Pierwsze buty dla dziecka – jakie powinny być?

Z niecierpliwością wyczekiwałam momentu, kiedy moja córka zacznie chodzić i kiedy tylko postawiła pierwsze kroki z zapałem zaczęłam przeglądać Internet, aby znaleźć idealne pierwsze buty dla mojej córki.

pierwsze buty

Czy należy kupować dziecku buty od razu gdy zacznie chodzić?

Oczywiście, że nie!

Dziecko za nim zacznie chodzić na tyle pewnie żeby ciągle się nie przewracać, potrzebuje czasu. Za nim nie opanuje w miarę stabilnego chodu i tak nie będzie chodzić po dworze ponieważ będzie ciągle upadać i może się pościerać.

Dodatkowo dziecku będzie najłatwiej opanować chodzenie właśnie na boso. Jeśli za szybko założymy dziecku but utrudnimy mu naukę już na samym początku. Dziecko może się również zrazić i zaprzestać nauki chodzenia.

Pierwsze buty dla dziecka jak to było u nas?

Oczywiście buty zamówiłam od razu po przejściu przez moją córkę paru kroków. Ze względu na porę roku zamówiłam córce sandałki. Po przejrzeniu oferty zdecydowałam się na skórzane sandały firmy Geox zapinane na rzepy. Buty postanowiłam zamówić przez Internet. Wcześniej dokładnie zmierzyłam córce stopkę. Udało mi się kupić dobry rozmiar butów dla córki, co nie jest łatwe przy kupowaniu butów po raz pierwszy przez Internet.

Pierwsze próby chodzenia w butach

Mimo to córka po założeniu bucików na nogi nie chciała zrobić ani kroku. Siadała na podłodze, nie chciała iść sama, nie chciała iść również podtrzymywana za ręce. Widać było, że buty bardzo jej przeszkadzają, zaczynała marudzić i płakać. Buty próbowaliśmy założyć córce 3 razy. Po tych nieudanych próbach zdecydowałam się odesłać buty do sklepu.

Akurat złożyło się tak, że córka pierwsze kroki postawiła przed wyjazdem na urlop. Na urlopie zrezygnowała z nauki chodzenia i cały czas raczkowała. Dopiero po powrocie do domu znów podjęła próbę chodzenia i po 3 dniach zrobiła już takie postępu, że potrafiła chodzić po całym mieszkaniu nie przewracając się przy tym za dużo.

Kolejna próba po 3 tygodniach

Tym razem zamówiłam 3 pary butów. Dwie pary tych samych sandałków firmy Geox co wcześniej, tylko, że w dwóch rozmiarach 20 i 21 oraz sandały firmy Kornecki w rozmiarze 20.

Sandały firmy Kornecki mimo, ze w rozmiarze 20 były dużo większe niż sandały w rozmiarze 20 firmy Geox. Dlatego przy zakupie butów nie ma co się sugerować samym rozmiarem.

Zdecydowałam, że najlepsze będą sandały Geox w rozmiarze 20. Wiedziałam, że córka szybko z nich wyrośnie, ale chciałam aby nie były sporo za duże, żeby nie utrudniało to córce nauki chodzenia. Niestety córka znów po założeniu butów nie chciała postawić kroku. Płakała, siadała na podłodze i ściągała buty.

Nie wiedziałam co jest nie tak? Sandały były porządnie wykonane, dobrze dopasowane, a córka nadal nie chciała w nich chodzić. Chciałam, żeby córka mogła spacerować po dworze, ale niestety bez butów nie było to możliwe.

Ponownie odesłałam sandały do sklepu i zaczęłam szukać innych butów, które będą odpowiednie dla córki.

Natrafiłam na firmę Bobux i ich model przystosowany do dzieci które zaczynają chodzić i zdarza im się jeszcze czasem raczkować. Zamówiłam buty Bobux Explorer, założyłam córeczce na nogi i ku mojemu zdziwieniu zaczęła w nich chodzić beż żadnego problemu. Jeszcze tego samego dnia wybrałyśmy się na spacer i na plac zabaw, a córka była zachwycona.

Jakie powinny być idealne buty dla dziecka?

  • powinny mieć wyprofilowaną wkładkę
  • najlepiej żeby były skórzane
  • stabilnie trzymały stopę
  • giętkie i elastyczne
  • dłuższe od stopy przynajmniej o 1 cm
  • lekkie
  • przewiewne
  • dobrze żeby były sznurowane
  • miały elastyczny zapiętek
  • były za kostkę

Zgadzam się z tym wszystkim, niestety nie każde dziecko da sobie od razu założyć na stopy wiązane buty za kostkę o 1 cm za duże. Dziecko nie czuje się jeszcze pewnie na boso, a co dopiero w takich bucikach.

Uważam że tak naprawdę pierwsze buty, powinny być przede wszystkim:

Lekkie

sandały, które mierzyłyśmy na początku  razem ważyły, aż 160 gram, buty firmy Bobux o 100 gram mniej.

Skórzane i przewiewne

Ważne, żeby dziecku w buciku nie pociła się stopa.

Nie być za duże

Zdaję sobie sprawę, że dziecko rośnie bardzo szybko i jeśli kupimy buty, które są tylko nieznacznie większe, dziecko szybko z nich wyrośnie. Niestety zbyt duże buty będę utrudniać dziecku naukę chodzenia dlatego w przypadku pierwszych butów warto kupić buty większe maksymalnie o pół centymetra.

Giętkie i elastyczne

Takie buty posłużą dziecko około 1,5 miesiąca i kiedy dziecko poczuje się już pewnie wtedy można kupić mu prawdziwe pierwsze buty.

Prawdziwe pierwsze buty dla dziecka- czyli zakup drugich butów

Po pierwsze drugie buty wybrałam się z córką do sklepu obuwniczego dla dzieci. Akurat mam to szczęście, że nie daleko mojego miejsca zamieszkania znajduje się naprawdę dobrze wyposażony sklep z bardzo pomocną obsługą.

Na miejscu Pani zmierzyła córce stopę za pomocą specjalnych butów do pomiarów z odkrytymi palcami. Zdecydowałam się na zakup butów firmy Emel, które spełniały wszystkie wytyczne idealnych pierwszych butów. Buty były skórzane, lekkie, giętkie i elastyczne, za kostkę dłuższe od stopy o 1 cm, przewiewne, sznurowane, miały wyprofilowaną wkładkę, stabilnie trzymały stopę oraz posiadały elastyczny zapiętek.

Podsumowując kupując pierwsze buty do chodzenia powinniśmy kierować się wygodą naszego dziecka, dopiero przy zakupie drugich butów kiedy dziecko opanuje sztukę chodzenia, można wybrać takie, które spełniają wszystkie wytyczne idealnych butów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *