Dzisiaj postanowiłam przygotować wpis, w którym pokażę Wam, jak wyglądał jadłospis mojego 6-miesięcznego i 7-miesięcznego dziecka. Co dokładnie jadła córka? Ile stałych posiłków zjadała oraz jak często w tym okresie karmiłam córkę piersią?

Jadłospis 6-miesięcznego dziecka
Kiedy moja córka skończyła 6 miesięcy zjadała już ładnie jeden stały posiłek, obiad oraz od czasu do czasu podwieczorek w postaci kaszki na mleku modyfikowanym z owocami. Pozostałe posiłki, które spożywała to karmienie piersią.
Śniadanie: karmienie piersią
Drugie śniadanie: karmienie piersią
I stały posiłek – obiad:
Kiedy córka skończyła 6 miesięcy, zjadała już cały obiadek, który zastępował jej jedno karmienie piersią. Na tym etapie rozszerzania diety nie gotowałam dla córki posiłków. Podawałam obiadki ze słoiczków przeznaczone dla dzieci w jej wieku. Wybierałam słoiczki bez zbędnych dodatków i tylko ekologiczne.
II stały posiłek – podwieczorek:
W wieku 6 miesięcy od czasu do czasu córka zamiast karmienia piersią zjadała również stały podwieczorek, na który dostawała zazwyczaj kaszkę ekologiczną firmy Holle: owsianą, jaglaną lub pszenną pełnoziarnistą przyrządzoną na mleku modyfikowanym lub wodzie z dodatkiem owoców ze słoiczka.
Kolacja: karmienie piersią
Dodatkowe karmienia w ciągu dnia…
Na początku rozszerzania diety, kiedy córka miała 6 miesięcy często zdarzało się, że córka domagała się karmienia piersią również przed drzemkami i z 5,6 karmień wychodziło 10. Córce jednak od samego początku dopisywał apetyt, więc już po miesiącu rozszerzania diety, córka była karmiona piersią tylko rano, wieczorem i w nocy.
Karmienia nocne:
Córka budziła się w nocy około 3 razy na karmienie piersią.
Jadłospis 7 miesięcznego dziecka:
Kiedy córka skończyła 7 miesięcy zjadała zazwyczaj 3 stałe posiłki w ciągu dnia. Karmiłam piersią tylko rano, wieczorem i w nocy. Córka nie domagała się piersi częściej i chętnie zjadała stałe posiłki.
Śniadanie: karmienie piersią
I stały posiłek – drugie śniadanie:
Kiedy córka miała 7 miesięcy na drugie śniadanie zjadała zazwyczaj:
- jogurt naturalny z bananem i cynamonem. Czasem do jogurtu bananowego dodawałam jeszcze łyżeczkę kaszki owsianej lub jaglanej.
- płatki owsiane na wodzie z suszoną morelą, bananem i cynamonem.
- jogurt z awokado i bananem
- domowy jogurt owocowy
- owoce
- kaszkę owsianą o smaku jabłkowym domowej roboty
- kaszkę z owocami (2 łyżki kaszki jaglanej lub owsianej Holle wymieszanej ze słoiczkiem z przecierem owocowym (125 ml)
II stały posiłek – obiad:
Do końca 7 miesiąca podawałam córce na obiad słoiczki z produktów ekologicznych firmy HiPP. Córka dopiero poznawała nowe smaki i zdarzało się, że jakieś danie jej nie smakowało. W związku z tym, że podanie piersi nie było tutaj dobrym rozwiązaniem (córka zdecydowanie bardziej wolała przegryźć coś innego), było to dla mnie na tamtą chwilę najwygodniejsze rozwiązanie. W pogotowiu zawsze miałam kolejny słoiczek, który mogłam córce zaserwować.
Do podawania słoiczków zachęciła mnie również pora roku. Rozszerzanie diety rozpoczęłyśmy w okresie zimowym, a więc dostęp do świeżych, ekologicznych produktów był znacznie ograniczony.
Pod koniec 7 miesiąca zaczęłam sama przygotowywać wszystkie posiłki dla córki.
Przepisy na ulubione zupki mojej córki znajdziecie tu.
III stały posiłek – podwieczorek:
W tym okresie podwieczorki mojej córki były bardzo monotonne. Często wprowadzałam nowe warzywa lub owoce w czasie obiadu lub drugiego śniadania, dlatego chciałam, żeby podwieczorek był lekkostrawny i sprawdzony.
Na podwieczorek podawałam córce zazwyczaj 3 łyżki kaszki owsianej lub jaglanej firmy Holle na mm lub wodzie z dodatkiem zmiksowanych ekologicznych owoców lub przecieru ze słoiczka.
Kolacja: karmienie piersią
Karmienia nocne:
Córka domagała się karmienia w nocy od 2 do 3 razy.
Jeśli chcesz zobaczyć, jak krok po kroku rozszerzanie diety wyglądało u nas, przeczytaj ten wpis.
Jesteś ciekawa jak wyglądał nasz plan dnia kiedy córka miała 6 i 7 miesięcy? Zachęcam do przeczytania:
Jeśli podoba Ci się jadłospis mojego 6-miesięcznego dziecka…
koniecznie zajrzyj na mój profil mamprzepis_pl, który prowadzę na Instagramie. Codziennie dziele się tam moimi propozycjami potraw dla dzieci i niemowląt!
Mam pytanie czy kaszke mozna zrobic na swoim mleku,z piersi?
Niestety nie. Mleko mamy zawiera liczne enzymy, które rozpuszczają kaszkę. W związku z tym kaszka będzie zawsze w formie płynu i nie zrobi się gęsta. Kaszkę na mleku z piersi może Pani podać dziecku tylko do picia, nie nadaje się do podawania łyżeczką.
Oczywiście że można robić na swoim mleku, tylko ugotowane traci właściwości. Powinno się ją ugotować na wodzie i dopiero potem wymieszać z własnym mlekiem.
To tak jak z mlekiem modyfikowanym. Budyń można ugotować na wodzie i dopiero, kiedy budyń przestygnie dodać mleko modyfikowane. Nie można jednak gotować na swoim mleku, ani na mleku modyfikowanym.
Dziękuję dziękuję dziękuję.
Już pisze za co.
Ten blog to dla mnie rewelacja.
Nie czuję się jak kompletna idiotka która nie powinna mieć dziecka.
Po zadaniu pytania na popularnym forum na FB zostałam bez mała zmieszana z błotem za dietę dziecka 🙄.
Patrząc na to co Pani pisze widzę że nie jest tak źle.
Może trochę za mało różnorodności ale dzięki Pani się poprawię 😊
Bardzo dziękuje za miły komentarz. Kiedy moja córka miała 6 czy 7 miesięcy jej dieta nie była zbyt różnorodna. Wolałam wprowadzać nowe produkty powoli i obserwować reakcję córki. Mimo że wiem, że najnowsze zalecenia mówią o tym, że można wprowadzać do diety dziecka kilka produktów naraz, dopiero kiedy córka skończyła 8 miesięcy, zaczęłam z większą pewnością wprowadzać nowe produkty. 🙂 Wtedy też zaczęłam też samodzielnie szykować posiłki.
witam wczoraj corka skonczyla 6 miesiecy wstaje po 8.00 o 8.30 je kaszke bananowa potem przed drzemką piła mleko z butelki a od kilku dni nie chce nawet widziec butelki odrazu placz potem je zupke i do wieczora jadla mleczko a teraz nie chce wiec co mam jej dawac do wieczora
Czasem dzieci odrzucają mleko na poczet posiłków stałych. Jeśli córka nie chce pić mleka proszę nie zmuszać. Zamiast mleka można Pani podać inne produkty zawierające nabiał np. jogurt czy ser biały.
Jeśli córka nie będzie chciała jeść tych produktów samych. Jogurt może Pani przygotować z dodatkiem owoców (zawsze warto dodać kawałek dojrzałego banana) a z twarogu przygotować dla córki np. pierogi leniwe.
a czy danonki moge podawac?
Raczej nie. Danonki zawierają cukier i inne dodatki, które nie są zalecane dla tak małego dziecko.
Zamiast nich może Pani przygotować dla dziecka jogurt smakowy 🙂
ja dalej z pytaniami wczoraj corka zjadla
8.30 kaszka bananowa 120ml
o 10.30 poszla spac
przed 12 wstala wiec sprobowalam dac jej mleko wypiła 70 ml
o 13.30 zjadła zupke brokułowa domowej roboty
o 15 poszla spac
przed 16.00 wstala zjadła pół gruszki gotowanej
o 19.00 zjadła 120ml kaszki bananowej bo mleka nie chciała
o 22.00 sen
czy to jedzenie jej wystarczy
Każde dziecko ma inne zapotrzebowanie. Jeśli Pani córka jest zadowolona i nie traci na wadze to jak najbardziej tak 🙂
Proszę pamiętać, że to maluszek z małym żołądkiem, który naprawdę nie potrzebuje wiele.
Witam. Ile objętościowo córka jadła w 6 miesiącu obiadku i kaszki?
Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że na obiad potrafiła zjeść około 125 ml zupki, a kaszkę przygotowywałam dla niej z 4 łyżek.