Zabawki dla 15 i 16 miesięcznego dziecka

Dzisiaj przyszła pora, aby zaprezentować moim zdaniem najlepsze zabawki dla 15 i 16-miesięcznego dziecka. Małe dzieci rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Z miesiąca na miesiąc nabywają nowych umiejętności, w związku z tym zabawki, które do tej pory były dla nich fascynujące zaczynają dziecko nudzić. Coś, co na początku było dla dziecka ogromnym wyzwaniem, na przykład nałożenie krążków na kijek przestało sprawiać mu trudność.

zabawki dla 15 i 16 miesięcznego dziecka

Aby nasze dziecko mogło się rozwijać, naszym obowiązkiem jest zadbanie o dostosowaną do wieku i możliwość odpowiednią stymulację zewnętrzną. Jednym ze sposób stymulacji dziecka w domu jest korzystanie z odpowiednich zabawek edukacyjnych i wymienianie ich na nowe, kiedy zauważymy, że dziecko zaczęło się przy nich nudzić.

Najlepsze zabawki dla 15 i 16 miesięcznego dziecka:

1.Domek z kluczykami – sorter

zabawki dla 15 i 16 miesięcznego dziecka
Sorter domek z kluczykami

Sorter to moim zdaniem idealna zabawka dla dziecka w wieku około 15 miesięcy. Roczne dziecko może jeszcze nie do końca radzić sobie z dopasowywaniem kształtów, a dla półtorarocznego dziecka mało skomplikowany sorter może okazać się po prostu nudny. Aktualnie sorter to jedna z ulubionych zabawek mojej córki. Mamy w domu prosty plastikowy sorter Fisher Price oraz bardziej skomplikowany sorter z dużą ilością elementów oraz kluczykami do otwierania drzwi. Córka uwielbia się nimi bawić i jest z siebie bardzo dumna, jeśli uda jej się, trafić klockiem w odpowiednie miejsce.

2. Książki z serii Pucio

Córka niezmiennie od kiedy, skończyła rok uwielbia czytać, a bardziej oglądać książeczki. Do tej pory najbardziej lubiła wskazywać palcem różne rzeczy w książeczce i słuchać jak mama i tata je nazywają. Teraz kiedy ma 16 miesięcy fascynują ją książki, które są trochę bardziej złożone i na jednej stronie można znaleźć wiele różnych rzeczy. Bardzo szybko zapamiętuje, gdzie dana rzecz się znajduje i uwielbia, kiedy proszę ją o wskazanie jakiegoś elementu w książce. W domu mamy wiele książeczek jednak jej ulubione to te z serii Pucio.

3. Puzzle

Drewniane puzzle córka dostała od dziadków, kiedy miała rok i nie potrafiła jeszcze z nich korzystać, ponieważ były dla niej zbyt skomplikowane. Drewniane puzzle są w założeniu bardzo podobne do sortera. Zadaniem dziecka jest dopasowanie elementu w odpowiednie miejsce. Kiedy córka zrozumiałam, na czym polega zabawa sorterem, coraz lepiej radzi sobie z dopasowywaniem elementów drewnianych puzzle. Oczywiście nie zawsze jej to wychodzi, ale próby dopasowania elementu zajmują ją na jakiś czas.

Prosta drewniana układanka

Kolejne puzzle, które córka bardzo lubi to puzzle CzuCzu przeznaczone dla dzieci powyżej 15 miesiąca. To dwuelementowe puzzle wykonane z solidnego kartonu. Okrągły element puzzle jest duży więc łatwo go dopasować. Zadaniem dziecka jest dopasowanie w pary tych samych zwierzątek np. króliczek do króliczka czy ślimaczek do ślimaczka. Córka od razu, kiedy tylko otworzyła puzzle załapała o co w nich chodzi. Uważam, że można spróbować zaproponować te puzzle również młodszemu dziecku mniej więcej w okolicach 14 miesiąca. Zabawka jest niedroga i potrafi zająć dziecko na dłużej.

4. Klocki Mega Bloks Fisher Price

zabawki dla 15 i 16 miesięcznego dziecka
Klocki Mega Bloks Fisher Price

Nie znam dziecka, które nie lubiłoby się bawić klockami, sprawdził się też świetnie w przypadku mojej córki. W domu mamy klocki Fisher Price, duże plastikowe klocki oraz klocki silikonowe, a w planach mamy zakupienie klocków Lego Duplo. Jako pierwsze klocki super sprawdziły się u nas klocki Fisher Price. Córka ma 3 duże zestawy, chętnie się nimi bawi i bardzo sprawnie radzi sobie z budowaniem.  

5. Odkurzacz Smiki

Odkurzacz Smiki

Córka wchodzi właśnie w etap naśladownictwa. Chce robić wszystko to co mama i tata. Pomaga w miarę swoich możliwości wywieszać pranie, wyciągać naczynia ze zmywarki i odkurzać. Ze względu na uwielbienie do odkurzania, dziadkowie kupili córce zabawkowy odkurzacz, który bardzo dobrze imituje dźwięk prawdziwego odkurzacza. Dzięki odkurzaczowi ja mogę w końcu w spokoju odkurzyć, a córka mi pomaga i ma przy tym wielką zabawę.

1 thought on “Zabawki dla 15 i 16 miesięcznego dziecka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *