Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc? Jak to było u nas?

Po narodzinach mojej córki zmęczona i niewyspana ciągle zadawałam sobie pytanie, kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc? Jeszcze za nim urodziłam córką, podpytywałam mamę i znajome, które mają dzieci, jak to wygląda lub wyglądało u nich. Byłam przekonana, że moja córka będzie się budzić w nocy maksymalnie do 3 miesiąca i później odpocznę. Te 3 miesiące, o których mówię, w czasach kiedy moja córka była jeszcze w brzuszku wydawały mi się wiecznością.

Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc

Teraz z perspektywy czasu, kiedy na to patrzę, chcę mi się śmiać, jak dziwaczne miałam oczekiwania względem małego dziecka i jak słabo wierzyłam w swoje możliwości niespania w nocy, które okazały się dużo większe, niż zakładałam.

Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc? Jak to było u nas?

Córka do skończenia 8 miesiąca życia była karmiona piersią, a więc nocne pobudki na karmienie zdarzały się nam mniej więcej 3 razy. Przez pierwsze 2 miesiące córka spała ze mną w łóżku i karmiłam ją na leżąco. Nie było to jednak dla mnie komfortowe, córka spała na środku łóżka, a ja bałam się, że ją zgnieciemy. Dlatego często budziłam się z bólem pleców przez niewygodne pozycje, które przyjmowałam.

Kiedy córka skończyła 2,5 miesiąca, przeniosłam ją do własnego pokoju i własnego łóżeczka. Koło łóżeczka postawiałam wygodny fotel i taka opcja karmienia była dla mnie o wiele wygodniejsza.

W 8 miesiącu córka na skutek podania mleka modyfikowanego na noc (miałam cichą nadzieję, że po mleku modyfikowanym pośpi dłużej i nie będzie budzić się w nocy tak często) odrzuciła pierś i od tego czasu na mleko budziła się w nocy 2 razy, co było już jakimś postępem. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 10 miesiąca.

Od 10 miesiąca córka budziła się na karmienie w nocy tylko raz. Wtedy zaczęło się moje kombinowanie i ograniczanie mleka, ponieważ nasłuchałam się od pediatry, że dziecko w tym okresie nie musi już jeść w nocy. Nie chciałam podejmować żadnych radykalnych kroków, w związku z tym postanowiłam rozcieńczać mleko, które podawałam córce w nocy. Stopniowo doszłyśmy do momentu, kiedy córka wypijała w nocy tylko 3 miarki mleka typy junior rozcieńczonego w 90 ml wody. Córka bez problemu piła rozrzedzone mleko i nie budziła się głodna w nocy.

Roczne dziecko często budzi się w nocy

W 14 miesiącu nastąpił regres i córka budziła się w nocy na mleko dwa razy. Postanowiłam jednak nie zwiększać porcji proponowanego mleka i podawałam córce dwie miarki podczas 1 karmienia i tylko 1 miarkę podczas drugiego.

Córka nie budziła się na pewno z głodu, najprawdopodobniej potrzebowała po prostu ukojenia, ponieważ w tym okresie mocno doskwierało jej ząbkowanie, a mleko z butelki kojarzy jej się z wyciszeniem.

16 miesięcy – dziecko przesypia całą noc

W 16 miesiącu nagle przyszedł dzień, kiedy córka przestała budzić się w ogóle i zaczęła przesypiać całą noc. Oczywiście mimo to, budzę się przynajmniej 3 razy w nocy, żeby sprawdzić, czy córka nie jest przypadkiem odkryta. Córka całą noc odkrywa się z kołdry, a ja boje się, że jest jej zimno. Zdaje sobie sprawę, że większość część nocy śpi odkryta i widocznie jej to nie przeszkadza. Jednak jako lekko nadopiekuńcza matka, nie mogłabym ponownie zasnąć, gdybym nie miała pewności, że córka jest przykryta.

Podsumowując

Jak mama i jako psycholog uważam, że nie ma co zmuszać dziecka do rezygnacji picia mleka w nocy. Jeśli nie ma ku temu przesłanek zdrowotnych oraz dziecko nie wypija bardzo dużych ilości mleka w nocy. Pamiętajmy, że mleko z piersi czy z butelki to dla dziecka nie tylko pokarm, czy napój, ale sposób na ukojenie czy wyciszenie. Każde dziecko prędzej czy później samo z mleka zrezygnuje.

Dobrym rozwiązaniem jest podanie dziecku stałej kolacji. Jeśli po podaniu kolacji, dziecku nadal lepiej usypia się z butelką, można podać mleko, ale w mniejszej ilości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *