Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc? Jak to było u nas?

Od kiedy urodziła się moja córka ciągle zadawałam sobie pytanie Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc? Jeszcze za nim urodziłam córką podpytywałam mamę i znajome, które mają dzieci jak to wygląda lub wyglądało u nich. Byłam przekonana, że moja córka będzie się budzić w nocy do 3 miesiąca i później odpocznę. Te 3 miesiące o których mówię w czasach kiedy moja córka była jeszcze w brzuszku wydawały mi się wiecznością. Cały czas zastanawiałam się jak dam radę podołać tylu nie przespanym nocą.

Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc

Teraz z perspektywy czasu kiedy na to patrzę chcę mi się śmiać jak dziwaczne miałam oczekiwania względem małego dziecka i jak słabo wierzyłam w swoje możliwości niespania w nocy, które okazały się dużo większe niż zakładałam.

Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc? Jak to było u nas?

Córka do skończenia 8 miesiąca życia była karmiona piersią, a więc nocne pobudki na karmienie zdarzały się nam mniej więcej 3 razy w nocy. Z tego co opisują inne matki nie jest to, aż tak dużo. Nie było to dla mnie, tak bardzo uciążliwe. Przez pierwsze 2 miesiące córka spała ze mną w łóżku i karmiłam ją na leżąco. Nie było to jednak dla mnie komfortowe córka spała na środku łóżka, a ja bałam się, że ją zgnieciemy. Dlatego często budziłam się z bólem pleców przez niewygodne pozycje, które przyjmowałam.

Kiedy córka skończyła 2,5 miesiąca przeniosłam ją do własnego pokoju i własnego łóżeczka. Koło łóżeczka postawiałam wygodny fotel i taka opcja karmienia była dla mnie o wiele wygodniejsza.

W 8 miesiącu córka na skutek podania mleka modyfikowanego na noc (miałam cichą nadzieje, że po mleku modyfikowanym pośpi dłużej i nie będzie budzić się w nocy tak często) odrzuciła pierś i od tego czasu na mleko budziła się w nocy 2 razy, co było już jakimś postępem. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 10 miesiąca.

Od 10 miesiąca córka budziła się na karmienie w nocy tylko raz. Wtedy zaczęło się moje kombinowanie i ograniczanie mleka, ponieważ nasłuchałam się od pediatry, że dziecko w tym okresie nie musi już jeść w nocy. Nie chciałam podejmować żadnych rygorystycznych kroków postanowiłam rozcieńczać mleko które podawałam córce w nocy, tak aby zmniejszyć trochę jego kaloryczność. I tak stopniowo doszłyśmy do momentu kiedy córka wypijała w nocy tylko 3 miarki mleka typy junior rozcieńczone w 90 ml wody. Córka bez problemu piła rozrzedzone mleko i nie budziła się głodna w nocy.

Regres, częstsze pobudki

W 14 miesiącu nastąpił regres i córka budziła się w nocy na mleko dwa razy. Postanowiłam jednak nie zwiększać porcji proponowanego mleka i podawałam córce dwie miarki podczas 1 karmienia i tylko 1 miarkę podczas drugiego.

Córka nie budziła się na pewno z głodu, najprawdopodobniej potrzebowała po prostu się przytulić ponieważ w tym okresie mocno doskwierało jej ząbkowanie, a mleko z butelki kojarzy jej się z wyciszeniem.

16 miesięcy, brak pobudek w nocy

W 16 miesiącu nagle przyszedł dzień kiedy córka przestała się budzić w ogóle i zaczęła przesypiać całą noc. Oczywiście mimo to budzę się przynajmniej 3 razy w nocy, żeby sprawdzić czy córka nie jest odkryta. Córka całą noc odkrywa się z kołdry, a ja boje się że jest jej zimno. Zdaje sobie sprawę, że większość część nocy śpi odkryta i widocznie jej to nie przeszkadza. Jako lekko nadopiekuńcza matka nie mogłabym ponownie zasnąć gdybym nie miała pewności, że córka jest przykryta.

Podsumowując

Jak mama i jako psycholog uważam, że nie ma co zmuszać dziecka to zrezygnowania z picia mleka w nocy. Jeśli nie ma ku temu przesłanek zdrowotnych oraz dziecko nie wypija bardzo dużych ilości mleka w nocy. Pamiętajmy, że mleko z butelki to dla dziecka nie tylko pokarm, czy napój, ale sposób na ukojenie czy wyciszenie. Każde dziecko prędzej czy później samo z mleka zrezygnuje.

Oczywiście można delikatnie dziecku pomóc w odstawieniu mleka. Podając mniej kaloryczne mleko typu junior, rozrzedzać mleko w wodzie oraz podawać coraz mniejszą ilość mleka. Warto to jednak robić stopniowo.

Dobrym rozwiązaniem jest również podanie dziecku stałej kolacji. Jeśli po podaniu kolacji dziecku nadal lepiej usypia się z butelką podawać mniejszą ilość mleka przed snem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *