Odpowiednie warunki do snu w pokoju dziecka – część 1

Na jakość i długość snu naszego dziecka wpływa wiele czynników. Jednym z nich są odpowiednie warunki do snu panujące w pokoju dziecka. Jest to aspekt bardzo istotny, niestety bardzo często pomijany przez rodziców. Jeśli Twoje dziecko, ma stały plan dnia, nie ogląda zbyt dużo telewizji, a nadal często budzi się w nocy i śpi niespokojnie, warto zastanowić się, czy warunki pokoju dziecka tj. temperatura, jakość powietrza i zaciemnienie są odpowiednie i sprzyjają dobremu snu dziecka.

Odpowiednie warunki do snu w pokoju dziecka

Temperatura do snu w pokoju dziecka

Temperatura w pomieszczeniu, w którym śpi małe dziecko, powinna mieścić się w granicach od 19 do 22 stopni. Jeśli Twoje dziecko podczas snu rozkopuje się i odkrywa warto, żeby w pokoju temperatura wynosiła nie mniej niż 21 stopni. Wtedy nie będziesz musiała się obawiać, że dziecko zmarznie, nawet jeśli większą część nocy spędzi odkryte. Aby na bieżąco monitorować temperaturę w pokoju dziecka, warto kupić mały termometr, który oprócz temperatury mierzy również stopień nawilżenia powietrza. Sama mam takich kilka porozstawianych po całym mieszkaniu, dzięki czemu wiem jaka temperatura panuje we wszystkich pomieszczeniach.

Nawilżenie i oczyszczenie powietrza w pokoju dziecka

W pokoju naszego dziecka powinien znaleźć się nawilżacz powietrza, który musimy regularnie czyścić, ponieważ nieczyszczony jest siedliskiem drobnoustrojów. W okresie zimowym przyda się również oczyszczacz powietrza, który uchroni nasze dziecko przed smogiem. Jeśli nie chcecie inwestować w oczyszczacz, warto ustawić w pokoju dziecka kwiaty. Im większy pokój, tym więcej kwiatów powinno się w nim znaleźć. Wybierając kwiaty do sypialni, najlepiej zdecydować się na aloes, ponieważ oczyszcza powietrze, produkuje tlen nocą, nawilża powietrze i jest łatwy w pielęgnacji.

W pokoju mojej córki znajdziecie zarówno oczyszczacz powietrza, jak i kwiaty poustawiane na szafie, tak aby córka nie mogła do nich sięgnąć.

Jeśli mieszkacie w nowym budownictwie najprawdopodobniej obok okien macie wywietrzniki, przez które powietrze z zewnątrz wpada do domu. Jeśli nie chcecie inwestować w oczyszczacz powietrza, warto zaopatrzyć się w filtry węglowe, które będą zatrzymywały zanieczyszczenia z zewnątrz i zamontować w wywietrznikach.

Zaciemnienie pokoju dziecka

Bardzo ważne jest, aby pokój, w którym śpi nasze dziecko, był odpowiednio zaciemniony. Rolety lub zasłony zaciemniające na pewno nam się do tego przydadzą. Wiem, że niektórzy rodzice korzystają również z koca zawieszonego na oknie za pomocą taśmy klejącej. Preferuje jednak wygodniejsze rozwiązania i wolałam zainwestować w roletę zaciemniającą, która była tańsza niż zasłony zaciemniające i bardziej praktyczna. Zdecydowałam się na białą roletę bezinwazyjną, którą można zamontować bezpośrednio w ramie okna, bez wiercenia otworów i tym samym niszczenia okna. Biały kolor rolety nie rzuca się w oczy i nie psuje kompozycji pokoju, nawet tego urządzonego w starym stylu.

Odpowiednie zaciemnienie pokoju dziecka:

  • ułatwia zasypianie
  • reguluje cykl okołodobowy
  • ogranicza ryzyko porannych pobudek do minimum
  • wydłuża sen nocny, szczególnie latem, kiedy promienie słoneczne potrafią pokazać się już około godziny 5 nad ranem.

Ze wszystkich opisanych czynników to właśnie odpowiednie zaciemnienie pokoju córki znacząco wpłynęło na poprawę jakości jej snu. Od kiedy ma w pokoju rolety zaciemniające, śpi zdecydowanie dłużej. Przestała budzić się wcześniej niż o godzinie 7:00 rano, mimo że do snu kładę ją około 19:30 wieczorem. Dzięki rolecie córka zaczęła również sama usypiać na se nocny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *