Kiedy dziecko rezygnuje z drzemki?

Co prawda w planach miałam, aby w pierwszej kolejności na blogu pojawił się wpis, o tym, jak krok po kroku u mojej córki wyglądała rezygnacja z drzemki, ale postanowiłam, że jednak się wstrzymam. Cały proces rezygnacji z drzemki trwa u mojego dziecka już od ponad pół roku i kiedy wydaje mi się, że na dobre zrezygnowała ze spania w dzień, córka na nowo do drzemek powraca. Tamten wpis piszę jako mama, dzieląc się z Wami moimi rozterkami i przemyśleniami. Wpis, który dzisiaj publikuje o tym, kiedy dziecko rezygnuje z drzemki, napisałam z punktu widzenia psychologa, którym jestem z zawodu.

Kiedy dziecko rezygnuje z drzemki?

Całkowita rezygnacja ze snu dziennego u dziecka to bardzo długi proces, który potrafi trwać nawet rok. Kiedy moja córka rok temu rezygnowała z drugiej drzemki i zaczynała spać tylko raz dziennie, również potrzebowała czasu, aby zaadoptować się do nowej sytuacji. Był to jednak krótszy proces, trwający około 2 miesięcy, który wtedy i tak wydawał mi się bardzo długi. O tym, jak płynnie córka przeszła z 2 drzemek na 1 możecie przeczytać w tym artykule.

Kiedy dziecko rezygnuje z drzemki? – pierwsze oznaki

U dziecka za nim zrezygnuje ze spania w dzień, można zaobserwować wiele oznak, które świadczą o tym, że dziecko nie potrzebuje już drzemki.

Dziecko kiedy nie potrzebuje drzemki:

  • nie wykazuje zmęczenia w porze drzemki
  • potrafi przetrwać w dobrym humorze do wieczora mimo braku snu dziennego
  • śpi w nocy krócej, około 10 godzin lub mniej
  • ma problemy z zaśnięciem i długo zasypia na drzemkę
  • ma problemy z zaśnięciem na sen nocny i długo zasypia na noc
  • nie chce spać w dzień, broni się przed snem i konsekwentne odmawia drzemki

U mojej córki zaobserwowałam wszystkie opisane wyżej oznaki. Córka sprawiała wrażenie wypoczętej, spała w nocy mniej niż 10 godzin. Miała, problemy z zaśnięciem ma drzemkę i na sen nocny. Usypianie na sen nocny trwało minimum 45 minut i od czasu do czasu odmawiała spania w dzień. Jedyne co opóźniało rezygnację ze snu w dzień to zmęczenie, które od godziny 16:00 sprawiało, że córka traciła kontrolę nad emocjami i nie potrafiła się niczym zająć. Właśnie przez to, że miałam wrażenie, że córka nie daję rady wytrzymać do wieczora, starałam się, utrzymać drzemkę jak najdłużej się da.

Kiedy dziecko rezygnuje z drzemki? – wskazówki

Kiedy dziecko przestaje spać w dzień, warto mu w tym pomóc, aby cały proces przyszedł spokojnie i płynnie.

Każde dziecko jest inne!

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne. Każde ma inne zapotrzebowanie na sen. Jedne dzieci potrafią zrezygnować ze snu dziennego jeszcze przed 2 urodzinami. Inne śpią w dzień bardzo długo i nie wpływa to negatywnie na jakość ich snu nocnego. Najważniejsze to słuchać dziecka i starać się podążać za jego potrzebami.

Nie rezygnuj z drzemki za szybko!

Jeśli Twoje dziecko raz ma ochotę spać, a raz nie przez jakiś czas pozwól mu na to. Okres rezygnacji ze snu dziennego jest często ciężki nie tylko dla dziecka, ale i dla nas rodziców. Późne chodzenie spać czy długie usypianie dziecka, często rodzi w nas frustrację. Warto jednak zacisnąć zęby i starać się nie zabierać dziecku drzemki tylko dlatego, że chcemy, żeby dziecko szybko chodziło spać.

Kiedy w lipcu córka na własne życzenie nie spała w dzień, mniej więcej od godziny 15 była tak zmęczona, że nie potrafiła się niczym zająć, dostawała ataków histerii praktycznie bez powodu. Mimo że szybko chodziła spać, w dzień ledwo dawaliśmy radę. Im dłużej uda się utrzymać drzemkę, tym łatwiej będzie dziecku zaadoptować się do nowego planu dnia.
Wiele rodziców myśli, że jeśli ich dziecko zmęczy się w dzień i nie będzie ucinało sobie drzemki, lepiej będzie spało w nocy. Niestety to nie prawda, dziecko, które jest zbyt zmęczone i ma zbyt małą ilość snu na dobę, nie będzie dobrze spało w nocy. Dlatego tak ważne jest, żeby obserwować i mierzyć zapotrzebowanie na sen naszego dziecka, aby jak najlepiej dostosować się do jego aktualnych potrzeb.

Sprawdzaj zapotrzebowanie na sen dziecka

Z czasem zapotrzebowanie na sen u naszego dziecka zmniejsza się i dochodzi do sytuacji, że dzienna drzemka przestaje być już potrzebna.
Bardzo łatwo zauważyć, różnice między zapotrzebowaniem na sen u dziecka, które dopiero zaczęło spać raz dziennie, a tym, które śpi raz dziennie od dawna. To pierwsze najprawdopodobniej będzie ledwo wytrzymywało między porami snu i nie będzie miało większych problemów z zaśnięciem. To drugie, mimo że drzemki w dzień będzie jeszcze najprawdopodobniej potrzebowało, będzie sprawiało wrażenie wypoczętego i coraz trudniej będzie mu zasnąć.

Poniżej zamieszczam dla porównania, jak wyglądał plan dnia córki, kiedy miała rok i kiedy miała dwa lata i 3 miesiące.

Mimo że oba plany zakładały, że dziecko w ciągu dnia śpi raz, trochę się od siebie różniły. Zapotrzebowanie na sen córki, kiedy miała rok, wynosiło mniej więcej 14 godzin. Kiedy miała 2 lata niecałe 12 godzin.

Plan dnia rocznego dzieckaPlan dnia dziecka 2 lata i 3 miesiące
7:30 pobudka
8:00 śniadanie
do 9:30 aktywność
09:30 – 10:30 spacer
11:00 drugie śniadanie
12:00 – 13:45 drzemka
14:15 obiad
14.30– 15:30 zabawa w domu
15:30 – 17:30 spacer
17:00 podwieczorek
19:00 kąpiel
19:20 mleko
19:30 sen (córka zasypiała od razu po odłożeniu do łóżeczka)

7:00 pobudka
7:50 śniadanie
do 9:45 aktywność
09:45 – 11:00 spacer
11:20 drugie śniadanie
13:00 – 14:30 drzemka
15:00 obiad
15.00– 16:00 zabawa w domu
16:30 deser
17:00 – 18:30 spacer
19:30 kolacja
19:40 kąpiel
20:20 odłożenie do łóżeczka (córka zasypiała dopiero po około 40 minutach)

Nic na siłę!

Drzemka w dzień jest bardzo ważna, ale nie zmuszaj dziecka do spania na siłę. Jeśli zapewniłaś dziecku odpowiednie warunki snu, zadbałaś o rytuały, a mimo to dziecko nie chcę spać, pozwól mu na to. Możliwe, że tak jak w przypadku mojej córki, będzie to chwilowy kryzys i następnego dnia dziecko uśnie bez problemu. Jeśli będziemy dziecko zmuszać do snu, dziecko może się zrazić i kojarzyć sen z czymś złym czego należy unikać, ponieważ może to prowadzić do zaburzeń snu.

Zadbaj o odpowiedni odpoczynek

Na samym początku, kiedy dziecko rezygnuje z drzemki, mimo że nie chce spać, należy zadbać o odpowiedni odpoczynek, pozostając w porze drzemki w domu i  proponując dziecku spokojne aktywności tj. czytanie książeczek czy nawet krótkie oglądanie bajek, które pozwolą jeśli Twoje dziecko jest bardzo aktywne, na chwilę posiedzieć w miejscu.

Czy dziecko samo zrezygnuje z dziennego snu?

Niektóre dzieci same zrezygnują z drzemki, konsekwentnie odmawiając spania w dzień lub stopniowo skracając czas drzemki. Czasem niestety musimy dziecku w tym pomóc. Dziecko może kłaść się na drzemkę nie dlatego, że jest faktycznie zmęczone tylko z przyzwyczajenia. Jeśli nasze dziecko ma stały plan dnia, może się uwarunkować, że po konkretnej aktywności idzie spać. Jeśli jednak dziecko przejawia wszystkie oznaki, że jest gotowe na rezygnację z drzemki, a mimo to domaga się jej w dzień, warto spróbować i zmienić dziecku plan dnia tak, żeby nie było w nim miejsca na drzemkę. Wtedy dużo łatwiej będzie nam, sprawdzić jak dziecko funkcjonuje bez drzemki w dzień i czy jest na to gotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *