Plan dnia 15 miesięcznego dziecka

W planie dnia 15 miesięcznego dziecka podobnie jak w planie dnia 14 miesięcznego dziecka córka woli dłużej być aktywna rano, niż popołudniu. Drzemka wypada nam teraz bliżej godziny 13.00 po minimum 5 godzinach aktywności. Na sen nocny kładę córkę po 5 lub 5,5 godzinach.

plan dnia 15 miesięcznego dziecka

W związku z tym, że na dworze szybciej robi się ciemno i córka kładzie się teraz na drzemkę później. Nasz długi spacer odbywa się nie popołudniu, a rano. Staramy się spacerować minimum 1,5 godziny. Po popołudniu wychodzimy na około 45 minut, najczęściej bez wózka, żeby trochę pobiegać koło bloku ewentualnie odwiedzić plac zbaw czy pobliską piekarnię.  

Córka podobnie jak w 14 miesiącu nadal sama usypia na noc, co bardzo mnie cieszy. Pomagam jej podczas usypiania w dzień. Dalej stosuje tę samą metodę usypiania, którą zapoczątkowałyśmy w 5 miesiącu. Córka przed snem nadal wypija około 100 ml mleka typu junior.

Na szczęście, minął problem z usypianiem córki na drzemkę, który wystąpił w 14 miesiącu. Możliwe, że przesunięcie drzemki na późniejszą godzinę w końcu zaowocowało.

Rekomendowana ilość snu i czasu czuwania dla 15 miesięcznego dziecka:

  • Czas czuwania: 4 – 5h
  • Całkowity czas snu: 14h
  • Długość drzemek: 2.15-2,5h
  • Sen nocny: 11,15h

Plan dnia 15 miesięcznego dziecka wygląda tak:

  • 7:30 pobudka
  • 7:30 – 7:55 oglądanie książeczek w łóżeczku
  • 7:55 poranna toaleta
  • 8:15 śniadanie
  • do 09:30 zabawa
  • 9:30 – 11:15 spacer
  • 11:45 drugie śniadanie
  • 12:20- 12:30 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
  • 12:30 – 14:30 drzemka
  • 14:40 obiad
  • 14:50 – 16:00 zabawa w domu
  • 16:00 – 17.00 zabawa na dworze 
  • 16:50 – deser
  • 17:00 – 18:40 zabaw w domu
  • 18:40 kolacja
  • 19:10 kąpiel
  • 19:25 mleko przed snem
  • 19:30 sen

Plan dnia przesuwa się w zależności od godziny pobudki oraz długości drzemek. Dzień rozpoczynamy zazwyczaj między 7:15a 7:45, a kończymy między 19:20 a 19:45.

Plan dnia 15 miesięcznego dziecka – podsumowanie

Karmienie:

  1. W ciągu dnia córka je 3 większe posiłki i dwie przekąski.
  2. Jemy 5 posiłków stałych: śniadanie, drugie śniadanie obiad, podwieczorek i kolację. Córka przed snem po kąpieli wypija 100 ml mleka typuj junior.
  3. W tym miesiącu córka w nocy budzi się na picie zazwyczaj raz albo wcale. Jeśli domaga się czegoś do picia zazwyczaj podaje 90 ml wody z dwoma miarkami mleka modyfikowanego (rozrzedzam mleka) nie za bardzo akceptuje wodę w nocy.

Sen:

  1. Córka śpi w ciągu dnia tylko raz
  2. Drzemka trwa od 1 do 2,5 godziny
  3. Córka śpi tyle ile chce. Czasem jeśli śpi na drzemce dłużej niż 2,5 godziny staram się delikatnie ją wybudzać, zachowując się trochę głośniej.
  4. Zawsze jestem w domu w porze drzemki

Aktywność:

  1. Córka jest już zmęczona po około 5 godzinach aktywności. Wytrzymuje dłużej na zabawie rano niż popołudniu.
  2. Córka niechętnie podróżuje w wózku, większość część spaceru potrafi przejść na nogach.
  3. W domu większość czasu córka spędza na oglądaniu książeczek. Niestety zdarza jej się czasem również obejrzeć bajkę. Staram się ograniczać oglądanie telewizji do minimum i nie pozwalam oglądać bajek dłużej niż 30 minut dziennie. Mimo, że oglądanie bajek w wieku 15 miesięcy nie jest w ogóle zalecane. Zabawki, które w tym okresie najbardziej interesowały moją córkę możesz zobaczyć tutaj.

Źródło:


18 thoughts on “Plan dnia 15 miesięcznego dziecka”

  1. Pierwsze słyszę żeby ktoś budził tak małe dziecko wcześnie rano bez potrzeby. Plan jak w wojsku….

    1. Wspomniałam, że wybudzanie córki nie polega na tym, że wchodzę do pokoju i ją wybudzam, tylko troszkę głośniej się zachowuje tzn. nie siedzę w miejscu tylko staram się powoli krzątać przygotowując obiad.
      Co do planu jest to przykład, nie funkcjonujemy tak każdego dnia i nie patrzę na zegarek. Mamy swój stały rytm i tak to mniej więcej wygląda.

      1. Te plany dnia są bardzo fajne i pomocne. Potwierdzam, że plan dnia to świetna sprawa. My mamy bliźniaczki i plan dnia to świętość i o dziwo wiele osób się dziwi, że mimo iż nasze dziewczynki są różne i mamy bliźniaki to nigdy nie było problemu z jedzeniem czy spaniem. Podobnie jak autorka bloga, to my rodzice tworzymy jakiś ogólny plan, uwzględniając potrzeby dziecka na sen, jedzenie czy aktywność ale dostosowujemy ją na bieżąco do potrzeb dzieci. Kompletnie nie wyobrażam sobie karmić czy kłaść na sen dzieci o dowolnych porach. Dziękuję za posty, są bardzo pomocne <3

        1. Bardzo dziękuje za tak pozytywny komentarz 🙂 Również uważam, że plan dnia jest bardzo ważny, a kiedy mamy w domu bliźniaki to tym bardziej 🙂

  2. Moja coreczka ma 14 miesięcy, mamy bardzo podobny plan dnia , jeżeli chodzi o spanie : pobudka miedzy 7:30 a 8:00 , jedna drzemka okolo 13 , i wieczorne spanie nie pozniej niż o 19 :30 , corka także zasypia sama w swoim pokoju . Zazdroszczę planu posiłków, moja córka po drzemce w ogóle nie jest glodna , obiad mogę jej zaproponować dopiero około godzinę po przebudzeniu, w związku z tym nie proponuje juz podwieczorku bo nie zjadłaby kolacji 😉 ps. Przepis na cukinię w sosie bardzo nam się spodobał. A komentqrz” Pani” Edzi to kompletna bzdura, dziecko potrzebuje stabilizacji i stale elementy dnia są bardzo ważne . Pozdrawiam serdecznie:)))

    1. 🙂 Sama z chęcią nie podawałabym podwieczorku, ale mój łakomczuch mi nie odpuści. Wyciąga sam z szuflady suszone owoce, miód czy gorzką czekoladę 😉 Też uważam, że dziecko potrzebuje stabilizacji i stałego planu dnia :), ale każdy ma prawo robić jak uważam. Moja rodzina dużo lepiej funkcjonuje w ten sposób 🙂

  3. Pobudka 7.30 -marzenie.Syn wstaje o 6.00 i nie ma zmiłuj ,że niedziela.
    Spać chodzi o 20.00 ,powoli zaczynam trafić nadzieję, że pośpię do 7.30

    1. 🙂 Tak w tym okresie było naprawdę super. Córka spała długo w nocy i sama zasypiała na sen nocny 🙂 Nie zawsze było jednak tak fajnie. W okresach przejściowych zdarzało się, że córka wstawała i o 5 🙂

      1. Moja córka od urodzenia miała problemy ze spaniem i jedzeniem. Plan dnia pomógł mi wprowadzić w jej życie rutynę, tak potrzebna do życia nam dorosłym jak i dzieciom. Teraz nie mam problemów z usypianiem ani karmieniem. Moja mama i koleżanka bardzo się dziwią gdy wszystko robię z zgodnie z zegarkiem, ale z tego co czytałam plan dnia pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa u dzieci. Moim zdaniem wprowadzenia planu dnia dziecku, nie zrozumie osoba której dziecko jest mało wymagające.

        1. Tak zgadzam się z Panią w 100 %. Plan dnia ułatwia funkcjonowanie całej rodzinie, a rodzicom dzieci mało wymagających trudno będzie to zrozumieć 🙂

  4. Czytając Pani plan dnia, mam wrażenie jakbym była u siebie 🙂
    Zastanawiałam się czy robię wszystko dobrze i teraz jestem spokojna…
    Pozdrawiamy serdecznie wraz z moim chłopczykiem…

    1. 🙂 Każda z nas się zastanawia zwłaszcza jeśli jest to nasze pierwsze dziecko 🙂 Również pozdrawiamy serdecznie 🙂

  5. Witam, bardzo fajny plandnia pod dziecko. Proszę mi podpowiedzieć kiedy ma Pani czas na gotowanie i kiedy to Pani robi, bo przyznam, że u mnie jest z tym straszny problem. A o sprzątaniu już nie wspominając….

    1. Dziękuje 🙂 Nie mam czasu. Kiedy córka była w tym wieku, szykowałam bardzo szybkie, obiady (zresztą nadal często tak robię), których przygotowanie nie zajmowało mi więcej niż 10 minut. Jeśli obiad wymagał dłuższego przygotowania, robiłam go na raty. Część obiadu przygotowywałam rano, a część przed obiadem. Miałam taki rytuał, że zazwyczaj z samego rana brałam się za ogarnianie kuchni i gotowanie. Córka zazwyczaj wtedy była w stanie zająć się czymś przez chwilę albo podrzucałam jej zabawki, żeby się czymś zajęła 🙂

    1. Trochę tak samo wyszło. Córka w mojej obecności rozbudzała się i ciężko jej się zasypiało, więc stopniowo oddalałam się od łóżeczka, a z czasem zaczęłam wychodzić w pokoju.
      Na pocieszenie mogę powiedzieć, że to samodzielne zasypianie nie trwało zbyt długo. Kiedy córka skończyła 2 lata, na nowo zaczęłam ją usypiać i trwa to do teraz, a córka ma już ponad 4 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *