Kiedy moja córka miała 4 miesiące nie miałyśmy stałego planu dnia. W zależności od godziny pobudki i długości drzemek córka spała 4 albo 5 razy w ciągu dnia. Mimo braku planu dnia 4 miesięcznego dziecka, od 3 miesiąca życia córki funkcjonowałyśmy zawsze według tego samego schematu, który opracowałyśmy na podstawie łatwego planu dnia według Tracy Hogg.

Moja córka od ukończenia dwóch tygodni do ukończenia 2,5 miesięcy swojego życia ciągle płakała, spała tylko na rękach lub w chusto nosidle o ile jakimś cudem udało nam się ją tam wsadzić.
Przez cały czas próbowaliśmy znaleźć rozwiązanie na ten ciągły płacz i chaos, który panował u nas każdego dnia. Najpierw próbowałam usystematyzować pory karmienia. Karmiłam piersią więc spróbowałam karmić dziecko w odstępie co najmniej 2 godzin. Podejrzewałam, że może przekarmiam córkę i obciążam jej brzuszek co powoduje problemy układu pokarmowego. Kiedy to się nie sprawdziło, próbowałam karmić dziecko praktycznie na każde zawołanie, skończyło się to tym, że córka wisiała na piersi pół dnia.
Łatwy plan 4 miesięcznego dziecka – Tracy Hogg
Pewnego dnia postanowiłam wprowadzić łatwy plan dnia według Tracy Hogg czyli karmienie – aktywność- spanie i od razu to zadziałało. Co prawda córka na początku spała maksymalnie 10 minut podczas drzemki, a sam proces usypiania potrafił trwać ponad półgodziny. Nawet te 10 minut było dla mnie jak zbawienie ponieważ będąc w domu sama z dzieckiem, nawet korzystać z toalety musiałam z dzieckiem na rękach.
Z czasem drzemki wydłużyły się i do końca 5 miesiąca trwały zawsze tyle samo czyli około 35 minut. Nie zdarzało się, aby córka spała dłużej.
Zdarzały się również takie sytuacje, że córka mimo długotrwałego usypiania nie zasnęła, albo krótko przespała się na rękach. Wtedy rozpoczynałyśmy proces od początku, czyli karmiłam córkę, bawiłam się z nią i próbowałam odłożyć do snu.
Na początku przerwy między karmieniami nie były dłuższe niż półtorej godziny z czasem, kiedy czas aktywności się wydłużył, karmienie odbywało się co dwie i pół godziny.
Rytuał usypiania wyglądał u nas tak samo. Włączałam biały szum, dawałam córce smoczek i bujałam na piłce gimnastycznej, aż usnęła. Następnie delikatnie odkładałam ją do łóżeczka. Zdarzało się, że córka po odłożeniu od razu się wybudzała, więc od nowa zaczynałyśmy bujanie i tak w kółko.
Rekomendowana ilość snu i czasu czuwania dla dziecka w wieku 4 miesięcy:
- Czas czuwania: 1-2h
- Całkowity czas snu: 14,5-15h
- Długość drzemek: 3,5-4h
- Sen nocny: 11h
Plan dnia 4 miesięcznego dziecka wygląda tak:
- 6:00 pobudka
- 6:10 – karmienie (pierś)
- 6:20 – poranna toaleta
- do 7:40 aktywność głównie w tym w leżaczku
- 7:40 – 8:00 próba uśpienia córki poprzez bujanie na piłce gimnastycznej
- 8:00 – 8:35 drzemka
- 8:45- karmienie (pierś)
- 9:00 spacer (około 30 minut)
- 9:30- 10.15 aktywność
- 10:15 – 10:35 próba uśpienia córki poprzez bujanie na piłce gimnastycznej
- 10:35 – 11:10 drzemka
- 11:20 karmienie (pierś)
- 11:30 – 12:50 aktywność
- 12.50 – 13:10 próba uśpienia córki poprzez bujanie na piłce gimnastycznej
- 13:10 – 13.45 drzemka
- 13:55 karmienie (pierś)
- 14:05 – 15:25 aktywność
- 15.25 – 15:45 próba uśpienia córki poprzez bujanie na piłce gimnastycznej
- 15:45 – 16:15 drzemka
- 16:25 karmienie (pierś)
- 16:35 – 17:50 aktywność
- 17.50 – kąpiel
- 18.10 – karmienie (pierś) często bardzo długie około 30 minut
- 18.30 usypianie
- 19:00 sen
Plan dnia przesuwa się w zależności od godziny pobudki oraz długości drzemek. Dzień rozpoczynamy zazwyczaj między 6:00 a 7:30, a kończymy między 19:00 a 20:30.
Plan dnia 4 miesięcznego dziecka – podsumowanie
Karmienie:
- Córka jest karmiona tylko piersią.
- W ciągu dnia córka je zazwyczaj 6 razy.
- Córka w nocy budzi się na karmienie mniej więcej co 3 godziny.
- Średnio w nocy je około 3 razy. Jeśli noc jest dobra je tylko 2 razy.
W wieku 3 miesięcy córka miała około 7 godzinną przerwę nocną i nie wybudzała się wcześniej na pierwsze nocne karmienie. W 4 miesiącu zaczęła znowu budzić się na pierwsze karmienie po około 3 godzinach od zaśnięcia.
Sen:
- Córka w ciągu dnia ma zazwyczaj 4 krótkie drzemki, zdarzają się również i takie dni kiedy córka drzemie nawet 5 razy.
- Każda drzemka trwa niedłużej niż 35 minut, czyli tylko jeden cykl snu.
- Drzemki trwają łącznie około 2,5h. To mało biorąc pod uwagę, że rekomendowana ilość snu podczas drzemek w wieku 4 miesięcy to około 4 godzin.
Aktywność:
- Czas aktywności córka spędza głównie w swoim ukochanym leżaczku.
- Córka niechętnie spędza czas w gondoli na spacerze, z tego powodu zdecydowaliśmy się na wcześniejsze przełożenie jej do spacerówki w pozycji półleżącej. Teraz spacer odbywa się bez płaczu, ale często trwa niedłużej niż 30 minut, chyba że córka uśnie wtedy spacerujemy nawet 2 godziny.
Dzień dobry.
Chciałabym zapytać skąd miała pani pewność, że po 10 minutowym karmieniu dziecko jest najedzone? Skoro wcześniej „wisiała całymi dniami na piersi”
A co z wcześniejszym płaczem?
Na początku nie wiedziałam, ale córka bardzo ładnie przybierała na wadzę, więc byłam spokojna. Na początku wprowadzania stałego planu dnia, córka jadła mniej więcej co 1,5 godziny, w związku z tym zdrowy rozsądek podpowiadał mi również, że córka jest na pewno najedzona. Pierś nie służy tylko do jedzenia, ale również w ten sposób dziecku zaspokaja swoją potrzebę bliskości i reguluje emocje. Płacz minął, praktycznie z dnia na dzień. Zdarzały się oczywiście gorsze dni, ale nie podstawiałam córce piersi na każdy płacz, tak jako to miałam w zwyczaju częściej. Moja córeczka od urodzenia była dość wymagająca i stały plan dnia daje jej poczucie bezpieczeństwa.
Witam,
Na wstępie chce powiedzieć niesamowicie pomocny blog!
Moja córka ma 4 miesiące i zaczęłam mieć z nią straszne problemy ze snem. Tak wiec stąd mój zachwyt natrafionym przypadkiem blogiem ponieważ wszystko jest płynnie i jasno opisane.
Może i moje pytanie jest głupie ale zapytam i bardzo proszę o wyrozumiałość i odpowiedź.
Otóż, co w przypadku jak córka śpi na spacerze 1-2h , co dalej z planem dnia , jak dalej kontynuować drzemki?
Serdecznie pozdrawiam z Szwecji,
Sandra
Dzień dobry,
Bardzo dziękuje za miłe słowa 🙂
Jeśli moja córka spała na spacerze 1-2h, traktowałam ten sen tak samo, jak drzemkę w domu. Czyli po drzemce trwał kolejny czas aktywności i po tym czasie próbowałam odłożyć córkę na drzemkę. Musi Pani sama wyczuć, jak długo Pani córka potrafi być aktywna. W tym wieku czas aktywności między drzemkami wynosi od 1 do 2 godzin.
Za 2 miesiące, może nawet szybciej Pani córka najprawdopodobniej będzie miała już 3 stałe drzemki i dużo łatwiej będzie Wam funkcjonować w ciągu dnia 🙂
Dziękuje bardzo za odpowiedź!❤️
Już drugi dzień mamy za sobą wedle pani poleconego planu☺️ Na razie nie ma zbyt widocznych rezultatów bo córka wciąż budziła się o północy 😄ale mam nadzieje że z upływem czasu nie będzie tego a dzień będzie stabilny🤞
Nocne pobudki mogą być również spowodowane skokiem rozwojowym. Dzieci często miewają takie momenty. Mojej córce zdarzają się takie noce nawet teraz, mimo że ma już trzy lata 🙂
Proszę 🙂
Mam jeszcze drugie pytanie jeśli chciałaby pani mi doradzić, co w związku z tym że córka nie chce spać o 20 , a od miesiąca chodzi późno spać.
Śpi godzinę o 19,20 i budzi się od tak mimo że jest zmęczona i mogłaby spać już na noc..
Co może być powodem że tak robi?
Jestem bezsilna już na to i pani plan dnia jest już dla mnie ostatnim kołem ratunkowym..
Jeśli dobrze rozumiem, chodzi Pani o to, że córka zasypia około 19, 20 i budzi się jak z drzemki?
Możliwe, że córka ma za dużo drzemek w ciągu dnia i traktuje zasypianie o 19 jako ostatnią drzemkę.
O której wypada ostatnia drzemka? Ile razy w ciągu dnia śpi córka?
Córka do 3 miesiąca miała stałe pory spania, budzenia i drzemek. Z dnia na dzień się to zmieniło wiec myśle że to skok rozwojowy o którym pani wspomniała. Potem jak to minęło było ciężko wrócić do normy i o jest taki efekt jaki opisałam po krótce. Tak wiec od kilku tygodni drzemki były 2,3 długie bądź była nawet jedna tylko. Ostanie zwykle są 17,18.
Dziś przespała pierwsza noc i zasnęła o 20.15. Miała regularne drzemki od dwóch dni. Tak wiec mogę oficjalnie powiedzieć że pani polecona rutyna działa na moją córkę.😃
Super bardzo się cieszę 🙂 i ile razy córka spała w dzień? Jestem bardzo ciekawa 🙂
Córka ma trzy drzemki po około 40 minut🙂
Super 🙂 Z czasem drzemki się wydłużą 🙂
Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi❤️ Pozdrawiamy ❤️
❤️
Witam mam pytanie. Jestem w trakcie studiowania książki Tracy Hogg 🙂 na jutro mam termin porodu. Troszkę może głupie pytanie.. ale jak to jest w nocy?? Dzidzia budzi się przebieramy karmimy i odkładamy do uśnięcia? A co z aktywnością jaka jest w ciągu dnia? W nocy rozumiem ze tego nie ma?
Plan dnia wprowadziłam mojej córce dopiero w wieku 3 miesięcy. Wcześniej nie było to możliwe. Córka domagała się często piersi. 🙂 Jeśli już wprowadzi Pani stały plan dnia, to w nocy nie ma aktywności. Dziecko zje i najprawdopodobniej od razu po jedzeniu lub jeszcze w trakcie zaśnie ponownie. Jeśli nie to my rodzice musimy dziecku pokazć, że jest noc. Czyli nie rozpalamy świateł, cicho mówimy i staramy się dziecko uśpić ponownie.
Mam pytanie czy jeśli trzecia drzemka przypada na godz.miedzy
16 a 17 to czy można pozwolić na jeszcze jedną po 18/19 żeby położyć dziecko pozniej spać żeby wstało też później rankiem czy już nie pozwalać na drzemki tak późno i zaczynać noc po tej ostatnie
j między 16/17. Dziękuję.
Wszystko zależy od dziecka i rodziców.
Jeśli rodzicom pasuje, żeby dziecko chodziło spać później, żeby można było rano trochę dłużej pospać, oczywiście można tak zrobić.
Takie przesunięcie pór snu ma miejsce dwa razy w roku, kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni i na odwrót.
Ta pora chodzenia spać nie powinna być jednak przesunięta znacznie.
Dzieci z natury budzą się rano bez względu na godzinę, o której pójdą spać wieczorem.
Więc jeśli mimo kilku prób późniejszego położenia, dziecko będzie budziło się wcześnie. Trzeba będzie zacząć wstawać wcześniej 🙂
Sen nocny jest najważniejszy i należy go chronić. Kiedy dziecko będzie miało deficyt snu nocnego, nie będzie to dobrze wypływało na jego rozwój.
Dziękuję za odpowiedź, dzisiejszy dzień jest inny niż poprzednie drzemki krótkie 1h,40 minut,30 minut która była od 14’50 do 15’20 i tak właśnie się zastanawiam co zrobić z resztą dnia? Jak go zakończyć żeby było najlepiej dla maluszka , czy pozwolić jeszcze na jedna drzemke, czy ona powinna być przy tak małej ilości do tej pory? Dziękuję za wskazówki, bardzo podoba mi się to co znalazlam na stronie.
Nie widziałam komentarza wcześniej, więc podejrzewam, że dzień już się zakończył. Nie wiem w jakim wieku jest Pani dziecko, ale jeśli ma poniżej 6 miesięcy to w ciągu dnia powinno mieć 3 drzemki, albo i więcej wszystko zależy od długości drzemek. Jeśli dziecko spało do 15.20 i planuje je Pani położyć powiedzmy o 19.00 to ten czas aktywności między drzemką a snem nocnym jest nie co za długi. Dziecko w wieku 4 miesięcy nie powinno czuwać, czyli być aktywne dłużej niż 2 godziny.
Proszę powiedzieć, jak ułożył się dzisiejszy dzień, bardzo jestem ciekawa.
Wystąpiła drzemka o 17’50 do 18 10 mniejwiecej 15/ 20 minut, dziwna sprawa, zjadł około 130 ml mm o 18’30 (skończył) potem kapiel o 19 30 i myślam że jeszcze dopije coś na noc ale niestety nie chciał już nic tylko smoczek usnal o 2000 jestem ciekawa czy jeszcze wstanie na butelke a jeśli nie to czy karmić na spiku o 23? Mały skończył dzisiaj 4 miesiące. Dziękuję za zainteresowanie.
Niestety mały z placzem obudzil się o 2045 podałam butelke wykorzystując to że się przebudzil dopil 60 ml. Bardzo dziwny dzien.
Taki maluszek stopniowo wchodzi w stały plan dnia. U nas kiedy córka była w tym wieku. Nie było stałej ilości drzemek, ale pilnowałam, żeby czasy aktywności były mniej więcej równe.
Po tym czasie usypiałam córkę na rękach i odkładałam do łóżeczka drzemki w tym okresie nie trwały dłużej niż 30 minut. Dopiero w piątym miesiącu córka zaczęła dłużej przesypiać w ciągu dnia i miała trzy drzemki o stałych porach.
Dziękuję za ten wyczerpujący komentarz. Super. Dziś kolejny dzień i kolejne pytanie, start dnia 7’30 /40 pierwsza butelka 8’15, trzy drzemki dwie 40 /45minut . 16’30 zakończenie ostatniej i teraz zdecydowałam że wykapie małego o 18’30 i spać o 19 butelki miał jedna przed 17 natomiast ta druga dalam przed 19, usunięcie i niestety pobodka po 40 minutach jakby był na drzemce, o co chodzi i co robic w takiej sytuacji z planem dnia? bardzo proszę o kolejną podpowiedź
Ustawienie planu dnia i wejście w stały rytm trochę zajmuje. Dziecko jest malutkie do tej pory spało o różnych porach i dlatego może się wybudzać. Nie wiem, w jakim humorze wybudza się Pani synek, ale jeśli w złym i widać, że nadal chce spać, może warto spróbować jeszcze utulić synka do snu. Przypominam sobie, że u nas też był taki moment, że córka wybudzała się właśnie po 40 minutach, było to dość regularne. Żeby temu zapobiec, czekałam, aż się wybudzi (obserwowałam córkę na kamerce) i wtedy szybciutko biegłam do pokoju, żeby córeczka do końca się nie wybudziła. Poklepywałam ją po pupce i córka zapadała na nowo w sen. Potem spala już normalnie, budząc się w nocy tylko na mleko. Po jakimś czasie ustąpiło to samoistnie.
Tak też robię szybciutko usypiam na nowo, nie wiem co robic bo mały ma krótkie drzemki i jeśli karmienie wypada przed 13 bo wcześniej było o 7”10 a on wstaje 12 20 z drzemki jak wytrwać do 13? Mały obudził się z placzem o 6’50 a ja pomysłalam że odrazu dam butelke myślę że on powinien jeszcze usnac i obudzić się później ale zaczął dzień, położyłam o 21 spać usnal pozniej bo pozwoliłam na 4 drzemke po 18, dziś ten harmonogram dnia idzie za szybko jak to przestawić na późniejsza porę nie chce kłaść dziecka na 1830 do lozka spać? Dziękuję za każdą odpowiedź
Jeśli dziecko domaga się jedzenia wcześniej czyli po wybudzeniu drzemki, może Pani podać butelkę. Z tego co się orientuje, teraz bez względu na to czy karmimy dziecko piersią czy butelką możemy karmić dziecko na żądanie. Taki maluszek ma prawo być głodny po tym czasie. Ja funkcjonowałam w schemacie drzemka – karmienie – aktywność i zawsze karmiłam córkę po przebudzeniu, nawet jeśli odstęp między karmieniami wynosił mniej niż 2 godziny. Proszę położyć dziecko na kolejną drzemkę 🙂 W tym wieku widocznie trzy drzemki to za mało i dziecko preferuje częstsze a krótsze drzemki 🙂 Proszę nie skupiać się na godzinach, a na odstępach między drzemkami, może tak będzie Pani łatwiej. Proszę obserwować po jakim czasie dziecko czuje się senne i po tym czasie układać dziecko do snu. W tym wieku dziecko powinno być aktywne maksymalnie 2 godziny. Czasem moja córka miała 4 drzemki, czasem 5, a czasem tylko 3. Wszystko zależało od tego o której wstała i jak długo trwały drzemki. Starałam się tak celować z drzemkami, żeby na sen nocny kłaść córkę między godziną 19.00 a 20.30 czyli również i mi zdarzało się, że ostatnia drzemka córki potrafiła trwać do godziny 18.00. Dopiero, kiedy córka nauczyła się spać w ciągu drzemki dłużej ( minimum godzinę) udało mi się wprowadzić 3 stałe drzemki. Z tym, że one też nie odbywały się o stałej godzinie tylko np. pierwsza drzemka między 9 a 10.30 w zależności od tego jak córka spała w nocy i o której wstała 🙂
Dodam tylko że niezależnie od ilości drzemek w ciągu dnia czy pozwalać na ostatnią po 18 gdy dziecko zaczęło dzień między 6/7 rano czy po tej 18 już zaczynać noc. Dziękuję bardzo za podpowiedź.
Dziękuję za te wyczerpujące odpowiedzi. Widzę że pani również karmila swoją córkę po kapieli na sen, właśnie zastanawiało mnie to czy to dobra metoda, czy lepiej żeby odłożyć dziecko i poczekać aż się samo wybudzi na butelke jeśli ta przypada np. 17. 30 koniec karmienia, aktywność, kapiel, przed 20’00 karmienie,, czy taka sytuacja 17’30 koniec karmienia, aktywność,kapiel, odlozenie dziecka, wybudzenie dziecka samemu na godz 20’30 usypianie.?
Wydaje mi się, że lepiej jest nakarmić dziecko przed samym snem. Dziecko będzie wtedy najedzone i dłużej pośpi.
Lepiej tak ułożyć sobie harmonogram karmień, aby dziecko ostatni posiłek jadło bezpośrednio przed snem.
Nie wiem w jaki sposób Pani karmi. Czy karmi Pan mm na żądanie. Czy trzyma się Pani 3 godzinnych odstępów.
Ja w tym okresie karmiłam jeszcze piersią, więc bez względu na to, kiedy córka jadła przed snem podawałam pierś, ponieważ w taki sposób córka usypiała.
Bardzo dziękuję za kolejną odpowiedź, karmie mm z reguły co 3/4 h zależy i na żądanie, system ten sam czyli drzemka, jedzenie, zabawa, oczywiście zdarzają się dni gdzie coś idzie gorzej. Dziękuje
Mam kolejne pytanie co w sytuacji jeśli dziecka drzemka wypada od 14’30 do 17, co w takiej sytuacji kiedy kapac i czy ta aktywności po takim śnie może być nawet 3h? Bardzo proszę o podpowiedź.
Aktywność przed snem nocnym może wynosić od 2 do 3 godzin włączając w to wszystkie rytuały przed snem.Tak, aby maksymalnie po 3 godzinach od ostatniej drzemki dziecko już spało.
Twój blog jest bardzo pomocny. Pomógł mi wprowadzić stały rytm dnia dostosowany do mojego synka kiedy miał 4 miesiące, teraz ma już prawie 3 lata i dalej mamy wszystko poukładane. Syn do teraz jest bardzo energiczym i emocjonalnym dzieckiem (łatwo z nim nie mamy), ale dzięki wprowadzeniu schematu dnia zawsze bez problemu zasypia o stałej godzinie, siada przy stole do posiłków, wie co następuje po danej czynności. Znajomymi się dziwią jak to jest, że od kiedy skończył 4 miesiące zawsze mamy spokojny wieczór dla siebie, a ich dzieci biegają do 22 po mieszkaniu. Inspirowałam się twoim blogiem i chciałam ci podziękować, bo naprawdę pomógł mi okiełznać mojego rozrabiakę. Teraz w naszym życiu pojawiła się córeczka i wróciłam do twoich wpisów, by na nowo poukładać nasze życie. Dobra robota 🙂
Bardzo dziękuje za tak miłe słowa. Niezmiernie miło się to czyta 🙂
Cieszę się, że moje rady pomogły innej mamie, która miała podobne problemy do mnie 🙂
Moja córka nadal funkcjonuje w stałym planie dnia a ma już 3,5 roku.
Od jakiego wieku dziecko zaczęło mieć dłuższe drzemki?
Tak mniej więcej od połowy 5 miesiąca. Wtedy też wprowadziłam do planu dnia 3 stałe drzemki 🙂
Mam nadzieję ,że u mnie też się drzemki wydłużą bo na ten moment to śpi 20 min max 40. I nie ważne czy w łóżeczku, w wózku czy nawet jak się położę z nią do łóżka, to są turbodrzemki. Śpi smacznie i nagle wielkie oczy jakby ktoś guzik wyłączył. A może jest jakiś cudowny sposób na wydłużenie drzemki? Czy niestety trzeba czekać aż dziecko samo się nauczy?
Z wiekiem drzemki powinny zacząć się stopniowo wydłużać, dlatego trzeba czekać to naturalne zjawisko. Dziecko wybudza się po jednym cyklu snu i już nie zapada w sen.
Jedyne co możemy robić to starać się usypiać dziecko w miejscu, w którym będzie docelowo spało, czyli w łóżeczku. Dziecko, kiedy się przebudzi i zobaczy, że jest w znajomym bezpiecznym miejscu, łatwiej znowu zasypia.
Czy każdej drzemce towarzyszył biały szum? Był włączony całą drzemkę czy po czasie można było wyłączyć?
Tak w tym okresie był włączony cały czas, kiedy córka usnęła ściszałam szum.
A jak z zaciemnianiem pokoju na czas drzemek? Zasłaniać wszystkie rolety? Co do szumu to u nas wyłączenie wiąże się z automatyczną pobudką 🥺 a często też bywa, że budzi się zanim szum się skończy.
Na czas drzemki nie zaciemniam pokoju. Zaciemniam pokój tylko w okresie letnim, kiedy usypiam córkę na sen nocny.
U nas też bardzo długo był włączony cały czas, bo córka wybudzała się od razu, kiedy się wyłączył, ale z czasem to przejdzie.
Kiedy córka miała rok nadal używałam szumu i miałam obawy czy uda mi się go pozbyć, okazało się, że nie było z tym większego problemu 🙂
Czyli uważasz, że teraz jak szumiś się kończy mam go ponownie włączyć? Czy jednak uczyć spania bez przeciągania szumu?
Uważam, że lepiej go nie włączać i przyzwyczajać dziecko do spania bez szumu. Często takie włączanie szumu sprawia, że to my rodzice jesteśmy spokojniejsi, bo wydaje nam się, że dzięki niemu nasze dziecko będzie lepiej spało. Jeśli już korzystamy z białego szumu najlepiej korzystać z niego tylko podczas usypiania, czyli przez około 20 minut. Sama tak jak wspominałam, potrafiłam na najniższym poziomie korzystać z niego przez całą noc, ale był to szum bardzo cichy, praktycznie niesłyszalny.
Pojawił się u nas nowy problem 😔 Od kilku dni czasy aktywności 2 godzinne wydają się za krótkie. Mała ma skończone 4 miesiące. Czy jest możliwość by taki maluch miał 2,5-3h aktywności? Od kilku dni w momencie jak wychodzimy na spacer( 1,5-2h od ostatniej drzemki) to dopiero zasypia po około godzinie. Nie jest marudna, jest radosna.
Tak oczywiście. Dzieci się różnią. Jeśli córka jest zadowolona i nie chce spać to znaczy, że tak jest dla niej ok 🙂
To dziś robimy próbę przejścia na 3 drzemki. Pierwszą już miała dłuższą. Udało się 1h 15 min, gdzie wcześniej to max 40 min.
🙂 Super trzymam kciuki i czekam na relację, jak Wam poszło 🙂
Poszło w miarę dobrze. Wszystko się ładnie spięło, ale to dopiero pierwszy dzień więc myślę, że nie ma co chwalić dnia przed zachodem słońca 😁 Jeszcze musimy zobaczyc jaka będzie noc po takim dniu. No i fajnie byłoby gdyby ta pierwsza drzemka zawsze była ciut dłuższa. Mam nadzieję, że to nie była jednorazowa akcja 😊
Dzień dobry, mój synek skończył 4 miesiące tydzień temu i od jakichś 3 tygodni wprowadzam cykl karmienie, aktywność, drzemka. Jeśli chodzi o drzemkę to właśnie jest problem. Usypiam go nosząc na rekach i o ile zaśnie, to nie da się odłożyć, śpi tylko na rękach, maks. 20 min. Często bardzo krzyczy przed zaśnięciem. Sen nocny to już w ogóle tragedia. Usypia tylko przy piersi i to potrafi trwać 2-3 h. Proszę o jakieś rady, wskazówki, co robię źle i jak to naprawić. Pozdrawiam
Powiem tak. Teraz z perspektywy czasu widzę, że potrzebny jest po prostu czas. Nam pomagało w tym okresie usypianie córeczki na piłce gimnastycznej.
Rozumiem, w takim razie będę kontynuować wprowadzanie rytmu z nadzieją, że się poukłada z czasem. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Na marginesie- świetny blog, dobra robota! 😉
Bardzo dziękuje.I trzymam za Was kciuki 🙂
Synek właśnie skończył 5 miesięcy i już jest znaczna poprawa. Dalej kontynuujemy schemat karmienie, aktywność, drzemka. 3 drzemki w ciągu dnia, pierwsza już ponad godzinna. Dwie pozostałe od 30 minut do godziny. Jednak cały czas problem ze snem nocnym… Po karmieniu wieczornym zamiast spać, to mam wrażenie, że jest pobudzony jak do aktywności. Usypianie przez to się przeciaga i sama nie wiem już co wtedy z nim robić. Dzien zaczynqmy około 8, drzemki około 10, 14, 17. Okolo 20 karmię przed snem nocnym, jednak ostatecznie zasypia 22-23… Proszę o jakieś porady.
Spróbujcie zrezygnować z trzeciej drzemki. Bardzo możliwe, że dwie, które pozostaną się wydłużą, ale ostatnia skończy się na tyle wcześnie, że synek zdąży się zmęczyć i szybciej zaśnie na noc 🙂