Listopad i początek grudnia to okres, w którym zaczynam powoli rozglądać się za prezentami świątecznymi. Nie lubię kupować prezentów na ostatnią chwilę, dlatego uważam, że jest to czas idealny na tego typu zakupy. Można też wtedy często wiele artykułów kupić w promocyjnych cenach. W tym roku oprócz prezentów dla moich rodziców, dziadków i męża, mam do obdarowania jeszcze jedną bardzo wyjątkową osobę, moją półtoraroczną córeczkę. Chciałabym wybrać coś wyjątkowego w związku z tym zastanawiam się jaka jest najlepsza zabawka edukacyjna dla dwuletniego dziecka.

Córka oprócz prezentu od nas dostanie zapewne dużo prezentów od dziadków. W związku z tym zawczasu wolę mieć przygotowaną listę propozycji, które mogę podrzucić dziadkom, kiedy będą pytać co kupić dziecku na prezent. Wybór odpowiedniego prezentu dla małego dziecka nie jest łatwy. Półtoraroczne dziecko szybko nudzi się nowymi zabawkami. Ciężko również wybrać taką zabawkę, która będzie dla dziecka atrakcyjna w momencie otrzymania. Można niestety kupić dziecku zabawkę, która będzie dla niego zbyt wymagająca lub znudzi mu się zbyt szybko, ponieważ nie będzie stanowić dla niego żadnego wyzwania.
Najlepsza zabawka edukacyjna dla dziecka- jak wybrać?
Kupując prezent dla dziecka, warto kierować się pewnymi kryteriami, które ułatwią nam wybór idealnej zabawki dla naszego dziecka. Dostosuj prezent do obecnych zainteresowań dziecka
1. Dostosuj prezent do obecnych zainteresowań dziecka
Wybierając prezent dal dziecka, warto dostosować go do obecnych zainteresowań dziecka. Jeśli dziecku uwielbia oglądać książeczki i nic innego go obecnie nie interesuje, tak miała moja córka, kiedy miała 13 miesięcy, warto kupić dziecku nowe książeczki lub np. puzzle z elementami z jego ulubionej książki.
2. Nie kieruj się wiekiem przeznaczenia producenta
Wybierając zabawkę, nie należy kierować się tylko i wyłącznie wiekiem przeznaczenia, który jest ustalany przez producenta zabawki. Moja córka, mimo że miała tylko 15 miesięcy, uwielbiała zabierać tacie młotek lub śrubokręt podczas skręcania mebli. Dlatego postanowiłam kupić jej ten drewniany zestaw małego mechanika, który jest przeznaczony dla dzieci powyżej trzech lat. Córka, co prawda nie radzi sobie jeszcze z wkręcaniem śrubek, ale świetnie wbija gwoździe i potrafi zając się zabawką na dłużej. Za pomocą tej zabawki może również pomagać tacie np. podczas skręcania mebli.
3. Kieruj się indywidualnym poziomem rozwoju dziecka
Obserwujmy dokładnie dziecko i bierzmy pod uwagę jego indywidualny poziom rozwoju, a nie poziom rozwoju statystycznego dziecka w tym wieku. Każde dziecko jest inne. Jedno rozwija się szybciej drugie wolniej. Jedno rozwija szybciej umiejętności motoryczne tj. chodzenie czy manipulowanie małymi przedmiotami, inne szybciej rozwija się lingwistycznie lub emocjonalnie. W związku z tym dla każdego dziecka inna zabawka będzie idealna.