Mięciutkie placki bananowe dla niemowląt

Na podwieczorek najczęściej podaje córce owoce w różnej formie, naleśniki, ryż lub kaszę. Przynajmniej raz w tygodniu przygotowuje dla córki mięciutkie placki bananowe. Staram się, aby placki, które przygotowuje, w większości składały się z jajka i owocu czy warzywa, z którego aktualnie przyrządzam posiłek. Mąkę traktuję jako dodatek i  dorzucam jej w bardzo małej ilości tylko po to, aby ciasto miało ładną konsystencję.

Mięciutkie placki bananowe dla niemowląt

Do placków nigdy nie dodaje białej pszennej mąki, ponieważ jest pozbawiona wartości odżywczych i ma bardzo wysoki indeks glikemiczny. Okazuję się, że nawet wyższy od białego cukru.

Moja córka uwielbia mięciutkie placki bananowe, które są smaczne i proste w przygotowaniu. Sprawdzą się, dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z produktami innymi niż papkowate zupki.

Mięciutkie placki bananowe dla niemowląt

Podstawowy przepis na mięciutkie placki bananowe zawiera płatki owsiane, ale jeśli nie chce mi się mielić płatków, dodaje do ciasta mąkę kukurydzianą lub mąkę pszenną pełnoziarnistą. Bardzo ważne jest, aby do placków nie dodawać za dużo mąki, ponieważ zbyt duża ilość mąki spowoduje, że placki nie będą miękkie.

Przeznaczenie:

Placki nadają się dla dzieci powyżej 7 miesiąca życia. Placki są tak miękkie, że poradzi sobie z nimi, każde niemowlę.

Składniki:

  • 1 banan
  • 1 łyżka płatków owsianych lub 2 łyżeczki mąki kukurydzianej lub 2 łyżeczki mąki pszennej pełnoziarnistej
  • łyżeczka masła klarowanego do smażenia
  • 1 jajko

Przygotowanie:

  1. Patelnie rozgrzej na średnim ogniu i posmaruj masłem klarowanym.
  2. Płatki owsiane zmiel na mąkę w blenderze. Do blendera dodaj całe  jajko i banana. Miel wszystkie składniki razem do uzyskania jednolitej masy.
  3. Na rozgrzaną patelnię łyżką stołową nakładaj ciasto. Jedna łyżka stołowa to jeden placek. Smaż placki na średnim ogniu po 3 minuty z każdej strony.
  4. Placki podawaj same, z dżemem bez cukru lub z domową konfiturą truskawką dla niemowląt

Smakują Ci placki bananowe? Koniecznie wypróbuj przepis na pyszny chlebek bananowy bez jajek. Przepis znajdziesz tutaj. A jeśli wolisz babeczki, koniecznie przygotuj babeczki bananowe z tego przepisu.

Jeśli podoba Ci się mój przepis na placki …

Jeśli podobał Ci się mój przepis na placki dla niemowlaka, koniecznie zajrzyj na mój profil @mamprzepis_pl, który prowadzę na Instagramie. Codziennie dziele się tam moimi propozycjami potraw dla niemowląt i dzieci!

Konfitura truskawkowa

placki bananowe z konfiturą malinową

Składniki:

  • 100 g truskawek
  • 1 łyżka wody
  • 0,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka syropu klonowego dla dzieci powyżej roku

Przygotowanie:

  1. Truskawki pokrój drobno i wrzuć do małego garnuszka. Dodaj łyżkę syropu klonowego lub syropu daktylowego i zalej łyżką wody. Wszystko razem gotuj na małym ogniu około 20 minut od czasu do czasu mieszając.
  2. Jeśli nie zużyjesz całej konfitury, schowaj ją do słoiczka i przechowuj w lodówce nie dłużej niż 3 dni.

„Hela sama..” seria książek dla maluchów, które dla tworzę z myślą nie tylko o dzieciach, ale i o rodzicach!

Oprócz tego, że prowadzę bloga, jestem autorką serii książek dla dzieci „Hela sama… w której oprócz treści dla dzieci znajdziecie poradnik dla rodziców. Bo jeśli nie wiecie oprócz tego, że jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, jestem również, psychologiem.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o moich książkach i brać udział w rozdaniach książkowych, zachęcam Was do obserwowania mojego profilu na Instagramie!

51 thoughts on “Mięciutkie placki bananowe dla niemowląt”

    1. 🙂 Bardzo się cieszę, że placki smakowały córeczce. Dzieci to moi ulubieni recenzenci 🙂

      1. Mój maluch (9 m.ż.) właśnie zajada, super przepis, szybki i prosty, a placuszki faktycznie mięciutkie i smaczne. Zastanawiam się czy jak poleżą to nadal będą miękkie? Wówczas nadawałyby się np. na przekąskę na spacer.

        1. Tak jak poleżą nadal będą miękkie. Kiedy moja córka miała mniej więcej tyle co Twój maluch, zdarzało mi się zabierać placuszki bananowe jako przekąskę w podróż i były nadal smaczne 🙂

  1. Placuszki sa przepyszne. Nie wiem tylko dlaczego na patelni mi sie rozwalały. Zrobiłam podwójna porcje. Moze to w tym problem? Prosze o jakies sugestie. Dziekuje:)

    1. Wydaję mi się, że podwójna porcja nie jest problemem. Placki są bardzo delikatne i trudno je przełożyć na patelni. Jedyne co można zrobić to starać się robić malutkie placuszki, nie większe niż z 1 łyżki stołowej ciasta i smażyć je dłużej. Do przekręcania placków używałam zazwyczaj widelca i szpatułki razem, wtedy było mi łatwiej przekręcać placki na drugą stronę:)

          1. 🙂 Nie próbowałam patyczkiem, ale to może być świetny pomysł 🙂

        1. Tak, ale wtedy istnieje większe ryzyko, że placuszki się spalą.Masło średnio nadaje się do smażenia. Można też usmażyć na oleju 🙂

    1. Dojrzały banan ma doskonałe właściwości wiążące i świetnie zastąpi jajko w cieście. Proszę po prostu pominąć jajko i zrobić placki tylko z płatków i banana lub tylko z płatków i mąki kukurydzianej. Proszę tylko pamiętać, żeby użyć dostatecznie dojrzałego banana. Jeśli banan będzie niedojrzały, placki nie wyjdą.

    1. Masło klarowane możesz zastąpić oliwą z oliwek lub innym olejem, który nadaje się do obróbki w wysokich temperaturach. Używam masła klarowanego, ponieważ ma bardzo wysoki próg dymienia, dzięki temu mam pewność, że podczas przygotowywania placków nie wydzielą się, żadne rakotwórcze substancje. Na zwykły maśle nie powinno się nic smażyć 🙂

  2. Super przepis. Moje maluchy je bardzo lubią. Smażę je na oleju kokosowym więc dodatkowo pięknie pachną. Zwykle robię podwójną a nawet potrójną porcję. Czy można je zamrozić ?

    1. Bardzo się cieszę, że placki smakowały. Nie długo na blogu pojawi się wersja placków bananowych ze szpinakiem, które są również pyszne 🙂

  3. Dziękuję za super przepis.👍👏
    U nas trzy pokolenia próbowały 😀Mojej rocznej, nastoletniej, nam i babci, bardzo smakowały. Na pewno będą często gościć u nas na podwieczorek.
    Przyznam się, że zerkam na inne przepisy i na pewno skorzystam z kilku. Następny będzie chlebek bananowy. Brzmi smacznie.😉🍞

    1. Bardzo się ciesze, że placki Wam smakowały 🙂 Staram się gotować tak, aby moje potrawy smakowały wszystkim członkom mojej rodziny

  4. 0rzepyszne placuszki😊 Synkowi bardzo smakują. Mam tylko pytanko czy można je przechować do następnego dnia w lodówce?

    1. Bardzo się cieszę, że placuszki smakują synkowi! Tak można je przechowywać, ale najlepiej smakują na świeżo 🙂

  5. No niestety klapa. Placków nie dało się przewrócić na patelni, bo się rozpadały, jak przetrzymałam je dłużej żeby się bardziej skleiły to jedna strona się paliła i była czarna.

    1. Przykro mi, że placki nie wyszły. Robiłam je wiele razy i zawsze wychodziły. Nie wiem, czy używa Pani kuchni indukcyjnej, czy palników. Jeśli kuchni indykcyjnej to ja zawsze smażę je na 5. Jeśli potrzeba przetrzymuje placki na patelni dłużej.
      Moc grzania jest na tyle mała, że musiałabym przetrzymać je na patelni bardzo długo, żeby się spaliły. Trzeba robić bardzo małe placki i przewracać je np. szpatułką i widelcem.
      Jeśli nadal ciasto sprawia trudność, można dodać do niego czubatą łyżeczkę mąki ziemniaczanej.

  6. Placki podałam swojej niespełna 8- miesięcznej córeczce. Początkowo obawiałam się dać maluchowi coś smażonego, okazało się, że niepotrzebnie. Córcia jadła placuszki samodzielnie ze smakiem, nie zauważyłam problemów z brzuszkiem. Polecam przepis😊

    1. Super, bardzo się cieszę, że placuszki smakowały, polecam też wypróbowanie placuszków z cukinii 🙂

  7. Spojrzałam na przepis i pomyslałam….hmm dziwny, ale zrobiłam. Moj 8-miesięczny syneczek zajada jak szalony, placek po placku, a pies stoi i czeka na okruszki. Takze ten obrazek mówi sam za siebie. Ani pies ani dzidzius byle czego nie zjedzą. Smakują! A i porcja jest tak akurat na maluszka, nie zostaje tona placków, to wazne wedlug mnie. Super przepis, dziekujemy ❤️

    1. Super, bardzo się cieszę, że placuszki smakują to były jedne z ulubionych mojej córki w tym wieku 🙂

  8. Po ile minut smażycie placki? Nam po smażeniu po obu stronach po 3 minuty wychodza zjarane, bardzo szybko się rumienią. Czy nie wystarczy im krótszy czas smażenia? Boję się, że będą surowe przy krótszym smażeniu – ogień jest ustawiony na bardzo mały.

    1. Można zmniejszyć czas smażenia. Ja smażyłam mniej więcej 3 minutki na płycie indukcyjnej na małym palniku (ustawienie mocy grzania 4)
      Każda kuchenka jest inna trzeba wyczuć, jeśli placek się zarumieni np. po 1,5 minuty można przełożyć go na drugą stronę. Placki nie powinny być surowe. Trzeba jednak pilnować, żeby robić je odpowiednio małe.

  9. Dzisiaj zrobilam poraz pierwszy, wyszly idealne! Mieciutkie i pyszne ! Moja 9msc coreczka zjalda poki co jednego ale z apetytem😍
    Dziekuje bardzo za przepis

  10. Mam pytanie jak podawać placuszki maluszkowi? Pokroić w paski, czy w małe kawałeczki żeby dziecko samo jadło czy karmić po małym kawałeczku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *