Plan dnia – 6 miesięcznego dziecka

W 6 miesiącu podobnie jak w 5 miesiącu córka śpi trzy razy dziennie. Przyzwyczaiła się już do swojego planu dnia i dobrze w nim funkcjonuje. Stały plan dnia wprowadziłam córce mniej więcej w 3 miesiącu życia i nie ukrywam, że od tego czasu jakość naszego życia znacząco się poprawiła.

plan dnia 6 - miesięczne dziecko

Córka codzienne bez problemu zjada obiadek. Powoli też próbujemy zastąpić kolejne karmienie piersią, posiłkiem stałym. Córka od czasu do czasu na podwieczorek zjada ekologiczną kaszkę jaglaną z owocami.  Udało nam się również uregulować pory posiłków, córka zjada codziennie 5 posiłków o tych samych porach i nie domaga się już karmienia piersią przed drzemkami.

Poniżej zamieszczam nasz plan 6 miesięcznego dziecka. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądał nasz harmonogram dnia w innym miesiącu życia dziecka, zachęcam do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi poniżej tego artykułu.

Wprowadzając stały rozkład dnia, pamiętaj, że każde dziecko jest inne i musisz dostosować plan do jego potrzeb. Istnieję jednak pewne normy, których powinnaś się trzymać, aby twój harmonogram był odpowiednio dostosowany do wieku dziecka.

Rekomendowana ilość snu i czasu czuwania dla dziecka w wieku 6 miesięcy:

  • Czas czuwania: 1,5 – 3h
  • Całkowity czas snu: 14 -14,5h
  • Długość drzemek: 3-3,5h
  • Sen nocny: 11h

Plan dnia 6 miesięcznego dziecka wygląda tak:

  • 7:00 pobudka
  • 7:00 – 7:30 zabawa w łóżeczku
  • 7:30 karmienie pierś
  • 7:45 poranna toaleta
  • do 9:10 aktywność w leżaczku i na macie
  • 9:10 – 9:30 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
  • 9:30 – 10:30 drzemka
  • 10:50 karmienie pierś
  • 11:10 spacer (około 45 minut, córka dłużej nie chciała jeździć w wózku.
  • 11:55 – 12:45 aktywność
  • 12:45 – 13:00 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
  • 13.00 – 14:00 drzemka
  • 14:10 karmienie obiad
  • 14:20 – 15:40 aktywność w leżaczku i na macie
  • 15:40 – 16:00 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
  • 16:30 – 17:30 drzemka
  • 17:40 karmienie pierś lub kaszka jaglana
  • 17:50 – 19.30 aktywność w leżaczku i na macie
  • 19:30 kąpiel
  • 19:50 ostatnie karmienie pierś
  • 20:00 sen nocny

Plan dnia przesuwa się w zależności od godziny pobudki oraz długości drzemek, jednak zazwyczaj dzień rozpoczynamy między 6:00 a 7:30. a kończymy między 19:00 a 20:30.

Plan dnia 6 miesięcznego dziecka – podsumowanie

Sen:

  1. W 6 miesiącu podobnie jak w 5 miesiącu córka śpi 3 razy w ciągu dnia.
  2. Drzemki trwają około godziny, zdarzają się również drzemki trwające około 2 godziny.
  3. Córka usypiania jest we własnym łóżeczku. O naszych sposobach na usypianie poczytasz tutaj.
  4. Na tym etapie nie wybudzam dziecka z drzemek.
  5. Staram się być w domu zawsze w porze drzemek.

Karmienie:

  1. Udało się wprowadzić 5 regularnych posiłków w ciągu dnia.
  2. Rozpoczęliśmy wprowadzanie drugiego stałego posiłku, podwieczorku. Córka od czasu do czasu na podwieczorek zjada ekologiczną kaszkę jaglaną na mleku modyfikowanym bio z owocami.
  3. Dalej głównym sposobem żywienia jest karmienie piersią.
  4. Nie gotuje dla córki. Na tym etapie rozszerzania diety na obiad córka zjada ekologiczne słoiczki. Jej ulubione danie to ta zupka warzywna z indykiem. Kiedy chcę wprowadzić nowy smak zawsze pod ręką mam ten słoiczek. Wiem, że jeśli nowe danie jej nie zasmakuje, ten obiadek na pewno zje ze smakiem.
  5. W nocy córka budzi się na karmienie piersią od 2 do 3 razy.

Aktywność:

  1. Spacer odbywa się codziennie w spacerówce w pozycji półleżące (od 4 miesiąca korzystamy ze spacerówki, ponieważ córka płaczę po odłożeniu do gondoli.
  2. Większość czasu córka spędza w leżaczku.

Jeśli jesteś ciekawa, jaki był jadłospis mojej córki, kiedy miała 6 miesięcy, możesz poczytać o tym w tym artykule.

Źródło:


20 thoughts on “Plan dnia – 6 miesięcznego dziecka”

  1. Witam, mam pytanie jeśli chce zastąpić jedno karmienie (mm) stałym obiadkiem, to mam podać cały słoiczek 125g?

    1. Wszystko zależy od tego na jakim etapie rozszerzania diety jesteś :), ale tak jeśli zastępujemy jedno karmienie mm, podajemy słoiczek 125 ml. Zazwyczaj podawałam zupkę jarzynową z HiPP bio.

  2. Dzień dobry! 🙂
    Mam pytanie dotyczące leżaczka. Zastanawialiśmy się nad nim ale wszyscy pediatrzy nam odradzali, jako urządzenie generalnie niedobre dla niemowląt, przede wszystkim ze względu na pozycję dziecka, jaką wymusza. Twierdzili, że należy unikać sadzania niemowlaka nawet w lekko zgiętej pozycji – powinien spędzać możliwie dużo czasu na „płaskim” – macie, w łóżeczku, itp. Skąd więc leżaczek? Czy ma Pani jakieś inne wiarygodne źródła, które go zalecają?

    1. Rzeczywiście jest tak, jak Pani mówi, że leżaczka, jeśli jest taka możliwość, nie powinniśmy używać. W leżaczku dziecko nie ma możliwości zmiany pozycji i zdecydowanie lepiej sprawdza się mata. Niestety ja nie dałam rady obyć się bez leżaczka. Córka była dość wymagającym dzieckiem. Nie chciała leżeć na macie zbyt długo, zdecydowanie wolała przebywać na moich rękach, co powodowało, że nawet do toalety chodziłam z córką na rękach. Nie chciała też być noszona w chuście, chyba że spała. Leżaczek pomógł mi wykonywać podstawowe aktywności w domu 🙂 Zdecydowałam się na leżaczek od babybjorn, ponieważ miał dobre opinie i rodziców i fizjoterapeutów.
      Link do leżaczka z którego korzystałam:
      https://www.ceneo.pl/22786018#crid=275250&pid=19829

    1. Córka spała zazwyczaj na boku, co ułatwiało sprawę. Jedną rękę kładłam na pupie drugą na plecach i delikatnie, rytmicznie kołysałam.

    1. Nie ma reguły, ale zazwyczaj 3 razy. Nie mam pojęcia ile córka zjadała, ponieważ w tym okresie karmiłam ją nadal piersią.

    1. Tak tu jest pomyłka 🙂 Dziękuje, że Pani zauważyła. Starałam się dokładnie zapisywać jak to u nas wyglądało i no cóż… Pomyliłam się w godzinach 🙂
      Już poprawione!
      Pozdrawiam serdecznie,
      Kamila

    1. Cześć 🙂 Gotowałam kaszkę najpierw na wodzie, potem na napoju owsianym firmy Sante. Zdarzało mi się podawać kaszkę na mleku modyfikowanym oraz wymieszaną z musem owocowym ze słoiczka.

        1. Robiłam mleko modyfikowane według instrukcji. Dodawałam kaszkę w proporcjach zalecanych przez producenta i mieszałam. Kaszki z których korzystałam nie wymagały gotowania.

  3. Witam, sugerowałam się pani planem dla 4 miesięcznego dziecka w momencie kiedy miałam problem z córki spaniem i pomogło tak i teraz znów nagle z dnia na dzień rutyna mojej córki się zmieniła bo ta nagle zaczęła wstawać po usypianiu na noc o 22.00. Córka ma 6 i pół miesiąca. Czy miała pani taki problem z swoimi dziećmi bądź czy jest coś co można na to poradzić według pani rad?
    Bardzo serdecznie pozdrawiam.

    1. Nie miałam takiego problemu, kiedy córka miała 6 miesięcy, ale miałam, tak później. Ile razy córka śpi w ciągu dnia?
      O której ma ostatnią drzemkę.
      Moja córka miała inaczej, kiedy w okresie zimowym kładłam ją na drzemkę popołudniową, kiedy budziła się było już ciemno. Zaczęła tę drugą drzemkę traktować, jak sen nocny i była bardzo markotna już do końca dnia, nawet jeśli dłużej pospała. Pomogło zapalenie światła w pokoju 🙂

  4. Witam 🙂
    Moja Zosia zasypia sama w lozeczku, ale mimo to drzemki sa maksymalnie 35 minutowe. Po tym czasie sie budzi 🙁 Czy ma Pani jakis pomysl na wydluzenie czasu drzemek? Na spacerze usypia w wozku, ale tez budzi sie po jednym cyklu snu.
    W nocy spi ladnie 🙂

    1. Moja córka miała takie turbo drzemki, mniej więcej do 5, 6 miesiąca. Na spacerze i podczas jazdy samochodem takie drzemki 35-minutowe zdarzały się jeszcze bardzo długo. Po przejściu na 3 stałe drzemki w ciągu dnia drzemki zaczęły się powoli wydłużać. Starałam się zawsze być w czasie drzemek w domu, bo na dworze zawsze drzemka trwała krócej.
      Z czasem powinno się to samo unormować. Ile drzemek w ciągu dnia ma córka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *