Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc? Jak to było u nas?

Po narodzinach mojej córki zmęczona i niewyspana ciągle zadawałam sobie pytanie, kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc? Jeszcze za nim urodziłam córką, podpytywałam mamę i znajome, które mają dzieci, jak to wygląda lub wyglądało u nich. Byłam przekonana, że moja córka będzie się budzić w nocy maksymalnie do 3 miesiąca i później odpocznę. Te 3 miesiące, o których mówię, w czasach kiedy moja córka była jeszcze w brzuszku wydawały mi się wiecznością.

Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc

Teraz z perspektywy czasu, kiedy na to patrzę, chcę mi się śmiać, jak dziwaczne miałam oczekiwania względem małego dziecka i jak słabo wierzyłam w swoje możliwości niespania w nocy, które okazały się dużo większe, niż zakładałam.

Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc? Jak to było u nas?

Córka do skończenia 8 miesiąca życia była karmiona piersią, a więc nocne pobudki na karmienie zdarzały się nam mniej więcej 3 razy. Przez pierwsze 2 miesiące córka spała ze mną w łóżku i karmiłam ją na leżąco. Nie było to jednak dla mnie komfortowe, córka spała na środku łóżka, a ja bałam się, że ją zgnieciemy. Dlatego często budziłam się z bólem pleców przez niewygodne pozycje, które przyjmowałam.

Kiedy córka skończyła 2,5 miesiąca, przeniosłam ją do własnego pokoju i własnego łóżeczka. Koło łóżeczka postawiałam wygodny fotel i taka opcja karmienia była dla mnie o wiele wygodniejsza.

W 8 miesiącu córka na skutek podania mleka modyfikowanego na noc (miałam cichą nadzieję, że po mleku modyfikowanym pośpi dłużej i nie będzie budzić się w nocy tak często) odrzuciła pierś i od tego czasu na mleko budziła się w nocy 2 razy, co było już jakimś postępem. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 10 miesiąca.

Od 10 miesiąca córka budziła się na karmienie w nocy tylko raz. Wtedy zaczęło się moje kombinowanie i ograniczanie mleka, ponieważ nasłuchałam się od pediatry, że dziecko w tym okresie nie musi już jeść w nocy. Nie chciałam podejmować żadnych radykalnych kroków, w związku z tym postanowiłam rozcieńczać mleko, które podawałam córce w nocy. Stopniowo doszłyśmy do momentu, kiedy córka wypijała w nocy tylko 3 miarki mleka typy junior rozcieńczonego w 90 ml wody. Córka bez problemu piła rozrzedzone mleko i nie budziła się głodna w nocy.

Roczne dziecko często budzi się w nocy

W 14 miesiącu nastąpił regres i córka budziła się w nocy na mleko dwa razy. Postanowiłam jednak nie zwiększać porcji proponowanego mleka i podawałam córce dwie miarki podczas 1 karmienia i tylko 1 miarkę podczas drugiego.

Córka nie budziła się na pewno z głodu, najprawdopodobniej potrzebowała po prostu ukojenia, ponieważ w tym okresie mocno doskwierało jej ząbkowanie, a mleko z butelki kojarzy jej się z wyciszeniem.

16 miesięcy – dziecko przesypia całą noc

W 16 miesiącu nagle przyszedł dzień, kiedy córka przestała budzić się w ogóle i zaczęła przesypiać całą noc. Oczywiście mimo to, budzę się przynajmniej 3 razy w nocy, żeby sprawdzić, czy córka nie jest przypadkiem odkryta. Córka całą noc odkrywa się z kołdry, a ja boje się, że jest jej zimno. Zdaje sobie sprawę, że większość część nocy śpi odkryta i widocznie jej to nie przeszkadza. Jednak jako lekko nadopiekuńcza matka, nie mogłabym ponownie zasnąć, gdybym nie miała pewności, że córka jest przykryta.

Podsumowując

Jak mama i jako psycholog uważam, że nie ma co zmuszać dziecka do rezygnacji picia mleka w nocy. Jeśli nie ma ku temu przesłanek zdrowotnych oraz dziecko nie wypija bardzo dużych ilości mleka w nocy. Pamiętajmy, że mleko z piersi czy z butelki to dla dziecka nie tylko pokarm, czy napój, ale sposób na ukojenie czy wyciszenie. Każde dziecko prędzej czy później samo z mleka zrezygnuje.

Dobrym rozwiązaniem jest podanie dziecku stałej kolacji. Jeśli po podaniu kolacji, dziecku nadal lepiej usypia się z butelką, można podać mleko, ale w mniejszej ilości.

10 thoughts on “Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc? Jak to było u nas?”

  1. Witam moja córka ma 18 MSC i w nocy wypija 2 butelki mleka ( 1 butla to ok200ml) próbowałam ja tego”oduczyć” niestety córka budzi się co godzinę półtorej jak jej mleka nie podam tylko ja bujam (po kilku takich pobudkach płacze ja mam dość niespania i w końcu jej daje )próbowałam jej zabierać w połowie karmienia dawać smoczek i usypiać kończy się to problemem z zasypianiem i płaczem próbowałam je także rozcieńczać mniej miarek na więcej wody tu mam częstsza pobudkę w nocy mleko córka pije co ok 4 godziny zasypia o 20 pierwsze karmienie jest mniej więcej o północy drugie o 3/4 rano wstaje o godzinie 7 czy jest możliwość jakoś delikatnie ją oduczyć (bez płaczu i wiecznych pobudek wstawanie co godzinę lub 1.5 naprawdę jest ciężkie 😃) dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

    1. Dzień dobry,
      Widzę, że próbowała Pani wszystkiego. Jeśli metoda rozcieńczania mleka nie działa i córka, jeśli dostanie mniej kaloryczne mleko, budzi się częściej, to znaczy, że dziecko budzi się z głodu i nadal mleka potrzebuje. Nie wiem, jak długo obserwowała Pani córkę, przez ile nocy podawała Pani rozwodnione mleko. Taka obserwacja powinna potrwać minimum 3 noce i jeśli Pani dziecko mimo wypicia takiej samej ilości płynu co zwykłe, ale o mniejszej kaloryczności, rzeczywiście zawsze budzi się częściej, to musi Pani poczekać. Nie ma innej łagodniejsze techniki, która pozwoli wyeliminować łagodnie mleko w nocy 🙂

  2. Dzień dobry 🙂
    Moja Lilka ma 14 miesiecy. W nocy jeszcze karmiona jest piersią choć już nie wiele tego mleka jest. Często budzi się w nocy, uspokaja ją przystawienie do piersi. Tak naprawdę nie wiem czy jest głodna czy nie, bo pociągnie kilka razy i zasypia. Jak przykładam jej butelkę z mlekiem to nie chce. Ostatnio bardzo często się wybudza z płaczem. Sama nie wiem co robić. Kiedyś budziła się tylko 2 razy a teraz kilka w nocy. Chciałbym już też ją odstawić od piersi całkowicie ale na razie Kończy się to Wielka awantura 😔

    1. Może być wiele powodów dla których córka się wybudza, ciężko coś doradzić.
      Ile razy córka śpi w ciągu dnia?
      Czy córka pije mleko z butelki czy raczej nie przepada za tą formą podania mleka :)?

      1. Córka ma 2 drzemki w ciągu dnia bo nie daje rady jeszcze żeby wytrzymać na jednej. Pije mleko…krowie bo żadne modyfikowane nie podchodziło i też już nie zmuszałam, w dzień pije rano po przebudzeniu, i popołudniowej drzemce i przed samym snem nocnym. Ale w nocy jak się przebudzi to nie ma opcji żeby jej wmusic mleko w butelce 😕 już sama nie wiem czy ona ma jakiś regres i potrzebuje po prostu bliskości…

        1. Może to być ząbkowanie, regres, zbyt dużo snu w dzień. Czy córka usypia bez problemu na obie drzemki? Ile godzin śpi w nocy?
          Może też być głodna.

          1. Ząbkowanie wchodzi w grę bo wychodzą jej dolne 3. W dzień zasypia bez problemu na obie drzemki. Na wieczorne spanie zasypia przy mnie w łóżku a potem ją odkładam do jej łóżeczka, jednak i tak jak się przebudzi to albo płacze albo przeturlać się z powrotem do mnie (łóżeczko mamy chwilowo zrobione jako dostawka) . Wcześniej zasypiala sama ale trafilysmy do szpitala miesiąc temu bo złapała wirusa i zasypiała u mnie w łóżku, bo tak nawet panie pielęgniarki kazały.

          2. Czyli wiele czynników może mieć wpływ i nie pozostaje nic lepszego niż przeczekać 🙂

  3. Dzień dobry. Moja 1.5 roczna córka budzi się na 1 karmienie w nocy. Mleko rozcieńczam jej bo chce ją odzwyczaic od nocnych karmień. Ale to co jest w dzień to jest masakra. Nie chce nic jesc. Może nie pić mleka przez 6h a nic innego nie wlozy do ust. Wcześniej bardzo chętnie jadła obiadki. Nie wiem co robić.

    1. Dzieci miewają czasem gorsze okresy. Możliwe, że córka ząbkuje, dlatego nie ma apetytu. Czy córka traci na wadze? Jakie jest jej samopoczucie? Sześciogodzinna przerwa w jedzeniu to naprawdę bardzo długi czas.
      Czy córeczka je już wszystkie stałe posiłki? W tym wieku może, zamiast mleka zjadać już 5 stałych posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *