W 11 miesiącu córka nadal śpi dwa razy dziennie. Ten stan utrzymuje się już od 5 miesięcy. Według różnych poradników przejście na 1 drzemkę następuje najczęściej między 12 a 14 miesiącem życia dziecka. Jednak po nieudolnej próbie przejścia na 1 drzemkę w 10 miesiącu staramy się utrzymywać 2 drzemki jak najdłużej, ponieważ zdajemy sobie sprawę, jak negatywnie wpływa ograniczona ilość snu i przemęczenie na naszą córkę.

Córka nie dostaje już rano samego mleka. Zjada śniadanie z nami w swoim krzesełku. Na śniadanie przygotowuje jej zazwyczaj płatki owsiane z tego przepisu, pudding ryżowy, placki lub jajko w koszulce. Dostaje również do popicia mleko junior w kubku niekapku.
Mleko z butelki ze smoczkiem córka spożywa tylko raz dziennie, przed snem i ewentualnie w nocy.
Drzemki trwają łącznie około 2 godzin. Jeśli córka podczas drugiej drzemki śpi dłużej niż do 16.00, delikatnie ją wybudzam. W związku z tym czasem druga drzemka potrafi trwać tylko 40 minut. Jej długość jest jednak wystarczająca, aby córka w dobrym humorze dotrwała do wieczora.
W tym miesiącu praktycznie nie było nocy, którą córka przespała bez karmień nocnych. Ząbkowanie w tym miesiącu nasiliło się i większą część 11 miesiąca spędziliśmy poza domem, co mogło negatywnie wpłynąć na jakość snu mojej córeczki. Córka domaga się mleka zazwyczaj nad ranem około 3 lub 4. Przerwa nocna między karmieniami wynosi około 7,8 godzin.
Pierwsze wakacje…
Mimo wielu nieprzespanych nocy urlop, który spędziliśmy na Helu wspominam wyśmienicie.
Jeśli jesteś ciekawa mojej recenzji hotelu Dom Zdrojowy na Helu, możesz przeczytać ją tutaj. Polecam również ten artykuł, w którym opisałam niezbędne gadżety, które pozwalają mi przetrwać urlop z małym dzieckiem we względnym spokoju. 🙂
Rekomendowana ilość snu i czasu czuwania dla dziecka w wieku 11 miesięcy:
- Czas czuwania: 3 – 4h
- Całkowity czas snu: 14h
- Długość drzemek: 3h
- Sen nocny: 11h
Plan dnia 11 miesięcznego dziecka wygląda tak:
- 7:00 pobudka
- 7:00 – 7:25 zabawa w łóżeczku
- 7:25 poranna toaleta
- 7:35 karmienie śniadanie z rodzicami + 4 miarki mleka mm junior
- do 9:45 aktywność głównie na podłodze raczkując i chodząc
- 9:45 – 10:00 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
- 10:00 – 11:20 drzemka
- 11:35 drugie śniadanie
- 12:15 spacer (około 1 godziny i 30 minut)
- 13:45 – 14.30 aktywność
- 14:30 obiad
- 14.35-14.50 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
- 15.15– 16:00 drzemka
- 16:00-17:00 aktywność
- 17:00 podwieczorek
- do 19:30 aktywność
- 19:30 kąpiel
- 20:00 ostatnie karmienie (200mm mleka następnego)
- 20:10 sen
Plan dnia przesuwa się w zależności od godziny pobudki oraz długości drzemek. Dzień rozpoczynamy zazwyczaj między 6:00 a 7:30, a kończymy między 19:00 a 20:30.
Plan dnia 11 miesięcznego dziecka – podsumowanie
Karmienie:
- W ciągu dnia córka zjada 5 posiłków.
- Zjada 4 posiłki stałe: śniadanie, drugie śniadanie obiad i podwieczorek.
- Sama przygotowuje posiłki dla córki.
- Córka w nocy je tylko raz. Zazwyczaj około godziny 3 nad ranem. W tym miesiącu nie zdarzyło się wiele nocy, podczas których córka nie wybudzała się na karmienie. Ząbkowanie nasiliło się i większą część 11 miesiąca spędziliśmy poza domem, co mogło negatywnie wpłynąć na jakość snu mojej córeczki.
Sen:
- Nadal funkcjonujemy w schemacie 2 drzemek.
- Drzemki trwają łącznie około 2 godzin.
- Nie pozwalam córce spać na drugiej drzemce dłużej niż do 16.00. Jeśli o tej godzinie córka, nadal śpi, staram się delikatnie ją wybudzać.
- Staram się być w domu zawsze w porze drzemek.
Aktywność:
- Czas aktywności córka spędza, raczkując i chodząc po całym mieszkaniu.
- Córka chętnie spędza czas w wózku na spacerze, spacer trwa zawsze ponad godzinę.
- Córka bez większego zmęczenia potrafi czuwać około 4 godziny.
- Pod koniec 11 miesiąca córka weszła w etap budowania, zaczęła sama nakładać krążki na drążek i układać puzzle CzuCzu dla dzieci powyżej 12 miesięcy.
Jeśli jesteś ciekawa jaki był jadłospis mojej córki kiedy miała 11 miesięcy możesz przeczytać o tym w tym artykule z przykładowym jadłospisem dla 11 miesięcznego dziecka.
Jestem ciekawa czy większość dzieci w takim systemie funkcjonuje. Bardzo mi się ta rozpiska podoba.
Plan dnia mojej córki jest bardzo zbliżony do Pani. Ciekawi mnie kiedy Pani chce wprowadzać kolację (inne niż mleko) sama stoję przed tym dylematem czy pozostać przy mm czy zastąpić je powoli stałym posiłkiem w końcu córka zbliża się do roku wielkimi krokami
Dzień dobry, W tej chwili moja córka ma już 2 lata i 2 miesiące. Stałą kolację wprowadziłam do diety córki, kiedy miała trochę ponad rok, mimo wprowadzenia stałej kolacji nadal podawałam córce mleko modyfikowane przed snem. Zamieniałam jednak mleko modyfikowane następne na mleko junior, które jest mniej kaloryczne i podawałam go tylko 100 ml. Podsyłam nasz jadłospis z okresu, kiedy córka miała rok. https://mamprzepis.pl/jadlospis-dla-rocznego-dziecka-co-je-roczne-dziecko/