Dzisiaj chciałam Wam polecić przepis na naleśniki z cukinii dla niemowląt i dzieci idealne dla maluchów, które lubią mączne potrawy, ale nie za chętnie sięgają po warzywa. Moja córka mniej więcej do 21 miesiąca życia jadła dużo warzyw i owoców i nie miała większych problemów z jedzeniem. Z przyjemnością sięgała po brokuła, kalafiora czy fasolkę szparagową. Miała oczywiście swoich faworytów, zdarzało się, że czegoś nie zjadła, ale raczej nie było problemu, z tym żeby w jej dziennym jadłospisie znalazło się około 5 porcji warzyw i owoców. Niestety nadszedł czas, kiedy córka stała się bardziej wybredna i warzywa nie smakują jej już tak jak kiedyś.

Bardzo często zdarza się, kiedy na obiad podaje mięso z warzywami, że córka zjada z talerza tylko ziemniaki i mięso, a pozostałe warzywa zostawia. Staram się jednak nie poddawać i dodaje warzywa do dań, które podaje mojej córce, jak najczęściej.
Ostatnio córka zażyczyła sobie na kolację naleśniki.
Zapytałam: „Może placki?„, ponieważ miałam zamiar przygotować placki warzywne.
Odpowiedź, jaka padła to: „Nie, nie, nie„.
Na to ja: „Ok, naleśniki proszę bardzo.”
Szybko pobiegłam do kuchni i długo się nie zastanawiając, przygotowałam naleśniki z cukinii, które są idealne dla dzieci i niemowląt. Zawinęłam, posmarowałam dżemem truskawkowym, polałam jogurtem i podałam, a moja córka zjadła wszystko ze smakiem i domagała się dokładki.
Naleśniki z cukinii dla niemowląt i dzieci
Przeznaczenie:
Naleśniki z cukinii nadają się dla dzieci już po 7 miesiącu życia.
Składniki:
- 3 łyżeczki mąki kasztanowej lub kukurydzianej
- 80 g cukinii
- 1 jajko
- ¼ łyżeczki wanilii
- 50 ml mleka owsianego
- masło klarowane do smażenia
Przygotowanie:
- Na małej patelni rozgrzej łyżeczkę masła klarowanego.
- Cukinie obierz ze skórki i zetrzyj na tarce o jak najmniejszych oczkach. Odciśnij ją z nadmiaru wody. Do cukinii dodaj jajko, 3 łyżeczki mąki kasztanowej, mleko owsiane oraz wanilię. Następnie wszystko dokładnie wymieszaj.
- Z masy wyjdą dwa małe naleśniki. Na patelnię, wyłóż tyle ciasta, aby zakryć dno całej patelni. Naleśniki smaż na średnim ogniu 3 minut z jednej strony i około 2,5 minut z drugiej strony. Patelnia podczas smażenia drugiej strony naleśników jest dużo bardziej rozgrzana, dlatego czas smażenia drugiej strony naleśnika powinien być krótszy.
- Przed nałożeniem porcji ciasta na drugiego naleśnika, dołóż na patelnię masło klarowane.
- Naleśniki są grubsze niż klasyczne naleśniki i ciężej się zwijają.
- Naleśniki podawaj same lub z dodatkiem dżemu truskawkowego z samych owoców i jogurtu naturalnego z prawdziwą wanilią.
Uwielbiamy potrawy z cukinia 🙂 zupkę z cukini również polecam! Jak ktoś ma thermomix pyszności! ale pewnie i bez niego można ja zrobić! Ciekawy przepis!
Czym można zastąpić mleko owsiane?
Zwykłym mlekiem, jeśli podaje Pani dziecku lub innym napojem roślinnym np. ryżowym lub kokosowym.
Zrobiłam podwójną porcję, już zmarnowałam dwa naleśniki… Zero elastyczności. Mimo małego rozmiaru, nie udało mi się ich odwrócić bez porwania na dziesięć kawałków 🙁 Trudno mi się przekonać do tych bezglutenowych, bezmlecznych przepisów, kiedy nic nie wychodzi… :/
Jeśli chce Pani zrobić naleśniki bezglutenowe i bez mleczne, które będą elastyczne proponuje wypróbować ten przepis:
https://mamprzepis.pl/idealne-nalesniki-bezglutenowe-z-maki-ziemniaczanej/
Naleśniki z cukinii to tak naprawdę większe placki i rzeczywiście trudniej się je przekłada.