Najlepsze zabawki dla 20 miesięcznego dziecka

Co jakiś czas na swoim blogu zamieszczam zestawienie zabawek, którymi moja córka najbardziej lubiła bawić się w konkretnym okresie swojego życia. Na początku planowałam, że wpisy będą ukazywać się najczęściej co pół roku, ale okazuje się, że dzieci tak szybko wyrastają z zabawek, rozwijają nowe umiejętności i zmieniają zainteresowania, że artykuły postanowiłam publikować częściej. Tylko w taki sposób jestem w stanie rzeczywiście przedstawić zabawki, którymi lubi bawić się moja córka. Publikacja najlepszych zabawek dla rocznego i dwuletniego dziecka nie jest moim zdaniem miarodajna. Od czasu kiedy córka skończyła rok i za nim skończy 2 lata, podejrzewam, że lista jej ulubionych zabawek ulegnie wiele razy zmianie. Dzisiaj przyszła pora na najlepsze zabawki dla 20 miesięcznego dziecka.

Najlepsze zabawki dla 20 miesięcznego dziecka

Na liście zabawek, można znaleźć starych ulubieńców córki tj. klocki lego. Większość propozycji to jednak nowości, którymi moja córka nie bawiła się do tej pory lub próbowała się bawić, ale nie miała jeszcze odpowiednich umiejętności, żeby sobie z daną zabawką poradzić.

1. Najlepsze zabawki dla 20 miesięcznego dziecka – łowienie rybek

Córka od pewnego czasu bardzo lubi bawić się w łowienie rybek. Nasz zestaw do łowienia rybek pochodzi z firmy Melissa & Doug i przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3 roku życia. Uważam jednak, że zabawka zdecydowanie nadaje się dla dzieci młodszych i wątpię, że kiedy córka skończy 3 lata, będzie nią nadal zainteresowana, ponieważ nie będzie dla niej stanowiła żadnego wyzwania. Zadaniem dziecka jest złowienie morskich zwierzątek za pomocą wędki z magnesem. Zabawka świetnie ćwiczy zręczność dziecka, funkcje wzrokowe oraz koncentrację. Po złowieniu wszystkich rybek zabawka zmienia się w klasyczną drewnianą układankę, w której dziecko dopasowuje wszystkie zwierzątka morskie w odpowiednie miejsca.

2. Najlepsze zabawki dla 20 miesięcznego dziecka – ciastolina

Z zakupem ciastoliny wstrzymywałam się jakiś czas, ponieważ obawiałam się, że jedyne co córka będzie chciała z nią robić to wkładanie do ust. Okazało się, że byłam w błędzie. Córka potrafi się nią bawić, próbuje za pomocą foremek, wycinać różne kształty zwierzątek co bardzo jej się podoba. Oczywiście zdarza się jej włożyć ciastolinę do ust, ale zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy zabawa zaczyna ją nudzić. To dla mnie znak, że należy skończyć zabawę i zająć się czymś innym.

3. Najlepsze zabawki dla 20 miesięcznego dziecka – puzzle

Układanie puzzle to nadal niezmiennie, jedno z ulubionych zajęć mojej córki. Mamy ich tak dużo, że postanowiłam wcześniej poświęcić im oddzielny wpis. Co jakiś czas kupuje dla córki nowe puzzle. Nadal jesteśmy na etapie puzzle dla dzieci powyżej 2 lat. Córka bez problemu układa puzzle 4 czy 6-elementowe. Mamy w domu również puzzle 16-elementowe, które córka na razie układa z moją pomocą.

4. Najlepsze zabawki dla 20 miesięcznego dziecka – klocki magnetyczne

Klocki magnetyczne córka dostała od dziadków podczas urlopu w górach. Był to zakup spontaniczny tak, żeby córka miała się czym zająć w pokoju hotelowym. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Córka bardzo lubi się nimi bawić i tworzyć różne konstrukcje. Nie mamy ich za wiele, dlatego planuje w przyszłości dokupić ich więcej. Wybór jest tak duży, że nie wiem jeszcze na co się zdecyduje 🙂

Najlepsze zabawki dla 20 miesięcznego dziecka

5. Najlepsze zabawki dla 20 miesięcznego dziecka – geoplan

Geoplan to pomoc edukacyjna Montessori, którym można bawić się z dzieckiem na wiele sposobów. Taką zabawkę można wykonać dla siebie samemu, jeśli ma się odpowiednie umiejętności i narzędzia lub kupić w sklepach. Geoplan mojej córki pochodzi ze sklepu Polana Montessori, który specjalizuje się w wykonywaniu pomocy edukacyjnych stosowanych w metodzie Marii Montessori.

Najlepsze zabawki dla 20 miesięcznego dziecka

Jest to drewniana tabliczka z ułożonymi w równych odstępach dziurkami, w których znajdują się kołeczki. Zabawka z założenia przeznaczona jest do nauki figur poprzez tworzenie różnych kształtów naciągniętą na kołeczki gumką recepturką. Moja córka jest jeszcze zdecydowanie za mała na taką zabawę, ale geoplan sprawdza się również świetnie do wkładania drewnianych kołeczków w puste miejsca. Córka bardzo się skupia podczas zabawy, ćwicząc przy tym motorykę małą, a ja w tym czasie mogę w spokoju przygotować obiad. Większość geoplanów dostępnych w sklepach ma na stałe osadzone kołki w drewnianej podstawie. W sklepie Polana Montessori mamy możliwość wyboru, więc jeśli tak jak mi zależy Wam na geoplanie z wyjmowanymi kołeczkami, możecie go tam kupić. Kiedy córce znudzi się wkładanie kołków, mam zamiar zachęcić ja do układania różnych kształtów.

Najlepsze zabawki dla 20 miesięcznego dziecka

6. Najlepsze zabawki dla 20 miesięcznego dziecka – Klocki lego Duplo

Klocki lego podobnie jak wszelkiego rodzaju puzzle, to ulubieńcy mojej córki. Bardzo rzadko zdarzają się dni, kiedy córka nie bawi się klockami. Widzę, że córka coraz lepiej radzi sobie z klockami i są dni, kiedy potrafi nie sięgać po żadną inną zabawkę. Udaję jej się tworzyć coraz bardziej skomplikowane konstrukcje. Budowanie z klocków lego potrafi zająć ją na długi czas, zabawa potrafi trwać jeszcze dłużej, kiedy tata lub mama budują coś swojego obok niej.

2 thoughts on “Najlepsze zabawki dla 20 miesięcznego dziecka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *