coraz mniej zmęczona, a niestety nie była jeszcze gotowa, aby zredukować ilość drzemek w ciągu dnia. Zauważyłam, że podczas usypiania na sen nocny technika polegająca na bujaniu córki w łóżeczku przestała się sprawdzać.

Noc bez bujania

Córka często po oddłużeniu do łóżeczka skakała po całym łóżku i nie dawała się bujać. W związku z tym usypiając na noc odkładałam córkę do łóżeczka i czekałam aż sama się wyciszy i uśnie. Od czasu do czasu, podchodziłam do niej pogłaskałam po główce, poprawiłam pozycje, przykryłam lub trochę pobujałam i córka po mniej więcej 20 minutach usypiała. Usypianiu nadal towarzyszył biały szum oraz smoczek MAM.

Rolety zaciemniające

Kiedy córka skończyła 9 miesięcy zaczął się problem z zaciemnieniem pokoju. Dzień był coraz dłuższy i córka szła spać kiedy na dworze było jeszcze jasno to zdecydowanie utrudniało usypianie i wyciszenie. Zdecydowaliśmy się na zamontowanie rolet zaciemniających w pokoju. Wybraliśmy takie, które bez żadnych nawierceń można zamontować szybko na ramie okna. Założenie rolet ułatwiło również poranne karmienie. Córka budziła się na karmienie około 4 rano często o tej godzinie było już jasno i córka nie chciała dalej spać. Od kiedy mamy rolety ten problem odpada.

Jak usypiać 11 miesięczne dziecko – okres przejściowy z 2 na 1 drzemkę

Od 11 miesiąca usypiałam córkę poprzez kołysanie również na sen nocny. W ciągu dnia córka dalej spała dwa razy w związku z tym, wieczorem często nie była wystarczająco zmęczona, aby samodzielnie usnąć. O dziwo tak jak bujanie córki przed snem nocnym nie sprawdzało się w 9 i 10 miesiącu teraz na nowo sprawdzało się idealnie. Do czasu kiedy nie przeszłyśmy na jedną drzemkę, córka samodzielnie nie usypiała. Usypianiu nadal towarzyszył biały szum oraz smoczek.

Jak usypiać roczne dziecko – 1 drzemka

Kiedy córka skończyłam 12 miesięcy i 10 dni dała znać, że nie zamierza spać już dwa razy w ciągu dnia. Od tej pory córka wieczorem jest tak bardzo zmęczona, że usypia praktycznie od razu po odłożeniu do łóżeczka. Dalej pomagam jej usnąć na drzemkę, nie trwa to jednak długo, lekko kołyszę córką w łóżeczku lub masuje po pleckach. Córka dalej zasypia ze smoczkiem, nie śpi z nim jednak przez całą noc. Zazwyczaj wypluwa go po jakimś czasie od zaśnięcia i jeśli nie dolega jej ząbkowanie śpi ładnie do rana bez smoczka. Dalej korzystamy z białego szumu, na noc ściszam go najbardziej jak można, tak że jest praktycznie niesłyszalny. Mam wrażenie, że córka nie potrzebuje już szumu do snu. Kiedy córka przywyknie na dobre do nowego planu dnia, spróbujemy całkowicie wyeliminować biały szum z nocnego rytuału

3 thoughts on “Jak usypiać dziecko miesiąc po miesiącu (5-12 miesięcy)”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *