W 7 miesiącu wprowadziłam wiele nowych zmian do planu dnia mojej córki. Po pierwsze kolejne karmienie piersią zostało zastąpione stałym posiłkiem, podwieczorkiem. Córka zjada ładnie już dwa stałe posiłki, a ja mam prawie 6-godzinną przerwę w karmieniu piersią.

Zredukowałyśmy również ilość drzemek, córka śpi teraz tylko dwa razy w ciągu dnia. Zmniejszenie ilości drzemek przyczyniło się do ich wydłużenia, w związku z tym drzemki trwają teraz od 1 do 2 godzin. Czasem zdarzają się dni, kiedy córka bardzo wcześnie wstanie lub pierwsza drzemka trwa krótko (poniżej godziny) wtedy, aby nie przemęczać córki, posiłkuje się trzecią krótką drzemką (około 25 minut), która odbywa się na spacerze.
Poniżej zamieszczam nasz plan 7 miesięcznego dziecka. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądał nasz harmonogram dnia w innym miesiącu życia dziecka zachęcam do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi poniżej tego artykułu.
Wprowadzając plan dnia swojemu dziecku, pamiętaj, że każde dziecko jest inne i plan dnia musisz przede wszystkim dostosować do jego potrzeb. Istnieją jednak pewne normy, których powinnaś się trzymać, aby twój harmonogram był odpowiednio dostosowany do wieku dziecka.
Rekomendowana ilość snu i czasu czuwania dla dziecka w wieku 7 miesięcy:
- Czas czuwania: 2 – 4h
- Całkowity czas snu: 14 -14,5h
- Długość drzemek: 3 – 3,5h
- Sen nocny: 11h
Plan dnia 7 miesięcznego dziecka wygląda tak:
- 7:00 pobudka
- 7:00 – 7:40 zabawa w łóżeczku
- 7:45 karmienie (pierś)
- 8:00 poranna toaleta
- do 9:40 aktywność w leżaczku i na macie
- 9:40 -10:00 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
- 10:00 – 11:30 drzemka
- 11:35 karmienie (pierś)
- 12:10 spacer (około 50 minut, jest to maksymalny czas jaki córka wytrzymuje na spacerze)
- 13:00 – 14.10 aktywność w leżaczku
- 14:10 obiad
- 14.50-15.10 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
- 15.10– 16:45 drzemka
- 17:00 karmienie (kaszka jaglana bio na tym mleku modyfikowanym bio z owocami)
- do 19:00 aktywność
- 19:30 kąpiel
- 19:50 ostatnie karmienie (pierś)
- 20:00 sen
Plan dnia przesuwa się w zależności od godziny pobudki oraz długości drzemek. Dzień rozpoczynamy zazwyczaj między 6:00 a 7:30, a kończymy między 19:00 a 20:30.
Plan dnia 7 miesięcznego dziecka – podsumowanie
Sen:
- Od 7 miesiąca córka śpi tylko dwa razy w ciągu dnia.
- Obie drzemki trwają minimum godzinę. Zdarzają się również takie, trwające ponad 2 godziny.
- Jeśli dziecko wstanie wcześniej, albo drzemki trwają krótko, zdarza się 3 drzemka, która odbywa się na spacerze i trwa około 25 minut.
- Na tym etapie nie wybudzam dziecka z drzemek.
- Staram się być w domu zawsze w porze drzemek.
Karmienie:
- W ciągu dnia córka je 5 razy.
- Córka je 2 posiłki stałe: obiad i podwieczorek pozostałe karmienia to karmienia piersią.
- Rozpoczęłam wprowadzanie 3 stałego posiłku (drugiego śniadanie).
- Dalej głównym sposobem żywienia jest karmienie piersią.
- Zaczęłam gotować obiadki dla córki i powoli rezygnuje z podawania słoiczków.
- W nocy córka budzi się na karmienie piersią 2 lub 3 razy.
Aktywność:
- Spacer odbywa się codziennie w spacerówce w pozycji półsiedzącej.
- Podczas aktywności córka bawi się na macie lub w leżaczku.
- Częściej zaczęliśmy bywać na basenie. Jeśli jesteś ciekawa jak przygotować się na pierwszą wizytę na basenie oraz jak to u nas wyglądało, zachęcam do przeczytania tego artykułu.
Jeśli jesteś ciekawa, jaki był jadłospis mojej córki, kiedy miała 7 miesięcy, możesz poczytać, o tym w tym w artykule.
Witam. Moje bliźniaki skończyły 7 miesięcy. Nigdy ich nie regulowałam jeśli chodzi o drzemki, śpią kiedy i ile potrzebują, często o podobnych porach. Oboje chodzą spać około 20. Czy to źle że nie mamy „zaplanowanych” drzemek? Pozdrawiam
Wszystko zależy od dziecka. Pani dzieci również mają regularność ponieważ tak jak Pani powiedziała chodzą spać zazwyczaj około 20. Moja córka też nie śpi zawsze o tych samych porach plan dnia jest ruchomy 😉 Kiedy widzę, że córka jest zmęczona wcześniej niż o 10.00 kładę ją wcześniej. Staram się jednak zachowywać mniej więcej stałe odstępy między drzemkami ponieważ jeśli położę córkę spać za późno na drugą drzemkę wiem, że będzie miała problem żeby usnąć wieczorem i sen nocny potrwa krócej. Zauważyłam np. że w okresie zimowym córka kiedy budziła się z drugiej drzemki a na dworze było ciemno często była nie w humorze, wybudzała się z płaczem i krócej spała w nocy. Najprawdopodobniej drugą drzemkę traktowała już jak część snu nocnego.
A skąd Pani wiedziała, że pora na 2 drzemki?!
Szczerze? To nie za bardzo wiedziałam. Córka po prostu nie chciała zasypiać, kiedy wypadała druga drzemka i postanowiłam ją wyeliminować. Okazało się, że córka potrzebowała jeszcze przez jakiś czas krótkiej drzemki podczas spaceru. Jeśli nowy plan dnia się nie przyjmie, zawsze można wrócić do poprzedniego planu dnia. Takie zmiany potrzebują czasu i adaptacja dziecka do nowych warunków trochę trwa.
Kiedy rezygnowałyśmy z drugiej drzemki, poszło nam o wiele lepiej.
Mam pytanie: wszystko pięknie, fajnie jak się to opisuje. U mnie powiedzmy, że jest jako taki rytm w ciągu dnia. Mniej wiecej o stałych godzinach jedzenie, drzemki, wieczorne zasypianie. Ale mam kilka problemów. Jak pogodzić zajmowanie się dzieckiem, gotowanie i robienie jedzenia (i go zjedzenie) dla siebie? To trzy czynności, a jestem sama w domu. Jeden problem rozwiązałam w ten sposób, że zamawiam katering. Odchodzi mi czas na robienie dla siebie jedzenia. A i tak czasami nie mam go kiedy zjeść, bo zajmuje sie małym. Kompletnie nie wiem skąd wziąć czas na gotowanie dla niego. Przeważnie siedzę z małym w kojcu (nie mam nawet czasu na umycie swoich zębów i poranną toaletę). Nie mogę go samego zostawić na dlużej niż 5 minut, bo tylko tyle potrafi się sobą zająć. Chciałabym mu bardziej rozszerzać dietę, ale nie mam jak tego zrobić. 🙁
Nie pamiętam już do końca tego okresu, bo córka ma już 6 lat 🙂 Ale też byłam sama i córka też była dość absorbująca. Pamiętam, że kiedy córka jeszcze nie raczkowała, pomagał mi trochę fotelik babybjorn.
Obiad robiła najczęściej na raty np. rano dusiłam w garnku jakiś sos warzywny i wstawiałam owsiankę do namoczenia na drugie śniadanie, a później kończyłam.
Jak córka znudziła się na krzesełku, to przekładałam ją na matę. Zazwyczaj miałam jakieś 15 minut po drzemce i zjedzeniu przez córkę, żeby coś na szybko ogarnąć 🙂