Jak usypiać niemowlę miesiąc po miesiącu (5-12 miesięcy)

Dziś postanowiłam zamieścić kolejny artykuł z cyklu jak usypiać niemowlę. Tym razem przyszła pora na niemowlę między 5 a 12 miesiącem życia. W artykule podzielę się z Wami między innymi moim sposobem na to, jak nauczyć niemowlę spać w we własnym łóżeczku. Sposoby, które opisuje sprawdziły się w drugim półroczu życia mojego dziecka.

Jak usypiać niemowlę

Jak usypiać 5 – 9 miesięczne niemowlę?

Kiedy córka skończyła 5 miesięcy, dała nam ewidentnie odczuć, że dotychczasowy sposób usypiania, czyli rytmiczne bujanie córki na piłce gimnastycznej, przestał jej odpowiadać i nie ma już ochoty, na usypianie na rękach. Najprawdopodobniej ta pozycja stała się dla niej niewygodna i utrudniała zasypianie.

Od tego czasu rozpoczęliśmy usypianie poprzez kołysanie córki w łóżeczku w pozycji na boku lub brzuszku. Oczywiście dalej usypianiu towarzyszył biały szum puszczany z tableta oraz ukochany smoczek mam tylko w większym rozmiarze. Na początku córka trochę protestowała i płakała, kiedy wkładałam ją rozbudzoną do łóżeczka. Często musiałam brać ją na ręce, uspokajać i odkładać z powrotem. Z czasem córka przyzwyczaiła się do nowego sposobu usypiania i bez protestowania z uśmiechem na twarzy dawała się uśpić. Praktycznie po odłożeniu do łóżeczka zamykała oczy i bujanie trwało niecałe 5 minut.

Nowy rytuał przed snem

W tym okresie córka miała już stałe pory drzemek. Do 7 miesiąca spała 3 razy, później już tylko dwa razy dziennie. W 5 miesiącu wprowadziłam nowy rytuał puszczania kołysanek, przed usypianiem córki w łóżeczku. Kiedy zbliżał się czas drzemki, zabierałam córkę na łóżko do sypialni i tam spędzałyśmy około 10 minut, słuchając kołysanek, zmieniając pieluszkę i spokojnie przygotowując się do snu.

Jak usypiać 9 – 10 miesięczne niemowlę?

Kiedy córka skończyła 9 miesięcy, nadal usypiałam ją poprzez kołysanie w łóżeczku, ale tylko na drzemki. Nocne usypianie zaczynało trwać coraz dłużej. Działo się tak, ponieważ córka była coraz mniej zmęczona, a niestety nie była jeszcze gotowa, aby zredukować ilość drzemek w ciągu dnia. Zauważyłam, że podczas usypiania na sen nocny technika polegająca na bujaniu córki w łóżeczku przestała się sprawdzać.

Noc bez bujania

Córka często po oddłużeniu do łóżeczka skakała po całym łóżeczku i nie dawała się bujać. W związku z tym usypiając na noc, odkładałam córkę do łóżeczka i czekałam aż sama się wyciszy i uśnie. Od czasu do czasu, podchodziłam do niej, głaskałam po główce, poprawiłam pozycje, przykrywałam kołderką lub trochę pobujałam i córka po mniej więcej 20 minutach sama usypiała. Usypianiu nadal towarzyszył biały szum oraz smoczek MAM.

Rolety zaciemniające

Mniej więcej, kiedy córka skończyła 9 miesięcy, zaczął się problem z odpowiednim zaciemnieniem pokoju córki. Dzień stawał się coraz dłuższy, a pora snu córki wypadała, kiedy na dworze było jeszcze jasno. Brak odpowiedniego zaciemnienia zdecydowanie utrudniało wyciszanie i usypianie dziecka. W związku z tym zdecydowaliśmy się na zamontowanie bezinwazyjnych rolet zaciemniających w pokoju córki, które kiedy przestaną być potrzebne można łatwo zdjąć. Bezinwazyjne rolety zaciemniające spowodowały, że córka zaczęła szybciej zasypiać i później budzić się rano. Wcześniej, kiedy nie mieliśmy jeszcze rolet zaciemniających i córka obudziła się na karmienie około 4 nad ranem, często nie chciała dalej spać, ponieważ na dworze było już jasno. Od kiedy mamy zamontowane rolety ten problem nie istnieje.

Jak usypiać 11 miesięczne niemowlę?

Od 11 miesiąca usypiałam córkę poprzez kołysanie również na sen nocny. W ciągu dnia córka dalej spała dwa razy w związku z tym, wieczorem często nie była wystarczająco zmęczona, aby samodzielnie usnąć. O dziwo tak jak bujanie córki przed snem nocnym nie sprawdzało się w 9 i 10 miesiącu teraz na nowo sprawdzało się idealnie. Do czasu kiedy nie przeszłyśmy na jedną drzemkę, córka samodzielnie nie usypiała. Usypianiu nadal towarzyszył biały szum oraz smoczek.

Jak usypiać roczne dziecko?

Kiedy córka skończyłam 12 miesięcy i 10 dni, dała znać, że nie zamierza spać już dwa razy w ciągu dnia. Od tej pory córka wieczorem jest tak bardzo zmęczona, że usypia praktycznie od razu po odłożeniu do łóżeczka. Dalej pomagam jej usnąć na drzemkę, nie trwa to jednak długo. Lekko kołyszę córką w łóżeczku lub masuje po pleckach. Córka dalej zasypia ze smoczkiem, nie śpi z nim jednak przez całą noc. Zazwyczaj wypluwa go po jakimś czasie od zaśnięcia i jeśli nie dolega jej ząbkowanie, śpi ładnie do rana bez smoczka. Dalej korzystamy z białego szumu. Na noc ściszam go najbardziej jak można, tak że jest praktycznie niesłyszalny. Mam wrażenie, że córka nie potrzebuje już szumu do snu. W związku z tym, kiedy przywyknie na dobre do nowego planu dnia, spróbuje całkowicie wyeliminować biały szum z nocnego rytuału.

7 thoughts on “Jak usypiać niemowlę miesiąc po miesiącu (5-12 miesięcy)”

    1. Moja córeczka śpi zazwyczaj na brzuchu. Kładłam ją do łóżeczka na brzuszku. Jedną rękę układałam na pleckach drugą na pupie i delikatnie, rytmicznie bujałam. Z czasem wystarczyło, że lekko bujałam córkę tylko jedną ręką.

  1. Trafiłam tutaj przez przypadek i absolutnie nie żałuję. Nie mogę oderwać się od czytania. Świetne i bardzo pomocne artykuły. Dziękuję! 😁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *