Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Będąc uczestnikiem wielu grup dla mam zauważyłam, że bardzo dużo z nas zastanawia się jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania. Zazwyczaj pod tym pytaniem, można znaleźć wiele odpowiedzi mam, które opisują jak usypianie, wygląda u nich oraz jeśli udało im się nauczyć dziecko samodzielnie zasypiać, dzielą się swoim doświadczeniem.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania

Przyglądając się dokładnie, jak to zazwyczaj bywa, mamy można podzielić na dwie grupy:

Pierwsze z nich to mamy, których dzieci nie potrafią samodzielnie zasypiać. Wśród tych mam równie często zdarza się, że dziecko nadal śpi w łóżku razem z rodzicami. Te mamy często apelują do mamy, która chciałaby, aby dziecko w końcu zaczęło samo usypiać, aby cieszyła się chwilami bliskości ze swoim dzieckiem. Radzą również, aby mama poczekała, aż dziecko dorośnie, samo nauczy się samodzielnie zasypiać i zapragnie spać w swoim własnym pokoju.

Druga grupa mam jest dużo bardziej kategoryczna i zdarzało się, że w celu nauczenia dziecka samodzielnego zasypiania zostawiała dziecko w pokoju, nie reagując na jego wołania, stosując tzw. metodę na wypłakiwanie.

Sama jak zwykle znajduje się gdzieś pomiędzy. Zależy mi na bliskości z moją córką. Do 3 miesiąca życia córka spała ze mną w łóżku. Uważam jednak, że dziecko w pewnym wieku, powinno już spać we własnym łóżeczku

Jeśli czytasz ten artykuł, najprawdopodobniej chciałabyś, aby Twoje dziecko samodzielnie zasypiało, ale nie chcesz stosować znanej i dość kontrowersyjnej metody na wypłakiwanie.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania? – mój przykład

Moja córka zaczęła samodzielnie zasypiać w swoim łóżeczku mniej więcej, kiedy skończyła 14 miesięcy. Wszystko odbyło się w spokoju, bez płaczu i przy lekkiej pomocy mamy i taty. Nauka samodzielnego zasypiania była procesem, który przebiegał stopniowo.

1 Faza – usypianie we własny łóżeczku

W pierwszej fazie zależało mi na tym, aby nauczyć córkę zasypiania w jej łóżeczku. Mniej więcej do 3 miesiąca córka zasypiała razem z mamą, przy piersi lub w chuście. Po skończeniu 3 miesiąca usypiała, bujana na piłce gimnastycznej. Kiedy córka skończyła 5 miesięcy, postanowiłam przełożyć ją do łóżeczka i tam usypiać poprzez lekkie kołysanie.

Od momentu kiedy nauczyłam córkę zasypiania w łóżeczku zaczęła spać dłużej podczas drzemki.

Dlaczego? Cykl snu dziecka trwa mniej więcej 30 minut. Było to pięknie widać u mojej córki, która wybudzała się z każdej drzemki po mniej więcej takim samym czasie. Dziecko, które usypia na rękach i budzi się później w łóżeczku, czuje się zdezorientowane i najczęściej nie zapada już w sen. Usypianie w łóżeczku spowodowało, że córka, po wybudzeniu z 1 cyklu snu czuła się bezpiecznie i mogła na nowo zasnąć.

2 faza – samodzielnie usypianie w towarzystwie rodziców

Kiedy córka skończyła 9 miesięcy, ciężko było mi ją uśpić wieczorem. W związku z tym postanowiłam zmienić trochę sposób usypiania. Nie kołysałam córki w łóżeczku tak jak zwykle, tylko postanowiłam dać jej się samej wyciszyć. Co jakiś czas podchodziłam tylko do łóżeczka, głaskałam, przykrywałam kołdrą. Następnie oddalałam się i spokojnie czekałam. Córka zazwyczaj po mniej więcej 20 minutach samodzielnie usypiała.

3 faza – samodzielne usypianie

W wieku 14 miesięcy, kiedy moja córka potrafiła już samodzielnie zasypiać, ale w obecności mamy, mąż zasugerował mi, abym położyła córkę do łóżeczka i wyszła z pokoju. Przyznam, że trochę się tego obawiałam, ale okazało się, że moje wyjście z pokoju nie był dla córki żadnym problemem. Obserwowałam córkę na elektronicznej niani, co jakiś czas, wchodziłam do pokoju, głaskałam, przykrywałam. Z czasem tych wejść do pokoju córki było coraz mniej i coraz częściej zdarzały się noce, kiedy córka w ogóle nie potrzebowałam mojej obecności.

Ciężkie noce i wieczory

Oczywiście nie jest tak, że córka zawsze ładnie zasypia i nigdy nie budzi się w nocy. Kiedy miała jeszcze drzemkę w ciągu dnia i powoli z niej rezygnowała lub ząbkowała, potrafiła wołać mnie wiele razy, za nim zasnęła. Zdarzało się również, że domagała się przytulania i noszenia na rękach. Jednak kiedy córka jest zdrowa, zmęczona i nic jej nie dolega, bez problemu samodzielnie zasypia.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania – podsumowanie

U każdego dziecka nauka samodzielnego zasypiania może przebiegać w innym czasie. Jedne dzieci uczą się tego szybko i praktycznie od samego początku samodzielnie zasypiają. Inne dzieci potrzebują czasu, aby się tego nauczyć. Każde dziecko prędzej czy później nauczy się samodzielnego zasypiania. Jednak odpowiednie wsparcie rodzica, który poprowadzi dziecko i stopniowo przyzwyczai do samodzielnego zasypiania, jest niezmiernie ważne dla higieny snu naszego dziecka.

2 thoughts on “Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?”

  1. Co znaczy kołysanie w łóżeczku? To jakiś rodzaj łóżeczka które to umożliwia czy można kołysanka dziecko w zwykłym łóżeczku? Jelsi tak, to jak to zrobić?

    1. W zwykłym łóżeczku 🙂 Po prostu bardzo lekko kołyszę córeczkę trzymając rękę na jej pupie lub plecach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *