Mimo że moja córka staje się coraz bardziej wybredna i czasem mam wrażenie, że staje się niejadkiem, nadal odżywia się zdrowo. U nas w domu nie znajdzie nic, co zalicza się do kategorii produktów niezdrowych. Córka, mimo że ma już 3 lata nadal nie zna smaku przetworzonych produktów, nafaszerowanych chemią i cukrem. W związku z tym nigdy nie domaga się frytek, chipsów czy słodkich batoników. Jedyny fast-food, który podaje córce to pizza, ale tylko od czasu do czasu, najlepiej na spodzie z mieszanki innych mąk niż pszenna, kupiona w dobrej restauracji. Mam również swoje sprawdzone, zdrowe przepisy dla dziecka niejadka, których moja córka nigdy, no może prawie nigdy nie odmawia.

Pamiętaj, że jeśli dbasz o nawyki żywieniowe swojego dziecka od samego początku i ty też dobrze się odżywiasz, nawet kiedy nadejdzie gorszy okres, a Twoje dziecko stanie się niejadkiem, jego dieta zawsze będzie zdrowa. Może nie tak zdrowa, jak na początku rozszerzania diety, kiedy dziecko chętnie jadło i próbowało nowych rzeczy, ale nadal zdrowa.
Monotonna dieta dziecka
Dieta większości dzieci mniej więcej w wieku 3 lat (u jednych dzieci dzieje się to wcześniej u innych później) staje się bardzo monotonna. Dzieci w tym wieku wiedzą już co lubią bardziej, a co mniej i zazwyczaj chcą jeść tylko to, co lubią bardziej.
Każda z nas pewnie nie raz spotkała się z sytuacją, kiedy na talerzu dziecka znalazło się coś, co nasze dziecko bardzo lubi i nawet jeśli pozostałe składniki posiłku też były dla dziecka ok, zjadło tylko to, co lubi najbardziej, prosząc o dokładkę. Jest to normalne zjawisko i nie ma się czym denerwować.
Jedyne co możemy robić to nadal proponować dziecku różne produkty. Kłaść je na talerzu i jeśli nasze dziecko kategorycznie odmówi ich jedzenia, nie reagować. Pamiętajmy, że nasze dzieci uczą się przez obserwację. Jeśli widzą, że my jemy i próbujemy nowych potraw z czasem, kiedy gorszy okres minie zaczną rozszerzać listę produktów, które zjadają.
Nasze dzieci tak samo, jak my mają prawo do swoich preferencji smakowych. To, co smakuje nam, nie koniecznie musi smakować naszemu dziecku i jest to normalna sprawa. Oczywiście zdarza się, że dziecko, nie chce czegoś spróbować lub odmawia spożywania danego produktu od tak z przekory. W takim wypadku warto, co jakiś czas proponować dany produkt, licząc, że dziecko w końcu spróbuje lub na nowo zacznie jeść dany produkt.
O tym, co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść oraz o tym, co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść warzyw, pisałam szerzej w tym i w tym artykule.
By niejadek zjadł obiadek…
1. Niezdrowe dania w zdrowszej wersji
Dużo proponowanych przeze mnie przepisów dla niejadka to podrasowane na zdrowo, często niezbyt zdrowe klasyki. Potrawy za którymi większość naszych dzieci nie do końca wiem, z jakiego powodu przepada.
2. Ulubiony bohater na talerzu
Aby zachęcić moją córkę do jedzenia wykorzystuje jej ulubione bajki. Przygotowuje dania inspirowane kolorem strojów ulubionych bohaterów. Na przykład: zielone naleśniki w kolorze psa „Rocky” czy różowe placki „Skye” z bajki Psi Patrol.
Sprawdzone przepisy dla dziecka niejadka
Poniżej zamieszczam listę posiłków, które sprawdzają się nawet w najtrudniejszych okresach niejedzenia u mojej córki. Wypróbujcie je na Waszych dzieciach, może też im zasmakują!
Obiad dla niejadka
- makaron spaghetti ala bolognese z tofu
- kremowy makaron ze szpinakiem
- kotlety z piersi z kurczaka z piekarnika
- pulpety z piersi z kurczaka z piekarnika
- pieczone ziemniaki i pieczone bataty ala frytki
- paluszki rybne z piekarnika
Drugie śniadanie dla niejadka
- ulubione owoce
- jogurt naturalny z wanilią i syropem klonowym
- czekoladowe płatki owsiane
- marchewka z lodówki
- lody ze Smoothie
- jogurt z awokado i banana
Kolacja i śniadanie dla niejadka
- naleśniki owsiane
- placki z bananem i szpinakiem ala Rocky
- naleśniki kukurydziane
- jajko w kubku z chlebem
- chleb w jajku
- placki z cukinii na słodko
- placki marchewkowe ala Zooma
Zdrowy podwieczorek dla niejadka
- Suszone owoce
- Orzechy
- Sok z buraka
- Babeczki marchewkowe
- Babeczki z batata