Najlepsze puzzle dla półtorarocznego dziecka

Kiedy moja córka skończyła 19 miesięcy, jednym z jej ulubionych zajęć było, układnie puzzle. Córka układa puzzle na okrągło i mamy ich tak dużo, że postanowiłam poświęcić im oddzielny wpis, który przedstawi moim zdaniem najlepsze puzzle dla półtorarocznego dziecka.

Najlepsze puzzle dla półtorarocznego dziecka

Pierwsze puzzle córka dostała, kiedy miała niespełna rok. Było to najprostsze puzzle, jakie udało mi się dostać na rynku. Córka z miesiąca na miesiąc sięgała po coraz bardziej skomplikowane układanki tak, że teraz w wieku 19 miesięcy układa najczęściej puzzle składające się z czterech elementów. Oczywiście nie od razu wszystkie puzzle córka układała sama. Często na początku potrzebowała mojej pomocy, ale było to zajęcie, które potrafiło i potrafi do tej pory zająć ją na długi czas.

W domu mamy puzzle drewniane i tekturowe składające się z różnej ilości elementów.

Na początek…

Na początek, jeśli Twoje dziecko do tej pory nie miało do czynienia z puzzlami, proponuje od rozpoczęcia z najprostszymi puzzlami firmy CzuCzu. Potem, jeśli zauważymy, że dziecko dobrze sobie z nimi radzi, możemy powoli zwiększać trudność układanek, tak aby nie zrazić dziecka do zabawy.

Córce najbardziej niezmiennie od długiego czasu odpowiadają wszystkie puzzle z serii CzuCzu. Moim zdaniem puzzle z CzuCzu są najlepiej dostosowane do wieku dziecka. Córka lubi również puzzle z serii Pucio 2+. Dzieci, które lubią książki z serii Pucio, chętnie sięgną po puzzle z postaciami i elementami ze znanej im książeczki.

Jeśli Twoje dziecko nie lubi układać puzzle, a lubi książeczki z serii Pucio, takie puzzle mogą go zachęcić do układanek. Podczas mojej ostatniej wizyty w Empiku wpadły mi w oczy puzzle firmy trefl, z postaciami z serii książeczek Kicia Kocia. Moja córka bardzo lubi te książeczki, więc podejrzewam, że puzzle podobnie jak te z serii Pucio również przypadną jej do gustu.

Większość puzzle, z których córka aktualnie korzysta to puzzle przeznaczone dla dzieci powyżej dwóch lat. Te dla dzieci powyżej 18 miesięcy zaczynają ją pomału nudzić. Pamiętaj, że dziecko rozwija się w zastraszającym tempie i czasem po tygodniu potrafi już ułożyć puzzle, które jeszcze tydzień temu go nie interesowały. W zanadrzu mam zawsze puzzle przeznaczone dla starszych dzieci. Kiedy widzę, że puzzle, które córka do tej pory układała ma już opanowane, proponuje coś trudniejszego. Jeśli nowe puzzle córce nie odpowiadają, nie namawiam jej do układania. Chowam je i po czasie znowu proponuje.  

Poniżej zamieszczam najlepsze puzzle dla półtorarocznego dziecka, które sprawdziły się u nas:

Drewniane puzzle składające się z kilku elementów

Najlepsze puzzle dla półtorarocznego dziecka

Puzzle z serii CzuCzu składające się z czterech elementów.

Puzzle 4-elementowe to aktualnie ulubione puzzle mojej córki. Sięga po nie przynajmniej dwa razy dziennie, mimo że wybór ma naprawdę duży.

Puzzle z serii CzuCzu składające się z dwóch elementów.

Puzzle składające się dwóch elementów, nie są już dla córki atrakcyjne. Kiedy córka miała 16 miesięcy to właśnie puzzle dwuelementowe zarówno te widoczne na zdjęciu, jak i te do nauki kolorów lubiła najbardziej.

Duże puzzle CzuCzu wieloelementowe

Najlepsze puzzle dla półtorarocznego dziecka

Na razie córka nie potrafi ułożyć ich sama, ale z dnia na dzień idzie jej coraz lepiej.

  Puzzle z serii Pucio 2+

Najlepsze puzzle dla półtorarocznego dziecka

Puzzle z serii Pucio dla dzieci powyżej 2 lat są inne niż pozostałe propozycje. Zadaniem dziecka jest dopasowanie odpowiednich elementów puzzle do większego puzzla, na którym Pucio wykonuje jakąś czynność np. myję się. Dziecko musi znaleźć wszystkie elementy, które są na obrazku. W przypadku mycia się jest to: ręcznik, mydło, pasta i szczoteczka do zębów. Następnie musi połączyć te elementy z większym puzzlem. Dziecko oprócz układania puzzle uczy się kategoryzacji.

6. Drewniane puzzle składające się z trzech elementów

Puzzle córka dostała, kiedy miała rok, ale wtedy były jeszcze dla niej za trudne. Pierwszy raz udało się jej je ułożyć, kiedy miała około 16 miesięcy. Teraz w wieku 19 miesięcy nadal chętnie się nimi bawi i układa je bezbłędnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *