Ostatnio dzieliłam się z Wami przepisem na bezglutenowe kruche ciasteczka. Po tym, jak ciastka stały się hitem w moim domu, posmakowały zarówno córce, jak i mężowi. Postanowiłam wykorzystać sprawdzony przepis i na bazie ciasta z ciasteczek przygotować bezglutenowy jabłecznik z kruszonką.

Do przygotowywania wypieku przystąpiłam w weekend. Wtedy zazwyczaj mam trochę więcej czasu na eksperymenty w kuchni, ponieważ mąż bawi się z naszą córeczką. Ciasto przygotowałam podobnie jak ciasto na kruche ciasteczka. Ciasto wyszło wyśmienite i zajadaliśmy się nim przez dwa dni. Mimo że, jest to raczej przekąska, która ze względu na kruszenie i konieczność jedzenia łyżeczką nadaje się do jedzenia w domu, drugiego dnia zabraliśmy ją ze sobą na spacer, ponieważ nie byliśmy w stanie się oprzeć. Córka, jedząc jabłecznik, aż tańczyła z radości i po zjedzeniu swojej części domagała się jeszcze ciasta od męża, który nie chętnie oddawał swoje ostatnie kęsy.
Bezglutenowy jabłecznik z kruszonką dla dzieci
Przeznaczenie:
Ciasto ze względu na obecność cukru kokosowego w przepisie, czyli substancji słodzącej nadaje się dla dziecka po 12 miesiącu życia.
Składniki:
- 75 g mąki kukurydzianej
- 80 g mąki ziemniaczanej
- 40 g mąki ryżowej
- 100 g oleju kokosowego
- 85 g cukru kokosowego
- 2 żółtka
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia ja używam zawsze bezglutenowego
- szczypta soli morskiej
- 3 średnie jabłka
- 1/2 łyżeczki cynamonu
Przygotowanie:
- Do miski wsyp trzy rodzaje mąk, olej i cukier kokosowy, żółtka i proszek do pieczenia. Ciasto dokładnie zagnieć, utwórz kształt kulki, przykryj folią i włóż do lodówki na około 45 minut.
- Formę o średnicy 14 cm posmaruj dokładnie tłuszczem, ja zrobiłam to olejem kokosowym, którego użyłam do wypieku.
- Podziel ciasto na dwie równe połowy i jedną z nich wyłóż spód blaszki.
- Następnie jabłka zetrzyj na małych oczkach i wyłóż je na ciasto. Jabłka posyp cynamonem.
- Drugą połowę ciasta zetrzyj na tarce o grubych oczkach i posyp jabłka.
- Bezglutenowy kruchy jabłecznik piecz w 180°C przez około 35 minut, aż się zarumieni.
- Po upieczeniu możesz zostawić ciasto w piekarniku do przestudzenia.
Jeśli chcesz, aby ciasta wyszło więcej lub nie masz małej tortownicy, tylko standardową, wystarczy, że podwoisz wszystkie składniki. Ciasto będzie się wtedy piekło odrobinę dłużej. Dlatego warto piec je około 45 minut na bieżąco sprawdzając patyczkiem, czy nie jest surowe.
Wieczorniaki!
Ciasta piekę przynajmniej raz w tygodniu. Dziecię je uwielbiają. Chętniej podaje im domowe łakocie niż kupne. Z przyjemnością wypróbuję jabłecznik z Twojego przepisu 😀
Pozdrawiam, Agnieszka
Mam nadzieje, że będzie smakował 🙂