Warzywa dla dzieci – co robić, żeby dziecko jadło warzywa?

Zależy mi na tym, aby dieta mojej córki była odpowiednio zbilansowana. W związku z tym dbam o to, aby w jej diecie znalazła się odpowiednia ilość warzyw i owoców, które zaraz po węglowodanach złożonych są podstawą w diecie zdrowego dziecka. O ile w diecie mojej córki nie brakuje owoców, z jedzeniem odpowiedniej ilości warzyw bywa różnie. Oczywiście nie popadam w panikę i za wszelką cenę do każdego posiłku nie podaje warzyw. Mam jednak kilka swoich sposobów, które pozwalają przemycić do diety dziecka odpowiednią ilość warzyw w ciągu dnia. Chcesz poznać moje sposoby na warzywa dla dzieci? Zapraszam na wpis!

Warzywa dla dzieci - co robić, żeby dziecko jadło warzywa

Warzywa dla dzieci -jak przemycić odpowiednią ilość warzyw do diety dziecka?

1. Podział posiłków na warzywne i owocowe

Aby nieco ułatwić sobie planowanie dziennego jadłospisu, postanowiłam podzielić posiłki mojej rodziny na posiłki warzywne i owocowe.

Obiad i kolacja to w jadłospisie mojej córki zazwyczaj posiłki warzywne. Córka zarówno na kolację jak i obiad zjada duże ilości warzyw w związku z tym, już te dwa posiłki są w stanie dostarczyć odpowiednią ilość warzyw w ciągu dnia.

Na obiad bardzo często podaje dania wegetariańskie pełne warzyw z dodatkiem kasz i makaronów pełnoziarnistych, a na kolację pieczone warzywa, zupy kremy czy placki warzywne.
Jedną z ulubionych kolacji mojej córki są pieczone bataty i sok z buraka.

Podwieczorek i drugie śniadania to u nas dania owocowe.

Córka na drugie śniadanie zjada zazwyczaj duże ilości świeżych owoców oraz mus z awokado i banana. Na podwieczorek, często podaje jej suszone owoce, domowe słodkie przekąski i orzechy.

Śniadanie traktuje naprzemiennie. Chociaż muszę przyznać, że od pewnego czas córka zazwyczaj na śniadanie zjada jajko sadzone lub na miękko z małą ilością chleba i o zgrozo bez warzyw. Staram się tym jednak nie przejmować i na siłę nie wmuszać warzyw, ponieważ wiem, że osiągnę tym skutek odwrotny od zamierzonego. Jestem również spokojna, ponieważ tak jak wspominałam wcześniej, wiem, że córka w ciągu dnia zdąży zjeść jeszcze wiele warzyw.

2. Podaj do picia sok warzywny, a nie owocowy

Jeśli wiem, że danego dnia córka zjadła za mało warzyw, podaje do picia kubek soku z buraka, dzięki czemu moje dziecko otrzymuje kolejną porcję warzyw. Próbowałam podawać córce również sok marchewkowy, ale mimo że, lubi jeść marchewkę, za sokiem nie przepada. Możesz jednak próbować podać dziecku każdy inny sok. Ten z buraka i marchewki jest po prostu najpopularniejszy i najczęściej spotykany w sklepach.

3. Warzywny deser i podwieczorek

W ostateczności, kiedy widzę, że córka, mimo że, zbliża się już pora podwieczorku, nie zjadła prawie żadnych warzyw, podaje córce warzywny podwieczorek. Nie zdarza mi się to jednak często i nie mam wiele przepisów na takie warzywne podwieczorki. Do deseru najlepiej sprawdza się marchewka, dynia lub burak.

Ulubione warzywne podwieczorki mojej córki to:

4. Warzywa jako przekąska między posiłkami

Dbam o to, aby moja córka zjadała w ciągu dnia 5 posiłków i staram się  pilnować, aby nie podjadała między posiłkami. Czasami jednak zdarza mi się robić od tego wyjątki np. podczas wspólnego gotowania. Córka bardzo często asystuje mi podczas przygotowania kolacji, to taki nasz mały codzienny rytuał. Zazwyczaj wtedy bardzo chętnie coś zjada. Zazwyczaj wtedy proponuje córce warzywną przekąskę idealną dla dziecka np. pomidorki koktajlowe lub częściej ogórka kiszonego. Kiszonki to produkty, które powinno zjadać się właśnie między posiłkami, więc są idealne na przekąskę. Czasami rano, kiedy przygotowuje obiad, a córka kręci się pod nogami, podaję córce jedną obraną marchewkę do przegryzienia.

Warzywa to idealna przekąska dla dzieci. Pomidorki koktajlowe, kiszonki czy marchewka to produkty mało kaloryczne. W związku z tym, jeśli dziecko zje je przed posiłkiem, nie powinno to wpłynąć na jego apetyt podczas posiłku głównego. Jeśli jednak będziemy podawać między posiłkami suszone owoce, orzechy czy słodkie przekąski, może to spowodować, że nasze dziecko nie będzie miało ochoty na planowany posiłek. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *