Ile śpi 5 moje miesięczne dziecko?

Większość świeżo upieczonych rodziców często zastanawia się, czy ich dziecko nie śpi za mało lub za dużo. Często zadają sobie pytanie, ile powinno spać ich dziecko i czy inne dzieci śpią tyle samo. Dzisiaj chciałbym napisać Wam o tym, ile tak naprawdę śpi moje 5-miesięczne dziecko i jak wygląda plan dnia mojego 5-miesięcznego dziecka.

ile-spi-5-miesieczne-dziecko

Ile śpi moje 5 miesięczne dziecko? – zmiana sposobu usypiania i wprowadzenie 3 stałych drzemek

Kiedy moja córka skończyła 5 miesięcy, do jej planu dnia wprowadziłam zmiany, które w istotny sposób poprawiły jakość snu córki, a co za tym idzie funkcjonowanie całej naszej rodziny.

Do planu dnia mojej 5-miesięcznej córki wprowadziłam 3 stałe drzemki, które trwają powyżej godziny. Wcześniej córka spała w ciągu dnia 4 lub 5 razy i jej drzemki nie trwały dłużej niż 35 minut.

Zmienił się również sposób w jaki usypiamy córkę. Do tej pory córka była usypiana, poprzez bujanie na piłce gimnastycznej, następnie śpiącą odkładaliśmy ją do łóżeczka. Tutaj pisałam więcej o tym: „Jak usypiam moje 4 miesięczne niemowlę”.

Kiedy córka skończyła 5 miesięcy usypianie odbywa się w jej łóżeczku, chodź dalej z naszą pomocą. Bardzo możliwe, że to właśnie zmiana sposobu usypiania spowodowała, że drzemki córki się wydłużyły. Tutaj przeczytasz o tym: „Jak usypiam 5 miesięczne niemowlę„.

Ile śpi moje 5 miesięczne dziecko w porównaniu z innymi dziećmi?

Poniżej zamieszczam plan dnia mojego 5 miesięcznego dziecka oraz rekomendowaną średnią ilość snu dla dzieci w tym wieku.

Średnia ilość snu i czasu czuwania dla dziecka w wieku 5 miesięcy:

  • Czas czuwania: 1,5 – 3h
  • Całkowity czas snu: 14 -14,5h
  • Długość drzemek: 3 – 3,5h
  • Sen nocny: 11h

Plan dnia mojego 5 miesięcznego dziecka wygląda tak:

  • 7:00 pobudka
  • 7:00 – 7:45 zabawa w łóżeczku przebieranie i zmiana pieluszki
  • 7:45 karmienie (pierś)
  • do 8:55 aktywność w tym leżaczku i na macie
  • 8:55 – 9:15 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
  • 9:15 – 10.45 drzemka
  • 10:50 karmienie (pierś)
  • 11:20 spacer (około 40 minut, córka dłużej nie chciała jeździć w wózku)
  • 12:00 – 12.55 aktywność
  • 12:55 – 13:15 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
  • 13.15 – 14:15 drzemka
  • 14:20 karmienie (obiad)
  • 14:30 – 16:15 aktywność w leżaczku i na macie
  • 16:15 – 16:30 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
  • 16:30 – 17:30 drzemka
  • 17:40 karmienie (pierś)
  • 17:40 – 19.30 aktywność w leżaczku i na macie
  • 19:30 kąpiel
  • 19:50 ostatnie karmienie (pierś)
  • 20:00 sen nocny

Plan dnia mojej córki przesuwał się w zależności od godziny pobudki oraz długości drzemek. Dzień rozpoczynałyśmy zazwyczaj między godziną 6:00 a 7:30, a kończyłyśmy między 19:00 a 20:30.

Długość snu mojej córki zarówno w dzień, jak i w nocy nie odbiegał znacznie od tego, co pokazuje średnia ilość snu i czasu czuwania dla dziecka w wieku 5 miesięcy.

Ile śpi moje 5 miesięczne dziecko? – Podsumowanie

  1. W 5 miesiącu córka zaczęła spać 3 razy dziennie o regularnych porach. Drzemki wypadały zazwyczaj około godziny 9, 13 i 16.30
  2. Drzemki mojej córki trwały około godziny. Czasem zdarzały się również drzemki trwające około dwóch godzin.
  3. Zmieniłam sposób usypiania córki. Córka w tym okresie była usypiana w swoim łóżeczku poprzez delikatne bujanie.
  4. Nie wybudzałm córki z drzemek. Tutaj możesz przeczytać: „Czy należy wybudzać dziecko z drzemki?”
  5. Staram się być w domu zawsze w porze drzemek, ponieważ córka wybudza się ze snu na spacerze, na skutek głośniejszych, często nieprzewidzianych hałasów.

Źródło:


12 thoughts on “Ile śpi 5 moje miesięczne dziecko?”

  1. Mój syn skończył właśnie 5 miesięcy i staramy się przejść z trybu 3-godzinnego na 3 drzemki w ciągu dnia. Karmię wyłącznie piersią i mój syn również często domaga się jedzenia przed drzewkami. Problem w tym, że zdarza mu się usnąć podczas takiego karmienia i wybudzony potem (czy to sam czy podczas odkładania do łóżeczka) nie chce spać dalej – mimo, że drzemka trwała tylko 15 min. Czy zdarzały się Wam podobne sytuacje?

    1. W 5 miesiącu już nie bo córka spała 3 razy i drzemki się automatycznie wydłużyły, ale do końca 4 miesiąca. Drzemka często trwała tylko 35 minut lub czasem nawet 10 czy 15 minut. Często kiedy córka obudziła się po tych 10 minutach próbowałam ją na nowo uśpić niestety bez skutku. Również zdarzało mi się karmić córkę przed drzemkami, bo nie ukrywam, że to był najłatwiejszy sposób, żeby ją uśpić. Córce wydłużyły się drzemki po zmianie sposobu usypiania, kiedy zaczęłam usypiać córkę w łóżeczku zaczęła dłużej spać. Dziecko, jeśli usypia na rękach kiedy się wybudzi czuje się zagubione i nie wie dlaczego znajduje się w innym miejscu. Może spróbuj zmienić sposób usypiania i nie podawaj piersi? Wiem łatwo się mówi sama nadal podaje córce 100 ml mleka mm przed snem mimo, że ma 15 miesięcy, ale to naprawdę u nas pomogło. Zobacz jak usypiałam córeczkę kiedy miała 5 miesięcy https://mamprzepis.pl/usypianie-dziecka-miesiac-po-miesiacu-5-12-miesiecy/ możesz też zacząć od sposobu, który praktykowałam wcześniej https://mamprzepis.pl/usypianie-dziecka-miesiac-po-miesiacu-0-6-miesiecy/

  2. Dziękuję za rady. Wcześniej karmiłam syna mniej więcej co trzy godziny i teraz nie jestem pewna jak to rozwiązać przy dłuższym czasie aktywni. Mały jest aktywny ok. 2-2,5 h. Karmię od razu po jego wybudzeniu, po 2,5 h syn jest zmęczony i nie wiem, czy powinnam go najpierw nakarmić i ryzykować czy zaśnie przy piersi czy próbować położyć na drzemkę. Musimy wypracować sobie jakis schemat 🙂 a jak wyglądają u Was karmienia w nocy? Córka bez problemu daje się odłożyć spowrotem do łóżeczka?

    1. Przepraszam, że tak późno odpisuje. Mam nadzieje, że moja odpowiedź będzie nadal pomocna.
      W nocy córka daję się bez problemu odłożyć zazwyczaj 🙂 odkładam ją zawsze na brzuszek ponieważ w takiej pozycji śpi je się najlepiej.
      Jeśli chodzi o karmienia i wydłużenia czasów aktywności też miałam z tym problem. Bałam się, że jeśli córki nie nakarmię obudzi się z głodu.
      Tak jak opisałam w planie dnia tych posiłków było zazwyczaj 5 i zdarzało się, że córka wytrzymywała między śniadaniem a drugim śniadaniem nawet 4,5 godziny bez jedzenia. Taką przerwę miała długo czyli w okresie kiedy miałyśmy już dwie drzemki. Zdarzało mi się sporadycznie podać pierś, ale nie nazwałabym tego karmieniem, córka po prostu chwilę possała i usypiała. Po drzemce budziła się i tak głodna.

  3. Tylko jak to zrobić skoro moja Córka śpi nie dłużej niż pół godziny, czasami zdarzy się, że po południu śpi 1h lub 2h, ale i tak się budzi po pół godziny zasypia dalej jak ja poprostu bujam. Nawet na dworze śpi przeważnie pół godziny.

    1. Proszę zajrzeć do mojego planu dnia dla 4-miesięcznego dziecka. Moja córka też wtedy spała około 30 minut. Dopiero, kiedy wydłużyły jej się drzemki wprowadziłam 3 stałe drzemki w ciągu dnia. Wcześniej funkcjonowałyśmy według schematu karmienie-aktywność-sen i tych drzemek w ciągu dnia zdarzało się nawet i 5. Widocznie Pani córka nie potrafi jeszcze dłużej spać to normalne, przejdzie z czasem.

      1. Tak czytałam również😊 tylko jak ona śpi pół godziny to się zaburza wszystko, bo rzadko zaśnie dalej,a po obudzeniu powinna zjeść, a przecież nie zje bo jadła nie dawno eh. Zaczęłam wprowadzać wyciszania na łóżeczku no i zadziałało już 2 raz 😊

        1. Moja córka często domagała się jedzenia. Więc karmienie było często 🙂 Dlatego nie było z tym problemu.

      2. Przeczytałam również,ale moją córkę ciężko zmusić ostatnio do jedzenia w dzień, interesuje ją wszystko inne do okoła tylko nie cycuś. Przypomina sobie tylko wtedy jak zaczynam ją usypiać. Chodź nie powiem spróbowałam dzisiaj plan dla 5miesieczego dziecka i kurde trochę jestem zaskoczona efektem, ale nie zapeszam 😉 cieszę się że tu trafiłam 😊 dziękuję ❤️

        1. 🙂 Proszę dać znać, jak to dalej poszło!
          Moja córka należała bardziej do tych dzieci ciągle głodnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *