Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc? Jak to było u nas?

Po narodzinach mojej córki zmęczona i niewyspana ciągle zadawałam sobie pytanie, kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc? Jeszcze za nim urodziłam córką, podpytywałam mamę i znajome, które mają dzieci, jak to wygląda lub wyglądało u nich. Byłam przekonana, że moja córka będzie się budzić w nocy maksymalnie do 3 miesiąca i później odpocznę. Te 3 miesiące, o których mówię, w czasach kiedy moja córka była jeszcze w brzuszku wydawały mi się wiecznością.

Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc

Teraz z perspektywy czasu, kiedy na to patrzę, chcę mi się śmiać, jak dziwaczne miałam oczekiwania względem małego dziecka i jak słabo wierzyłam w swoje możliwości niespania w nocy, które okazały się dużo większe, niż zakładałam.

Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noc? Jak to było u nas?

Córka do skończenia 8 miesiąca życia była karmiona piersią, a więc nocne pobudki na karmienie zdarzały się nam mniej więcej 3 razy. Przez pierwsze 2 miesiące córka spała ze mną w łóżku i karmiłam ją na leżąco. Nie było to jednak dla mnie komfortowe, córka spała na środku łóżka, a ja bałam się, że ją zgnieciemy. Dlatego często budziłam się z bólem pleców przez niewygodne pozycje, które przyjmowałam.

Kiedy córka skończyła 2,5 miesiąca, przeniosłam ją do własnego pokoju i własnego łóżeczka. Koło łóżeczka postawiałam wygodny fotel i taka opcja karmienia była dla mnie o wiele wygodniejsza.

W 8 miesiącu córka na skutek podania mleka modyfikowanego na noc (miałam cichą nadzieję, że po mleku modyfikowanym pośpi dłużej i nie będzie budzić się w nocy tak często) odrzuciła pierś i od tego czasu na mleko budziła się w nocy 2 razy, co było już jakimś postępem. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 10 miesiąca.

Od 10 miesiąca córka budziła się na karmienie w nocy tylko raz. Wtedy zaczęło się moje kombinowanie i ograniczanie mleka, ponieważ nasłuchałam się od pediatry, że dziecko w tym okresie nie musi już jeść w nocy. Nie chciałam podejmować żadnych radykalnych kroków, w związku z tym postanowiłam rozcieńczać mleko, które podawałam córce w nocy. Stopniowo doszłyśmy do momentu, kiedy córka wypijała w nocy tylko 3 miarki mleka typy junior rozcieńczonego w 90 ml wody. Córka bez problemu piła rozrzedzone mleko i nie budziła się głodna w nocy.

Roczne dziecko często budzi się w nocy

W 14 miesiącu nastąpił regres i córka budziła się w nocy na mleko dwa razy. Postanowiłam jednak nie zwiększać porcji proponowanego mleka i podawałam córce dwie miarki podczas 1 karmienia i tylko 1 miarkę podczas drugiego.

Córka nie budziła się na pewno z głodu, najprawdopodobniej potrzebowała po prostu ukojenia, ponieważ w tym okresie mocno doskwierało jej ząbkowanie, a mleko z butelki kojarzy jej się z wyciszeniem.

16 miesięcy – dziecko przesypia całą noc

W 16 miesiącu nagle przyszedł dzień, kiedy córka przestała budzić się w ogóle i zaczęła przesypiać całą noc. Oczywiście mimo to, budzę się przynajmniej 3 razy w nocy, żeby sprawdzić, czy córka nie jest przypadkiem odkryta. Córka całą noc odkrywa się z kołdry, a ja boje się, że jest jej zimno. Zdaje sobie sprawę, że większość część nocy śpi odkryta i widocznie jej to nie przeszkadza. Jednak jako lekko nadopiekuńcza matka, nie mogłabym ponownie zasnąć, gdybym nie miała pewności, że córka jest przykryta.

Podsumowując

Jak mama i jako psycholog uważam, że nie ma co zmuszać dziecka do rezygnacji picia mleka w nocy. Jeśli nie ma ku temu przesłanek zdrowotnych oraz dziecko nie wypija bardzo dużych ilości mleka w nocy. Pamiętajmy, że mleko z piersi czy z butelki to dla dziecka nie tylko pokarm, czy napój, ale sposób na ukojenie czy wyciszenie. Każde dziecko prędzej czy później samo z mleka zrezygnuje.

Oczywiście można delikatnie dziecku pomóc w odstawieniu mleka. Podając po ukończeniu roku mniej kaloryczne mleko typu junior czy podając coraz mniejszą ilość mleka. Warto to jednak robić stopniowo.

Dobrym rozwiązaniem jest również podanie dziecku stałej kolacji. Jeśli po podaniu kolacji, dziecku nadal lepiej usypia się z butelką, można podać mleko, ale w mniejszej ilości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *