Dziecko nie chce jeść warzyw? Poznaj moje sposoby

Wiem, że wiele mam zadaje sobie pytanie „Dlaczego moje dziecko nie chce jeść warzyw?” Warzywa w diecie dziecka powinny stanowić podstawę i nawet kiedy dziecko nie chce ich jeść, nie możemy rezygnować. Bardzo ważne jest, aby już od początku rozszerzania diety to warzywa stanowiły bazę diety małego człowieka. Im dziecko szybciej pozna ich smak tym większa szansa, że w przyszłości będzie je akceptować.

dziecko nie chce jeść warzyw

Mam to szczęście, że moja córka zazwyczaj chętnie zjada proponowane przeze mnie warzywa. Od czasu do czasu zdarzają się okresy większego wybrzydzania, kiedy moje dziecko nie chce jeść. Zdarza się to jednak najczęściej podczas ząbkowania i kiedy ząbki przestają dokuczać, córce na nowo wraca apatyt na warzywa.

Jako psycholog i mama znam parę sposobów, które mogą zachęcić nasze dziecko do spożywania warzyw. Poznaj kilka z nich.

Dziecko nie chce jeść warzyw? Co zrobić gdy dziecko nie chce ich jeść?

Serwuj dziecku placki warzywne

Uważam, że jest to idealny sposób na przemycenie warzywa do posiłku dziecka. Placki można wyczarować praktyczne z każdego warzywa. Możemy je przygotować na wytrawnie, lub jeśli dziecku nie odpowiada taka forma również na słodko. Jeśli nasze dziecko lubi zjadać naleśniki lub placki, zamiast zwykłych mącznych placków przygotujmy takie, których głównych składnikiem będzie wybrane przez nas warzywo. Najbardziej polecam placki z cukinii, w wersji na słodko nasze ulubione placki warzywne to placki z dyni lub marchewki.

Dodawaj warzywa do dań mięsnych

Marchewkę, czy pietruszkę możesz zetrzeć na tarce i dodać do pulpetów. Jeśli podajesz dziecku danie mięsne z sosem i ziemniakami, do utłuczonych ziemniaczków dodaj również utłuczoną marchewkę. Gwarantuje, że twoje dziecko nawet się nie zorientuje.

Nie poddawaj się i nie rezygnuj z podawania warzyw

Wiem, łatwo się mówi, kiedy po raz kolejny warzywo ląduje na podłodze, a Twoje dziecko nie chce wziąć serwowanego warzywa nawet do rączki. U nas jest tak z pomidorem, którego córka uwielbia pod postacią przecieru czy koncentratu nie odpowiada jej jednak sam pomidor. Czasem zdarza się, że zje do tej pory nie wiem od czego to zależy. Zawsze w chwili zwątpienia pamiętaj, że warto zawalczyć o to, żeby Twoje dziecko jadło warzywa ponieważ jest to bardzo ważne dla jego zdrowia i rozwoju. Warzywa powinny stanowić podstawę diety dziecka.

Proponuj warzywo w różnej formy

Jeśli dziecku nie odpowiadają warzywa o konsystencji papki podaj warzywo do rączki. Proponuj warzywa jak dodatek do obiadu, w formie placków, surówek, słupków warzywnych, przecierów, soków czy zup, tak, żeby zobaczyć jaka forma podania jest dla dziecka najbardziej atrakcyjna.

Podawaj soki i musy warzywne

Jeśli Twoje dziecko lubi musy owocowe z tubki, podawaj mu takie, które zawierają w składzie warzywo. Ich dostępność w sklepach jest ograniczona dlatego możesz sama przygotować domowe musy, których głównym składnikiem będzie mus z dyni lub marchewki, a owoce będą stanowiły dodatek.

Dawaj dziecku przykład

Pamiętaj, że Twoje dziecko uczy się przez obserwację. Dla małego dziecka to ty jesteś najważniejszym przykładem. Dlatego jeśli w Twojej diecie brakuje warzyw zmień to i daj dziecku dobry przykład spożywając razem z nim warzywne posiłki. Twoje próby nakłonienia dziecka do spożywania warzyw jeśli na Twoim talerzu ich brakuje nie mają szans na powodzenie.

Warzywa wszędzie gdzie to możliwe

Proponujmy dziecku warzywa do prawie każdego posiłku. Tak aby dziecko przywykło do ich obecności na talerzu. Jeśli ich nie zje trudno. Może jednak z czasem po nie sięgnie i spróbuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *