Zaciemnienie pokoju, a sen Twojego dziecka

Na własnym przykładzie przekonałam się, że odpowiednie zaciemnienie pokoju dziecka jest niezwykle ważne i w sposób znaczący wpływa na jakość snu mojego dziecka. Nic w tym dziwnego natężenie światła słonecznego odpowiada za regulację rytmu okołodobowego. Zaciemnienie w pokoju sprzyja produkcji melatoniny, której wytworzenie w odpowiedniej ilości jest niezbędne do zasypiania.

Zaciemnienie pokoju

Problemy z usypianiem dzieci wzmaga się zazwyczaj latem, kiedy na dworze jest długo jasno. Najczęściej rodzicie decydują się wtedy na późniejsze kładzenie dziecka spać. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Zapotrzebowanie na sen nie zmienia się tylko dlatego, że na dworze jest dłużej jasno. W związku z tym zamiast później kłaść dziecko spać, lepiej odpowiednio zaciemnić jego pokój.

Zaciemnienie pokoju dziecka:

  • ułatwia i skraca czas zasypiania dziecka
  • reguluje cykl okołodobowy i sprzyja wytwarzaniu melatoniny
  • ogranicza ryzyko porannych pobudek do minimum
  • wydłuża sen nocny, szczególnie latem, kiedy promienie słoneczne potrafią pokazać się już około godziny 4 nad ranem.

Jak widzisz odpowiednie zaciemnienie pokoju jest bardzo ważne dla dobrego snu małego dziecka. Należy jednak pamiętać, aby robić to w odpowiedni sposób.

Zaciemnianie pokoju tylko podczas snu nocnego

Pokój dziecka powinniśmy zaciemniać tylko i wyłącznie podczas snu nocnego, a nie podczas drzemek. Zaciemnienie pokoju podczas drzemki może zaburzyć cykl okołodobowy dziecka.

Drzemka jako sen nocny

Zaciemnienie pokoju podczas drzemki, może również doprowadzić do sytuacji, że Twoje dziecko czas trwania ostatniej drzemki potraktuje jako część snu nocnego.

U nas taka sytuacja miała miejsce mniej więcej, kiedy córka miała 5 miesięcy. W tym okresie córka spała 3 razy dziennie i trzecia drzemka wypadała często około godziny 16.00. W związku z tym, że była zima, kiedy córka budziła się z drzemki, w jej pokoju panowała ciemność i organizm córki, zaczął zachowywać się tak jakby była noc.

Sen podczas ostatniej drzemki stał się głęboki. Córka spała bardzo długo i nie mogłam jej wybudzić, nawet kiedy zachowywałam się głośniej. Kiedy córka w końcu wybudziła się z drzemki, do końca dnia była płaczliwa i marudna. Dodatkowo sen nocny córki skrócił się i trwał tylko 9 godzin.

Na szczęście zwykłe zapalenie światła w pokoju podczas trzeciej drzemki pomogło i wszystko wróciło do normy. Ostatnia drzemka znowu trwała krócej i sen nocny wydłużył się.

Dlatego w dzień nie zaciemniaj pomieszczenia w którym śpi Twoje dziecko, ale w nocy szczelnie zaciemnij okna, aby wyeliminować światła latarni miejskich, szczególnie jeśli mieszkasz w mieście.

Zaciemnienie pokoju

Jak odpowiednio zaciemnić pokój dziecka?

Najlepszym rozwiązaniem, aby odpowiednio zaciemnić pokój dziecka, jest zamontowanie rolet zewnętrznych albo wewnętrznych.

Jeśli masz taką możliwość, warto zdecydować się na rolety zewnętrzne, które oprócz tego, że odpowiednio zaciemnią pokój, zabezpieczą przed włamaniem oraz ochronią przed upałem.

Rolety jak ochrona przed upałem

O tym, że rolety zewnętrzne mogą świetnie chronić przed upałem, przekonałam się podczas pobytu w małym hotelu we Włoszech. W hotelu nie było klimatyzacji, mimo to dzięki roletom w pokoju było przyjemnie chłodno.

Nie każdy jednak może zamontować u siebie rolety zewnętrzne, takie rozwiązanie przeznaczone jest gównie dla osób mieszkający w domkach.

Osobom, które szybko, tanio i skutecznie chcą zaciemnić pokój dziecka, zdecydowanie polecam założenie rolet wewnętrznych materiałowych.

Pamiętaj, że wybierając rolety wewnętrzne, nie wystarczy, że rolety, na które się zdecydujesz, będą wykonane z ciemnego materiału. Muszą to być rolety zaciemniające wykonane ze specjalnego nieprzepuszczającego światła materiału.

Jakie rolety zamontowałam w pokoju córki?

Sama zdecydowałam się na zamontowanie bezinwazyjnych zaciemniających rolet wewnętrznych w kolorze białym, które świetnie komponują się w pokoju córki. Nie byłam pewna, czy to rozwiązanie rzeczywiście się sprawdzi i chciałam mieć pewność, że jeśli będę chciała z rolet zrezygnować, będę mogła je zdjąć bez niszczenia okien.

Jeśli jesteś zainteresowana kupnem rolet zaciemniających, bardzo duży wybór rolet znajdziesz w sklepie knall.com.pl.

Rolety zaciemniające a sen

Po zamontowaniu rolet zaciemniających w pokoju córki i po zaobserwowaniu naprawdę spektakularnych rezultatów, postanowiłam zamontować rolety zaciemniające również w naszej sypialni.

Całą naszą rodziną tak bardzo przyzwyczailiśmy się do rolet zaciemniających, że jeśli gdzieś jedziemy, a nie ma tam rolet lub zasłon zaciemniających sami zaciemniamy okna na różne sposoby. Czasem dochodzi do tego, że przyklejamy na okno czarny gruby worek na śmieci.

Rolety zaciemniające a sen mojego dziecka

Badania pokazują, że dzieci, które śpią w zaciemnionych pokojach, usypiają dużo szybciej niż dzieci, które zasypiają bez zaciemnienia. Sama przekonałam się o tym, będąc w odwiedzinach u dziadków.

Kiedy byliśmy u dziadków w okresie zimowym, córka zasypiała oczywiście dłużej niż w domu, co jest normalne podczas zmiany miejsca snu dziecka. Usypianie nie trwało jednak tak długo, jak podczas ostatniej wizyty w porze letniej. Mimo że córka spała w tym samym pokoju i w tym samym łóżeczko, nie mogła usnąć bez zaciemnienia pomieszczenia.

Dopiero zaklejenie okna workiem na śmieci odrobinę pomogło. W pokoju nadal nie było jednak tak ciemno, jak w pokoju z roletami zaciemniającymi, więc problem z usypianiem utrzymywał się, aż do naszego powrotu do domu.

Kiedy po powrocie położyliśmy córkę spać w jej zaciemnionym pokoju, usnęła od razu, co pokazuje jak ogromną moc mają rolety zaciemniające!

1 thought on “Zaciemnienie pokoju, a sen Twojego dziecka”

  1. Oj tak, mój syn ma takie wyczucie że jak niedokłądnie na noc zasłonimy rolety to słonce tylko zacznie się przez dziurkę przebijać on już wstaje na równe nogi 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *