Sen dziecka – odpowiednie warunki

Przyszła pora na kolejny artykuł z cyklu odpowiednie warunki do snu w pokoju dziecka. Sen to jeden z ważniejszych czynników w życiu małego dziecka. Odpowiedni sen ma ogromny wpływ na rozwój naszego dziecka oraz pozytywnie wpływa na jego odporność. Dlatego jeśli Twoje dziecko ma niespokojny sen warto zastanowić się dlaczego tak jest. Oprócz odpowiedniej temperatury, dobrze nawilżonego i oczyszczonego powietrza oraz odpowiednio zaciemnionego pokoju nasze dziecko, aby dobrze spało potrzebuje odpowiednich materiałów zarówno pościeli jak i ubranka w którym śpi.

sen dziecko

 Sen dziecka – odpowiednie warunki

Sen dziecka odpowiednie warunki – ubranie

Piżama – materiały

Piżama w której kładziemy dziecko do snu nie może krępować jego ruchów. Warto również zadbać o to, aby nie znajdowały się w niej elementy, które mogą uwierać dziecko tj. niepotrzebne koronki, kieszonki czy odstające elementy oraz powycinać wszystkie metki i sprawdzić czy nic nie będzie gryzło dziecka. Należy również zorientować się w jakim stroju naszemu dziecku śpi się najwygodniej. Dzieci tak samo jak dorośli różnią się od siebie dlatego nie każde dziecko będzie lubiło spać w spodenkach ze stopkami. Moja córka preferuje spanie w samym body, w porze zimowej zamieniam je tylko z krótkiego na długi rękaw. Piżama dla dziecka powinna być wykonana z naturalnych materiałów najlepiej bawełny. Tak, aby  skóra naszego dziecka mogła oddychać.

Piżama a temperatura

To w co ubierzemy dziecko zależy również od temperatury panującej w pokoju dziecka oraz od tego czy nasze dziecko odkrywa się podczas snu czy nie. Moja córka śpi większą część nocy odkryta, mimo, że ja z uporem maniaka kilka razy w nocy wstaje żeby ją przykryć. Bez względu na to jak cicho i delikatnie to zrobię córka od razu się odkrywa. Jeśli dziecko śpi w nocy przykryte nawet zimą wystarczy mu body na krótki rękaw. Natomiast jeśli tak jak moja córka odkrywa się, lepiej, żeby piżama była na długi rękaw.

Jeśli nie wiesz jak ubrać dziecko do snu zwróć uwagę na to w czym sama śpisz i jeśli zakładasz lekką piżamkę, nie ubieraj dziecka w kilka warstw bez względu na to w jakim wieku jest dziecko ponieważ będziesz je przegrzewać.

Sen dziecka odpowiednie warunki – łóżeczko dziecka

Pościel

Jeśli chodzi o pościel podobnie jak w przypadku piżamy korzystamy tylko z naturalnych materiałów najlepiej bawełny. Dobrze, aby poszewka i prześcieradło było wykonane z miłego w dotyku materiału tak, aby dziecku było miło i przytulnie leżąc w swoim łóżeczku.

Zawartość łóżeczka

Zadbaj o to aby w łóżeczku Twojego dziecka nie było niepotrzebnych rzeczy. Jeśli niemowlę jest małe wszystkie elementy znajdujące się w łóżeczko są dla niego porostu niebezpieczne. Starsze dziecko może niepotrzebnie rozpraszać się zabawkami. W łóżeczku powinien znaleźć się tylko wygodny i oddychający materac i coś do przykrycia. Dziecko musi wiedzieć, że łóżeczko to miejsce w którym się śpi, a nie bawi.

Poduszka jest zbędnym elementem łóżeczka. Nie zaleca się używania poduszki przynajmniej do 2 roku życia. Małemu dziecku do snu wystarczy tylko kołderka. W związku z tym, że córka pociła się pod kołdrą w czasie drzemek w okresie kiedy jeszcze nie umiała sama się rozkopać, kupiłam córce 4 kołderki, aby znaleźć taką która będzie dla niej najbardziej odpowiednia. Sprawdziła się dopiero całoroczna kołdra bambusowa, której używam do dzisiaj. Oczywiście latem kiedy panują upały nie należy przykrywać dziecka kołdrą czy kocykiem, wystarczy sama bawełniana poszewka.

Latem stosowałam taką zasadę, że jeśli w pokoju dziecka temperatura była wyższa niż 23,5 stopnia, wyciągałam kołdrę z poszewki i przykrywałam córkę samą poszewką.

Regularna zmiana pościeli

Pościel w pokoju dziecka powinna podobnie jak u osób dorosłych być zmieniana przynajmniej raz w tygodniu. W związku z tym, że córka często śpi na brzuszku i pluje na prześcieradełko zmieniam je dwa razy w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *