Co prawda w planach miałam, aby w pierwszej kolejności na blogu pojawił się wpis, o tym, jak krok po kroku u mojej córki wyglądała rezygnacja z drzemki, ale postanowiłam, że jednak się wstrzymam. Cały proces rezygnacji z drzemki trwa u mojego dziecka już od ponad pół roku i kiedy wydaje mi się, że na dobre zrezygnowała ze spania w dzień, córka na nowo do drzemek powraca. Tamten wpis piszę jako mama, dzieląc się z Wami moimi rozterkami i przemyśleniami. Wpis, który dzisiaj publikuje o tym, kiedy dziecko rezygnuje z drzemki, napisałam z punktu widzenia psychologa, którym jestem z zawodu.

Całkowita rezygnacja ze snu dziennego u dziecka to bardzo długi proces, który potrafi trwać nawet rok. Kiedy moja córka rok temu rezygnowała z drugiej drzemki i zaczynała spać tylko raz dziennie, również potrzebowała czasu, aby zaadoptować się do nowej sytuacji. Był to jednak krótszy proces, trwający około 2 miesięcy, który wtedy i tak wydawał mi się bardzo długi. O tym, jak płynnie córka przeszła z 2 drzemek na 1 możecie przeczytać w tym artykule.
Kiedy dziecko rezygnuje z drzemki? – pierwsze oznaki
U dziecka za nim zrezygnuje ze spania w dzień, można zaobserwować wiele oznak, które świadczą o tym, że dziecko nie potrzebuje już drzemki.
Dziecko, które nie potrzebuje drzemki:
- nie wykazuje zmęczenia w porze drzemki
- potrafi przetrwać w dobrym humorze do wieczora mimo braku snu dziennego
- śpi w nocy krócej, około 10 godzin lub mniej
- ma problemy z zaśnięciem i długo zasypia na drzemkę
- ma problemy z zaśnięciem na sen nocny i długo zasypia na noc
- nie chce spać w dzień, broni się przed snem i konsekwentne odmawia drzemki
U mojej córki zaobserwowałam wszystkie opisane wyżej oznaki. Córka sprawiała wrażenie wypoczętej, spała w nocy mniej niż 10 godzin. Miała, problemy z zaśnięciem ma drzemkę i na sen nocny. Usypianie na sen nocny trwało minimum 45 minut i od czasu do czasu odmawiała spania w dzień. Jedyne co opóźniało rezygnację ze snu w dzień to zmęczenie, które od godziny 16:00 sprawiało, że córka traciła kontrolę nad emocjami i nie potrafiła się niczym zająć. Właśnie przez to, że miałam wrażenie, że córka nie daję rady wytrzymać do wieczora, starałam się, utrzymać drzemkę jak najdłużej się da.
Więcej o tym jak rezygnacja z popołudniowej drzemki wyglądała u mojej córki, możesz przeczytać w tym artykule.
Kiedy dziecko rezygnuje z drzemki? – wskazówki
Kiedy dziecko przestaje spać w dzień, warto mu w tym pomóc, aby cały proces przyszedł spokojnie i płynnie.
Każde dziecko jest inne!
Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne. Każde ma inne zapotrzebowanie na sen. Jedne dzieci potrafią zrezygnować ze snu dziennego jeszcze przed 2 urodzinami. Inne śpią w dzień bardzo długo i nie wpływa to negatywnie na jakość ich snu nocnego. Najważniejsze to słuchać dziecka i starać się podążać za jego potrzebami.
Nie rezygnuj z drzemki za szybko!
Jeśli Twoje dziecko raz ma ochotę spać, a raz nie przez jakiś czas pozwól mu na to. Okres rezygnacji ze snu dziennego jest często ciężki nie tylko dla dziecka, ale i dla nas rodziców. Późne chodzenie spać czy długie usypianie dziecka, często rodzi w nas frustrację. Warto jednak zacisnąć zęby i starać się nie zabierać dziecku drzemki tylko dlatego, że chcemy, żeby dziecko szybko chodziło spać.
Kiedy w lipcu córka na własne życzenie nie spała w dzień, mniej więcej od godziny 15 była tak zmęczona, że nie potrafiła się niczym zająć, dostawała ataków histerii praktycznie bez powodu. Mimo że szybko chodziła spać, w dzień ledwo dawaliśmy radę. Im dłużej uda się utrzymać drzemkę, tym łatwiej będzie dziecku zaadoptować się do nowego planu dnia.
Wiele rodziców myśli, że jeśli ich dziecko zmęczy się w dzień i nie będzie ucinało sobie drzemki, lepiej będzie spało w nocy. Niestety to nie prawda, dziecko, które jest zbyt zmęczone i ma zbyt małą ilość snu na dobę, nie będzie dobrze spało w nocy. Dlatego tak ważne jest, żeby obserwować i mierzyć zapotrzebowanie na sen naszego dziecka, aby jak najlepiej dostosować się do jego aktualnych potrzeb.
Sprawdzaj zapotrzebowanie na sen dziecka
Z czasem zapotrzebowanie na sen u naszego dziecka zmniejsza się i dochodzi do sytuacji, że dzienna drzemka przestaje być już potrzebna.
Bardzo łatwo zauważyć, różnice między zapotrzebowaniem na sen u dziecka, które dopiero zaczęło spać raz dziennie, a tym, które śpi raz dziennie od dawna. To pierwsze najprawdopodobniej będzie ledwo wytrzymywało między porami snu i nie będzie miało większych problemów z zaśnięciem. To drugie, mimo że drzemki w dzień będzie jeszcze najprawdopodobniej potrzebowało, będzie sprawiało wrażenie wypoczętego i coraz trudniej będzie mu zasnąć.
Poniżej zamieszczam dla porównania, jak wyglądał plan dnia córki, kiedy miała rok i kiedy miała dwa lata i 3 miesiące.
Mimo że oba plany zakładały, że dziecko w ciągu dnia śpi raz, trochę się od siebie różniły. Zapotrzebowanie na sen córki, kiedy miała rok, wynosiło mniej więcej 14 godzin. Kiedy miała 2 lata niecałe 12 godzin.
Plan dnia rocznego dziecka | Plan dnia dziecka 2 lata i 3 miesiące |
7:30 pobudka 8:00 śniadanie do 9:30 aktywność 09:30 – 10:30 spacer 11:00 drugie śniadanie 12:00 – 13:45 drzemka 14:15 obiad 14.30– 15:30 zabawa w domu 15:30 – 17:30 spacer 17:00 podwieczorek 19:00 kąpiel 19:20 mleko 19:30 sen (córka zasypiała od razu po odłożeniu do łóżeczka) | 7:00 pobudka 7:50 śniadanie do 9:45 aktywność 09:45 – 11:00 spacer 11:20 drugie śniadanie 13:00 – 14:30 drzemka 15:00 obiad 15.00– 16:00 zabawa w domu 16:30 deser 17:00 – 18:30 spacer 19:30 kolacja 19:40 kąpiel 20:20 odłożenie do łóżeczka (córka zasypiała dopiero po około 40 minutach) |
Nic na siłę!
Drzemka w dzień jest bardzo ważna, ale nie zmuszaj dziecka do spania na siłę. Jeśli zapewniłaś dziecku odpowiednie warunki snu, zadbałaś o rytuały, a mimo to dziecko nie chcę spać, pozwól mu na to. Możliwe, że tak jak w przypadku mojej córki, będzie to chwilowy kryzys i następnego dnia dziecko uśnie bez problemu. Jeśli będziemy dziecko zmuszać do snu, dziecko może się zrazić i kojarzyć sen z czymś złym czego należy unikać, ponieważ może to prowadzić do zaburzeń snu.
Zadbaj o odpowiedni odpoczynek
Na samym początku, kiedy dziecko rezygnuje z drzemki, mimo że nie chce spać, należy zadbać o odpowiedni odpoczynek, pozostając w porze drzemki w domu i proponując dziecku spokojne aktywności tj. czytanie książeczek czy nawet krótkie oglądanie bajek, które pozwolą jeśli Twoje dziecko jest bardzo aktywne, na chwilę posiedzieć w miejscu.
Czy dziecko samo zrezygnuje z dziennego snu?
Niektóre dzieci same zrezygnują z drzemki, konsekwentnie odmawiając spania w dzień lub stopniowo skracając czas drzemki. Czasem niestety musimy dziecku w tym pomóc. Dziecko może kłaść się na drzemkę nie dlatego, że jest faktycznie zmęczone tylko z przyzwyczajenia. Jeśli nasze dziecko ma stały plan dnia, może się uwarunkować, że po konkretnej aktywności idzie spać. Jeśli jednak dziecko przejawia wszystkie oznaki, że jest gotowe na rezygnację z drzemki, a mimo to domaga się jej w dzień, warto spróbować i zmienić dziecku plan dnia tak, żeby nie było w nim miejsca na drzemkę. Wtedy dużo łatwiej będzie nam, sprawdzić jak dziecko funkcjonuje bez drzemki w dzień i czy jest na to gotowe.
Mam teraz taki problem z dzieckiem, 3,5 roku, usypiam na siłę i wiem że nie powinno to tak wyglądać ale jeśli nie zaśnie to reszta dnia to koszmar i histerię co chwilę, nocą wybudzanie z krzykiem, wystarczy pol h małej drzemki w ciągu dnia i dziecko pogodne aktywne śpiące dobrze w nocy, co robić ? Jak to zorganizować ? Proszę o jakąś poradę 😘
Rezygnacja z drzemki w ciągu dnia to długotrwały proces i niestety nie do końca przyjemny 🙂
Jeśli jest tak, jak Pani opisuje i dziecko bez drzemki w dzień, źle śpi w nocy, najwyraźniej drzemki potrzebuje.
Dziecko może również reagować w ten sposób w okresie zmiany i możliwe, że po paru dniach wszystko by się unormowało i dziecko dobrze funkcjonowałoby w ciągu dni i w nocy bez drzemki.
Pytanie, jak długo trwa usypianie dziecka na drzemkę w dzień i sen nocny?
O której dziecko kładzie się spać na noc? I ile trwa sen nocny?
O której godzinie przypada drzemka?
Moja córka właśnie skończyła 15 miesięcy. Od jakiegoś czasu ma problemy ze snem wynikające z ząbkowania. Córka w ciągu dnia na jedną drzemkę. Mniej więcej o stałych porach. Jednak mam problem taki, że córka budzi się o 10 i sen nocny ma od 22.30 gdzie od 22 chcielibyśmy już spać ze względu na pracę męża który bardzo wcześnie wstaje. Jak w takiej sytuacji ustawić dzień żeby wcześniej wstawała i kładła się spać. Próbowaliśmy róznych sposobów i nawet jak 2-3 dni było już super to wracała do „swoich” godzin
Córka najprawdopodobniej przywykła do tego rytmu i minie trochę czasu za nim uda się ją przestawić.
Trzeba to robić stopniowo. Przesuwając o 15 minut godzinę snu nocnego
Czyli pierwszego dnia położyć dziecko spać o 22.15, następnie 22.00 itd. Dochodząc do czasu, kiedy córka będzie zasypiać o godzinie którą Państwo preferujecie. Zbyt późne chodzenie spać czyli po godzinie 21.00 nie jest dla małego dziecka dobre, dlatego bardzo dobrze, że chce Pani to zmienić.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. A czy skrócenie snu lub drzemki coś pomoże? Bo my ją kładziemy wcześniej ale ona nie ma ochoty i ma ochotę się bawić i wychodzi z łóżka i biega po sypialni.
A o której wypada drzemka i jak długo trwa? Oczywiście również ma znaczenie. Każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia 🙂
A o której wypada drzemka i jak długo trwa? Oczywiście również ma znaczenie. Każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia 🙂
I mam ostatnie pytanie, od kiedy córka przeszła na jedną drzemke, to spędza ją na spacerze w wózku. Czy lepiej z 16 miesięcznym dzieckiem spędzać czas na dworze aktywnie a drzemka w domu czy może spędzać drzemkę podczas spaceru?
Wszystko zależy od tego gdzie córce lepiej się śpi czy w domu czy na spacerze.
Ważne też ile czasu spędza na spacerach. Jeśli dziecko ucina sobie drzemkę podczas najdłuższego spaceru i nie ma aktywności na dworze to również może wpłynąć na sen nocny.
I na spacerze i w domu zasypia tak samo- tzn czasami bez problemu a czasami to długo trwa. Drzemkę ma zazwyczaj około 14 i niestety do 16 i później sen nocny opóźnia się do 22/22:30.
Drzemka wypada dość późno, dlatego też sen nocny wypada tak późno. Bo dziecko potrzebuje około 6 godzin aktywności, żeby poczuć się sennym.
W takiej sytuacji przydałoby się przesunąć drzemkę na wcześniejszą porę. Jeśli dziecko ma zasypiać na sen nocny między godziną 20 a 21, drzemka powinna kończyć się najpóźniej około godziny 14.30.
Bardzo dziękuję za cenne wskazówki. Od kiedy wprowadziliśmy w życie plan dnia i uregulowaliśmy godziny drzemki i snu nocnego, nasz dzień jest spokojniejszy. Ja jestem mniej nerwowa a przez to też córka. Już trzeci dzień bez problemu córka zasypia na drzemkę o 13 i najpóźniej 20:30 zasypia. Trochę też mieliśmy plan dnia zaburzony i ja się stresowałam że czegoś nie zrobiłam, albo że nie o tych godzinach posiłki. A teraz się ustabilizowało:)
Bardzo się cieszę, że udało Wam się wszystko uregulować 🙂
Mam jeszcze pytanie, czy rano dziecko powinno się samo budzić , czy można je wybudzać ?
Odpisałam na Pani pytanie pod wpisem „Czy należy budzić dziecko z drzemki?” 🙂
Witam 😊 od września córka ma regularny plan dnia i zero kłopotów ze snem a właściwie miała bo od kilku dni jest ciężko. Budzi się 10/11. Ma problem żeby zasnąć na drzemkę. A jak już zaśnie to mogłaby spać i spać ale wtedy ją wybudzam by normalnie spala. No i zwykle nawet jeśli był problem z drzemka to jeśli ją odpowiednio wybudziłam to sen nocny był bez problemu. A teraz mimo skróconej drzemki potrafi godzinę fikac mimo zagaszonego światła i zachowaniu rytuałow. I zasypia 23… Wczoraj obudziła się o 10. Nie chciała drzemki mimo kilku prób i zasnęła o 19. Myślałam że dzięki temu obudzi się wcześniej a tu nic. Dzisiaj 10:30 pobudka. Co robić?
18 miesięcy to dość wcześnie na rezygnację z drzemki, ale są takie dzieci, które w tym wieku już nie śpią i to nic złego. Jeśli dziecko dobrze funkcjonuje w ciągu dnia to, nie widzę powodu, dlaczego miałoby spać w dzień.
Z tego, co Pani piszę córka, położyła się spać o 19 i wstała dopiero około 10.00 rano. W związku z tym przespała w ciągu około 15 godzin to bardzo dużo i wystarczająco.
Jeśli nie musi Pani nigdzie rano wychodzić np. do żłobka, proszę pozwolić spać córce, do której chce, a jeśli drzemka w ciągu dnia się nie odbędzie to córka, bez problemu zaśnie już o 19:00. Z czasem wszystko się unormuje i córka zacznie wstawać wcześniej.
Mój syn ma 2 lata i 6 miesięcy odkąd skończył dwa lata mamy problem z drzemką coraz trudniej na nią chodzi na noc również nie potrafił przespać całej nocy bez drzemki albo wstawał wcześnie rano koło 5 położony po 19 spać przy następnych próbach tydzień nie spania było ok nagle od 17 awantury o wszystko. Wracamy za każdym razem do drzemek ale jest dobrze tylko na tydzień lub 2 i znów są schody. Gdy uda mi się go położyć na drzemkę wstaje z niej marudny. Jesteśmy na etapie ładnego spania nocnego ale ciężkiego usypiania myślę że też problem upałów które teraz są i tego że jest jasno po 19 ale położony później i tak wstaje o swojej godzinie czyli 6 30 nawet gdy jest padnięty nie może usnąć na drzemkę dostaje nawet histeri jestem już tym zmęczona. Gdy ma drzemkę to idzie późno spać wstaje o 6 30 śpi wtedy w nocy około 8 h ale jest niezadowolony.. Syn ogólnie od zawsze pokazywał mi kiedy chce chodzić spać jest dzieckiem bardzo spokojnym.Gdy przestał sypiać namawiałam go na książeczki ale synek przy tym się strasznie robił senny a nie chciał usnąć i długo wracał do siebie po takim odpoczynku ogólnie sam umie znaleźć sobie coś do wyciszenia prosi o bujanie na huśtawce w domu albo chce się przytulać .Co robić?
Jest to jak najbardziej normalne. Ten okres rezygnacji z drzemki jest ciężki dla dziecka. Z jednej strony nie chcę już spać z drugiej nie radzi sobie bez drzemki.
Proszę spróbować nie kłaść synka przez jakiś czas na drzemkę, dziecko potrzebuje trochę czasu, żeby się zaadaptować. W tym wieku dziecko potrzebuje od 11 do 12 godzin snu. Proponuje kłaść synka, na sen nocny około między 19:00 a 19:30.
Proszę dać znać czy się udało 🙂
Córka ma 18 miesięcy