Czym zająć małe dziecko zimą w domu?

Okres wakacyjny to czas, w którym większość dnia nasze dzieci spędzają na świeżym powietrzu. Niestety lato już za nami. A przed nam raczej nie wesoła zapowiedź deszczowej i zimowej pogody, która zdecydowanie nie sprzyja wielogodzinnym aktywnościom na świeżym powietrzu. Ze względu na pogodę większość rodziców małych dzieci stanęło przed dylematem czym zająć małe dziecko zimą w domu?

 Na szczęście z pomocą przychodzi SMYK ze swoją bogatą ofertą zabawek. Znajdziemy tam zarówno zabawki zachęcające do ruchu, które pozwolą rozładować energię dziecka, jak i zabawki, które zajmą dziecko na dłużej oraz pozwolą na wspólną zabawę z rodzicami. W SMYKU znajdziemy również wiele propozycji ciekawych książek oraz pomocy edukacyjnych do nauki i poznawania świata.

1. Coś co rozładuję energię dziecka

Długie spacery, zabawa na placach zabaw, jazda na rowerze czy hulajnodze to zajęcia, które pozwalają naszym dzieciom rozładować energię i lepiej spać. W okresie zimowym nie musimy oczywiście rezygnować z przebywania na świeżym powietrzu, jednak brzydka deszczowa pogoda zwykle sprawia, że nasze dzieci muszą zadowolić się zwykłym spacerem, który najczęściej nie wystarcza im, aby odpowiednio się zmęczyć i rozładować energię. W związku z tym w okresie zimowym warto zaopatrzyć się w zabawki, które zaktywizują nasze dziecko do aktywności fizycznej w domu.

Aby rozładować energię dziecka w domu polecam:

2. Coś co zajmie dziecko na dłużej 

Bez względu na porę roku, często oprócz opieki nad dzieckiem mamy do wykonania wiele innych czynności związanych z naszymi obowiązkami domowymi czy zawodowymi. Kiedy my musimy coś zrobić, warto zaproponować dziecku aktywność, która zajmie je na dłużej, czyli na całe 5 minut 😊

 Ze swojej strony polecam do tego celu wszelkiego rodzaju puzzle, dobrane odpowiednio do wieku i poziomu umiejętności dziecka, tak aby dziecko samo bez pomocy rodziców mogło poradzić sobie z ich ułożeniem. 

Polecam również drewniane układanki, zabawki sortery czy domki do otwierania kluczykiem.

Aby zająć dziecko na dłużej w domu polecam:

3. Coś do wspólnej zabawy z rodzicami 

W związku z tym, że w okresie jesienno-zimowym nasze dzieci większość czasu spędzają w domu, będą miały ograniczony kontakt z rówieśnikami i to my na nowo staniemy się ich najlepszymi kompanami do zabawy. Żeby ten czas umilić całej rodzinie, warto zdecydować się na kupno najprostszych gier planszowych oraz dużej ilości klocków, dzięki którym wspólnie można wybudować prawdziwe dzieła sztuki.

4. Coś do czytania na zimowe wieczory

Ktoś kiedyś dobrze powiedział „książka jest dobra na wszystko” i zgadzam się z tym stwierdzeniem w 100%. Dobra książka nada się świetnie, aby zająć czas dziecka w długie, zimowe popołudnia – spójrz tylko na ten wybór!

Możemy wybrać książki:

  • przedstawiające codzienne często trudne dla dziecka sytuacje, które oswoją dziecko z nocnikiem, z pierwszą wizytą u dentysty czy pójściem do przedszkola. Zdecydowanie polecam pewnie wszystkim znaną serię o Kici Koci, oraz Jadzię Pętelkę.

5. Coś do poznawania świata i nauki

Spędzanie dużej ilości czasu w domu razem z dzieckiem ma swoje plusy. Czas spędzony w domu możecie wykorzystać do poznawania nowych tematów i zagadnień, na co bardzo często nie ma czasu w porze letniej, która sprzyja głównie aktywnościom ruchowym.

W SMYKU dostępnych jest wiele zabawek edukacyjnych, dzięki którym dziecko poprzez zabawę może poznawać wiele nowych tematów. U nas w domu najlepiej sprawdzają się do tego wspomniane wcześniej puzzle edukacyjne oraz książeczki. Często do poznawania nowych zagadnień wykorzystuję również naklejki i drewniane zabawki. Jeśli chodzi o naklejki edukacyjne, polecam zdecydowanie te i te.

Czym zająć małe dziecko zimą? – podsumowanie

Jeśli dobrze się do tego przygotujemy i zaopatrzymy w odpowiednie zabawki, zimowy czas spędzony w domu wspólnie z dzieckiem może być przyjemny. Potraktujmy ten okres jako czas do poznawania nowych zagadnień, zacieśnienia więzi rodzinnych i wspólnej zabawy. Nawet się nie obejrzymy, kiedy znowu przyjdzie wiosna i nasze dzieci na nowo powrócą do wielogodzinnych aktywności na świeżym powietrzu. Jeszcze zatęsknimy za wspólnie spędzonym czasem w zimowe popołudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *