Liczba nowych puzzle podobnie jak liczba nowych książek przybywa u nas w domu w zastraszającym tempie. Mamy ich tak dużo, że staram się je na bieżąco sprzedawać, ponieważ zaczyna brakować w pokoju córki miejsca na ich przechowywanie. Co więcej, kiedy córka opanuje już jakieś puzzle i nie stanowią już dla niej większego wyzwania, staram się je wymieniać na nowe, tak żeby córka cały czas mogła rozwijać swoje umiejętności i poznawać nowe tematy. Co raz częściej u nas w domu pojawiają się puzzle edukacyjne dla dzieci powyżej trzech lat, które świetnie zaznajamiają dziecko z danym tematem. Dzisiaj chciałam przedstawić Wam moim zdaniem najlepsze puzzle dla dwulatka.

Najlepsze puzzle dla dwulatka z grupy wiekowej 2 plus
Mamy w domu dużo puzzle dla dzieci powyżej 2 lat. Mimo że wszystkie przeznaczone są dla dzieci w tym samym wieku, potrafią znacznie różnić się od siebie poziomem trudności.
1. Puzzle 4-elementowe

To najłatwiejsze puzzle dla 2-letnich dzieci. Moja córka świetnie radziła sobie z nimi, kiedy miała 1,5 roku. O tym z jakich puzzle korzystała moja córka, kiedy miała 1,5 roku pisałam w tym wpisie. Teraz w wieku 2 lat raczej nie zdarza się jej ich układać. Jednak jeśli Twoje dziecko dopiero co zaczyna przygodę z układaniem puzzle, te puzzle będą dla niego najlepsze.
2. Puzzle progresywne
Puzzle progresywne są trudniejsze od puzzle 4-elementowych, ponieważ większość układanek zawartych w zestawie składa się z większej ilość elementów. Zestaw składa się z 4 układanek o zróżnicowanej liczbie elementów (4, 5, 6 i 7), dzięki czemu dzieci stopniowo uczą się radzić sobie z coraz trudniejszymi puzzlami.
Puzzle progresywne dla dwulatka znajdziesz tutaj.

3. Duże puzzle z dziurką

Duże puzzle z dziurką są naprawdę bardzo duże i łączą w sobie klasyczne puzzle i puzzle z dziurką, które są przeznaczone dla dzieci powyżej roku. Uważam, że są to idealne puzzle następne po puzzlach z dziurką, które powoli wprowadzą dziecko w świat zwykłych puzzle.
Dzieci lubią to, co znane, dlatego chętniej sięgną po puzzle ze znanymi elementami, które potrafią już ułożyć.
Duże puzzle z dziurką dla dwulatka znajdziesz tutaj.
4. Puzzle 16-elementowe Farma

Układanka Farma to moim zdaniem najtrudniejsze puzzle dla dwulatka, jakie mamy w domu. Cały obrazek składa się, aż z 20 elementów, co w porównaniu z 4-elementowymi puzzlami, jest dużym wyzwaniem dla dwulatka. Puzzle dają dziecku możliwość poznania zwierząt żyjących na farmie. Do zestawu dołączone są również tekturowe figurki zwierząt, których możemy używać do zabawy. Córka dopiero teraz, w wieku 2 lat potrafi je samodzielnie ułożyć i czasem zdarza się, że ma z nimi problem. Zdecydowanie nie polecam ich dla dwulatka na początku przygody z puzzlami. Puzzle farma znajdziesz tutaj.
Najlepsze puzzle edukacyjne dla dwulatka z grupy wiekowej 3 plus
Oprócz puzzle przeznaczonych dla dzieci powyżej 2 lat, mamy w domu puzzle dla dzieci powyżej 3 lat. Właściwie, od kiedy córka skończyła 2 lata, kupuje dla niej tylko takie puzzle, ponieważ, te dla młodszych dzieci nie stanowią dla niej większego wyzwania. Na razie mamy tylko dwa zestawy, ale w planach mam zakup jeszcze innych. Oba zestawy są jednak fantastyczne, ponieważ oprócz tego, że bardzo przyjemnie się je układa, mają wartość edukacyjną i zaznajamiają dziecko z nowymi zagadnieniami.
1. Duże Puzzle edukacyjne „Moje ciało”

W zestawie znajduje się 6 dużych układanek w kształcie człowieka. Znajdziemy w nim układankę chłopca i dziewczynki, dzięki czemu możemy porównać różnice między-płciowe. Pozostałe układanki przedstawią budowę różnych układów ludzkiego ciała tj. układ krwionośny, układ pokarmowy, układ kostny czy układ mięśniowy. Puzzle są naprawdę warta polecenia. W sprzedaży jest jeszcze dostępna mniejsza wersja układanki, ale moim zdaniem duża układanka zdecydowanie bardziej przyciąga uwagę dziecka. Do zestawu dołączony jest duży plakat z ciekawymi informacjami na temat narządów ludzkiego ciała.
2. Puzzle Edukacyjne „Łąka”

Z kategorii puzzle przeznaczonych dla dzieci powyżej 3 roku życia, córka ma również puzzle przedstawiające łąkę, które świetnie nadają się do zdobywania wiedzy o owadach oraz nauki liczenia. Dzięki układance dziecko może dowiedzieć się, jak wyglądają najczęściej spotykane owady oraz ich poszczególne gatunki, na jakich poziomach łąki żyją czy jak wyglądają ich larwy. Puzzle łąka są bardzo realistyczne, więc nadają się również dla dzieci wychowywanych w duchu metody Montessori. W każdym z rzędów znajduje się różna liczba niewielkich mieszkańców łąki: poczynając od 1 chrząszcza, kończąc na 10 dżdżownicach, co bardzo pomaga w nauce liczenia. Do zestawu podobnie jak do puzzle o ciele człowieka dołączony jest edukacyjny plakat z ciekawostkami dotyczącymi owadów żyjących na łące. Na chwilę obecną puzzle Łąka to ulubione puzzle mojej córki, które układa przynajmniej dwa razy dziennie.