Odpowiednie warunki do snu w pokoju dziecka – część 1

Wiele młodych mam bardzo często zadaje sobie pytanie „Kiedy moje dziecka zacznie przesypiać noc?” i z utęsknieniem czekają na to kiedy to się wydarzy. Moja córka mimo, że ma już 16 miesięcy nadal bardzo często budzi się w nocy, ale widzę, że z dnia na dzień jest coraz lepiej i coraz częściej zdarzają się noce kiedy córka przesypia 12 godzin bez żadnej pobudki. Na jakość snu naszego dziecka ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich są odpowiednie warunki do snu panujące w pokoju dziecka. Jest to aspekt bardzo istotny, niestety bardzo często pomijany przez rodziców. A więc jeśli Twoje dziecko budzi się często w nocy i nie chce spać warto się zastanowić czy warunki panujące w pokoju są odpowiednie do snu Twojego dziecka.

odpowiednie warunki do snu

 Odpowiednie warunki do snu w pokoju dziecka – jakie powinny być?

Odpowiednie warunki do snu – temperatura

Temperatura w pomieszczeniu w którym śpi małe dziecko powinna mieścić się w granicach od 19 do 23 stopni. Jeśli dziecko podczas snu rozkopuje się i odkrywa warto żeby w pokoju było mniej więcej około 22 stopni, wtedy nie musimy obawiać się, że dziecko zmarznie nawet jeśli większą część nocy spędzi odkryte. Temperatury wyższe niż 23 stopnie nie są wskazane do snu. Żeby na bieżąco śledzić temperaturę w pokoju dziecka, warto kupić mały termometr. Ja mam takich kilka, które są porozstawiane po całym domu i monitorują temperaturę. Mąż kupił je gdzieś po 2 zł za sztukę.

Odpowiednie warunki do snu – nawilżenie i oczyszczenie powietrza

W pokoju dziecka powinien znaleźć się nawilżacz powietrza, który musimy regularnie czyścić, ponieważ nieczyszczony jest siedliskiem drobnoustrojów. W okresie zimowym przyda się również oczyszczacz powietrza, który uchroni nasze dziecko przed smogiem. Jeśli nie chcecie inwestować w oczyszczacz, warto ustawić w pokoju dziecka kwiaty i nie mówię tu o jednym czy dwóch kwiatkach, ale o przynajmniej kilku. Im większy pokój tym więcej kwiatów powinno się w nim znaleźć.

W pokoju mojej córki znajdziecie zarówno oczyszczacz powietrza jak i kwiaty poustawiane na szafie, tak aby córka nie mogła do nich sięgnąć. Najlepiej zdecydować się na aloes ponieważ oczyszcza powietrze, produkuje tlen nocą i jeszcze dodatkowo nawilża powietrze.

Jeśli mieszkacie w nowym budownictwie najprawdopodobniej obok okien macie wywietrzniki, przez które wpada powietrze do domu. Jeśli  nie chcecie inwestować w oczyszczacz powietrza warto zaopatrzyć się w filtry węglowe, które nie kosztują dużo, ja kupiłam takie za kilkanaście złotych na Allegro, i zamontować w wywietrznikach. Takie filtry będą zbierały zanieczyszczenia z zewnątrz.

Odpowiednie warunki do snu – zaciemnienie pokoju

Bardzo istotne jest, aby pokój w którym śpi nasze dziecko był odpowiednio zaciemniony. Do tego celu warto zaopatrzyć się w rolety lub zasłony zaciemniające. Wiem, że niektórzy rodzice korzystają również z kocy zawieszanych na oknach taśmą klejącą, ja preferuje jednak wygodniejsze rozwiązania i wolałam zainwestować w roletę, która była tańsza niż zasłony zaciemniające i jest bardzo praktyczna. Zdecydowałam się na białą roletę, która nie rzuca się w oczy i nie psuje kompozycji pokoju.

Zaciemnienie pokoju:

  • ułatwia zasypianie
  • reguluje cykl okołodobowy
  • ogranicza ryzyko porannych pobudek do minimum. Dzieci w zaciemnionych pokojach śpią dłużej ponieważ nie wybudzają je poranne promienie słoneczne, które latem potrafią pokazać się już około godziny 5 nad ranem.

Moja córka od kiedy ma w pokoju rolety śpi zdecydowanie dłużej, przestała również budzić się wcześniej niż o godzinie 7, mimo, że do snu kładę ją między godziną 7 a 8 wieczorem. Zauważyłam, również, że kiedy przyszła jesień i na dworze robi się wcześniej ciemno nie muszę już usypiać córki na sen nocny. Najprawdopodobniej dzięki rolecie w pokoju jest tak ciemno, że córka łatwiej zasypia. Daję jej do wypicia trochę mleka z butelki i odkładam do łóżeczka. Córka po kilkunastu minutach sama usypia. Wcześniej musiałam jej trochę w tym pomagać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *