Plan dnia 8 miesięcznego dziecka

Na pierwszy rzut oka plan dnia 8 miesięcznego dziecka nie różni się praktycznie od planu dnia 7 miesięcznego dziecka. Córka nadal śpi dwa razy w ciągu dnia i je 5 stałych posiłków o tych samych porach. Mimo braku widocznych zmian w harmonogramie dnia, w 8 miesiącu pojawiło się wiele nowych okoliczności.

plan dnia 8 miesięcznego dziecka

Po pierwsze i zdecydowanie najważniejsze, córka sama odrzuciła pierś. Po jednorazowym podaniu butelki z mlekiem modyfikowanym na noc (chciałam sprawdzić, czy podanie mleka modyfikowanego na noc zredukuje ilość karmień nocnych), córka następnego dnia rano odmówiła karmienia piersią i domagała się butelki. Nie robiłam z tego większego problemu, ponieważ planowałam karmić córkę piersią nie dłużej niż 6 miesięcy, a i tak udało mi się karmić dłużej. Odstawienie córki od piersi zredukowało ilość karmień nocnych do jednego sporadycznie dwóch karmień.

Po drugie córka zjada już trzy stałe posiłki: drugie śniadanie, obiad i podwieczorek.

Po trzecie córka coraz lepiej raczkuje i pięknie siedzi w związku z czym większość swojego aktywnego czasu spędza teraz na macie, bawiąc się zabawkami lub raczkując po całym mieszkaniu. Praktycznie zrezygnowaliśmy z używania leżaczka, ponieważ córka nie chce w nim siedzieć.

Poniżej zamieszczam nasz plan 8 miesięcznego dziecka. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądał nasz plan dnia w innym miesiącu życia dziecka, zachęcam do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi poniżej tego artykułu.

Wprowadzając plan dnia swojemu dziecku, pamiętaj, że każde dziecko jest inne i plan dnia musisz dostosować do jego potrzeb. Istnieję jednak pewne normy, których powinnaś się trzymać, aby twój harmonogram był odpowiednio dostosowany do wieku dziecka.

Rekomendowana ilość snu i czasu czuwania dla dziecka w wieku 8 miesięcy:

 • Czas czuwania: 2 – 4h
 • Całkowity czas snu: 14 -14,5h
 • Długość drzemek: 3-3,5h
 • Sen nocny: 11h

Plan dnia 8 miesięcznego dziecka wygląda tak:

 • 7:00 pobudka
 • 7:00 – 7:40 zabawa w łóżeczku
 • 7:45 karmienie (170ml mm)
 • 8:00 poranna toaleta
 • do 9:40 aktywność głównie na podłodze raczkując
 • 9:40 – 10:00 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
 • 10:00 – 11:20 drzemka
 • 11:30 karmienie (na drugie śniadanie córka najczęściej zjada jogurt lub płatki owsiane)
 • 12:10 spacer (około 1 godziny)
 • 13:10 – 14.15 aktywność
 • 14:20 obiad
 • 14.50-15.10 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
 • 15.10– 16:40 drzemka
 • 17:00 karmienie (kaszka jaglana + owoce)
 • do 19:30 aktywność
 • 19:30 kąpiel
 • 19:50 ostatnie karmienie (170mm)
 • 20:00 sen

Plan dnia przesuwa się w zależności od godziny pobudki oraz długości drzemek. Dzień rozpoczynamy zazwyczaj między 6:00 a 7:30, a kończymy między 19:00 a 20:30.

Plan dnia 8 miesięcznego dziecka – podsumowanie

Karmienie:

 1. W ciągu dnia córka je 5 posiłków o tych samych porach.
 2. Zjada 3 posiłki stałe: drugie śniadanie, obiad i podwieczorek.
 3. Córka zrezygnowała z karmienia piersią.
 4. Sama przygotowuje posiłki dla córki.
 5. Zredukowaliśmy ilość karmień nocnych, w nocy córka je zazwyczaj raz.
 6. Zdarzyła się jedna noc, którą córka przespała bez karmienia.

Sen:

 1. Córka nadal śpi dwa razy w ciągu dnia.
 2. Drzemki trwają około półtorej godziny.
 3. Na tym etapie nie wybudzam córki z drzemek.
 4. Staram się być w domu zawsze w porze drzemek.

Aktywność:

 1. Podczas aktywności córka coraz więcej czasu spędza na macie lub raczkując po całym mieszkaniu.
 2. Córka coraz chętniej spędza czas w wózku na spacerze, spacer trwa około godziny.

Jeśli jesteś ciekawa, jaki był jadłospis mojej córki, kiedy miała 8 miesięcy możesz poczytać o tym w artykule z przykładowym jadłospisem dla 8 miesięcznego dziecka.

Źródło:


8 thoughts on “Plan dnia 8 miesięcznego dziecka”

 1. Ten plan dnia jest super, nam bardzo odpowiada, oczywiście wprowadziłam pewne modyfikacje, aby dostosować go pod potrzeby córki. Mamy natomiast problem podczas spaceru, bo jest w stanie wytrzymać w wózku dosłownie chwilę i nie mam pomysłu jak poradzić sobie z tym problem. Może ma Pani na to jakiś przepis?

  1. Cieszę się, że nasz plan dnia przypadł Wam do gustu. Jeśli chodzi o spacer to niestety chyba nie pomogę. U nas od kiedy córka skończyła 4 miesiące, zdecydowaliśmy się na przełożenie jej do spacerówki. Nie chciała jeździć w gondoli. Przełożenie do spacerówki dało tylko tyle, że mogłam z córką pospacerować około 25 minut o dłuższym spacerowaniu nie było nawet mowy. Na pocieszenie mogę tylko dodać, że córka z miesiąca na miesiąc co raz więcej czasu wytrzymywała w wózku i już mniej więcej w 10 miesiącu spacerowałyśmy ponad godzinę 🙂 Jedyne co starałam się robić to stopniowo wydłużałam te spacery, czyli np. spacerowałam 25 minut, później 26 minut itd 😀 Może wydawać się śmieszne, ale to pomagało.

   1. Dziękuję bardzo, może i my spróbujemy wydłużać ten czas, chociaż są dni kiedy uda się pospacerować i nam godzinkę, ale to rzadkość. Ostatnio spacery są dla mnie bardzo stresującym elementem dnia, ale będę próbować może w końcu pokocha spacery tak jak ją 🙂

   1. 🙂 Córka ma obecnie 22 miesiące i praktycznie nie korzystam z wózka, ale rzeczywiście zamiana wózka na rowerek dla niemowląt to rozwiązanie warte wypróbowania u dzieci, które nie chętnie jeżdżą w wózkach 🙂

 2. U mnie też były stresujące. Byłam zawiedziona, że musimy siedzieć w domu. Byłam jednak konsekwentna i próbowałam codziennie 🙂 jestem przekonana, że z czasem córka polubi spacery. Jeśli nie w wózku to o własnych nóżkach 🙂

 3. Czy od samego początku usypiala Pani córkę w lozeczku? Jak mogę nauczyć tego samego moją? Ma Pani jakieś sprawdzone rady?

  1. Nie w żadnym wypadku. Na początku było bardzo ciężko, o czym wspominałam np. w planie dnia 4 miesięcznego dziecka. Kiedy wprowadziłam stały plan dnia, a było to mniej więcej po ukończeniu 3 miesiąca, usypiałam córkę poprzez bujanie na piłce gimnastycznej. Dopiero po ukończeniu 5 miesiąca, zaczęłam usypiać córeczkę w łóżeczku, również poprzez bujanie. W wieku 14 miesięcy nauczyła się sama usypiać na noc.
   O tym jak usypiałam córeczkę w poszczególnych miesiącach pisałam tutaj:
   https://mamprzepis.pl/usypianie-dziecka-miesiac-po-miesiacu-0-6-miesiecy/
   https://mamprzepis.pl/usypianie-dziecka-miesiac-po-miesiacu-5-12-miesiecy/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *