My rodzicie, nie mamy łatwo. Ciągle szukamy sposobów, które ułatwią nam nakłonienie dziecka do wykonywania czynności, które dla nas rodziców są oczywiste. Dzisiaj chciałabym napisać Wam więcej o moich sposobach na to, jak zachęcić dziecko do mycia zębów. Mycie zębów podobnie jak mycie włosów, często powoduje wiele sporów na linii rodzic-dziecko. Na szczęście jeśli odpowiednio podejdziemy do tematu, jesteśmy w stanie szybko zażegnać spór.

No to zaczynamy.
Jak zachęcić dwuletnie dziecko do mycia zębów?
1. Szczoteczka soniczna lub elektryczna dla dziecka
Bardzo dobrym rozwiązaniem, które sprawdziło się u nas i z tego, co wiem, sprawdza się u wielu innych dzieci, jest kupienie specjalnie dla dziecka szczoteczki sonicznej lub elektrycznej.
Dlaczego to dobry pomysł?
Po pierwsze dziecko otrzymuje coś nowego. A jak wiemy wszystko, co nowe jest dla dziecka interesujące i warte uwagi.
Po drugie szczoteczka elektryczna wibruje, ma różne poziomy mycia (przynajmniej 2) i jest dla dziecka zdecydowanie ciekawsza niż zwykła szczoteczka do zębów.
Bez względu na to, czy macie już szczoteczkę elektryczną w domu, czy nie, dziecko otrzymując swoją nową szczoteczkę elektryczną, będzie czuło się wyróżnione, że otrzymało swoją własną, dorosłą szczoteczkę do zębów.
Taka szczoteczka elektryczna w przeciwieństwie do zwykłej szczoteczki do zębów daje wiele możliwości zachęcania dziecka do mycia zębów w dłuższej perspektywie czasu.
Możemy kupić dla dziecka końcówki z postaciami z różnych bajek, podążając za upodobaniami dziecka. My mieliśmy już szczoteczkę z bohaterami z bajki „Kraina lodu”, a teraz aktualnie córka używa szczoteczek z bajki o samochodach.
2. Daj dziecku wybór – dogadaj się
Dziecko mniej więcej do 8 roku życia, potrzebuje pomocy osoby dorosłej podczas mycia zębów. Zazwyczaj jednak chce to robić samodzielnie, dlatego postaraj się dogadać z dzieckiem i ustalcie swoje własne warunki mycia zębów. Najlepiej w tym przypadku zastosować znaną i lubianą przez rodziców technikę „Daj dziecku wybór”.
Tutaj pisałam więcej o tym, jak przekonać dziecko, żeby zrobiło to, o co je prosimy, wykorzystując właśnie tę powszechną technikę.
Ustal z dzieckiem, kto myje zęby jako pierwszy, a kto jako drugi. Czasem warto też iść na ustępstwa i jeśli dziecko uprze się, że cały poranny proces mycia zębów odbędzie się bez pomocy osoby dorosłej, a wieczorne mycie to mycie rodzica, zgódź się na to.
Pamiętajmy, tylko żeby wieczorne mycie zębów przypadało zawsze osobie dorosłej, bo jest ona ważniejsze.
3. Piosenka szczoteczkowa
Skojarzcie mycie zębów z jakąś miłą i lubianą przez dziecko aktywnością. Moim zdaniem najlepiej sprawdza się do tego słuchanie muzyki. Kiedy moja córka miała około 2 lat, to mycie zębów zawsze rozpoczynałyśmy puszczeniem ulubionej piosenki córki.
Kiedy puszczałam córce naszą szczoteczkową piosenkę w salonie, szybko biegła do łazienki, żeby wyszorować zęby.
Dlaczego tak się działo?
Córka bardzo lubiła tę piosenkę. Jej słuchaniu zawsze towarzyszyło mycie zębów, dzięki temu córka przelała pozytywne emocje na tę aktywność i mycie zębów, kojarzyło jej się z czymś fajnym.
To nic innego, jak zwykłe warunkowanie klasyczne, które działa nie tylko na dzieci, ale i na dorosłych i zwierzęta. Teraz kiedy córka jest starsza, nadal podczas mycia zębów słuchamy muzyki, ale za każdym razem innych piosenek w zależności od nastroju.
Mycie zębów kojarzy się teraz córce nie z konkretną melodią, a z konkretną aktywnością.
4. Mycie zębów potraktuj, jak fajną zabawę
Kolejne co możemy zrobić to wprowadzić element zabawy podczas mycia zębów. Ta technika sprawdza się prawie zawsze np. podczas sprzątania zabawek czy ubierania.
Możecie myć sobie zęby na zmianę. Najpierw pozwól umyć dziecku swoje zęby, a później umyj zęby dziecku. Jeśli lubicie wspólne kąpiele, to ta metoda sprawdza się również świetnie podczas mycia włosów.
Kolejną fajną zabawa jest „gadający ząb”. Możesz udawać, że jesteś ząbkiem, który boi się próchnicy i bardzo prosi, dziecko, żeby pomogło mu pozbyć się resztek jedzenia z buzi.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?
5. Tłumacz i rozmawiaj z dzieckiem o tym, dlaczego należy myć zębów
Często nam się wydaje, że nasze dzieci nie rozumieją, co się do nich mówi. Okazuje się, jednak że nasze dzieci rozumieją naprawdę bardzo dużo.
To, jak i ile zrozumieją, z tego, co do nich mówimy, zależy w dużej mierze od tego, czy przekaz jest dostosowany do ich wieku oraz w jakim nastroju jest dziecko i rodzic, kiedy dochodzi do przekazu informacji.
Warto rozmawiać z dzieckiem o tym, dlaczego należy myć zęby, oglądać zęby dziecka, pokazywać swoje, bawić się w dentystę (więcej o zabawie w dentystę pisałam tutaj), czytać książki o zębach dostosowane do wieku dziecka.
Te wszystkie aktywności pozwolą dziecku zrozumieć, dlaczego ta czynności jest taka ważna.
A jeśli mowa o książeczkach to polecam książkę mojego autorstwa „Hela sama myje zęby”,z krótkimi rymowanymi tekstami, która krok po kroku pokazuje dziecku, jak należy myć zęby.
6. Rytuały, regularne pory mycia zębów
Nie ma co się więcej rozpisywać, to że stały plan dnia w życiu dziecka ułatwia wiele w funkcjonowania całej rodziny, pisałam już wiele razy (tutaj pisałam np. o tym, dlaczego plan dnia dziecka, jest taki ważny, a tutaj jak stały plan dnia ułatwia kontrolowanie ilości oglądanych bajek przez dziecko).
Mycie zębów wpleć w Wasz stały plan dnia, żeby dziecko wiedziało, kiedy to mycie zębów zawsze się odbywa. Np. wieczorem po wyjściu z wanny i rano po śniadaniu czy po pierwszej bajce. Dla każdego inna pora może być odpowiednia.
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? – podsumowanie:
Moje sposoby na to, jak przekonać dziecko do mycia zębów zmieniały się wraz z wiekiem córki.
Kiedy moja córka miała 2 lata, najbardziej sprawdzało się u nas kupienie nowej szczoteczki, puszczanie piosenki szczoteczkowej i dawanie wyboru odnośnie kolejności mycia zębów.
Teraz kiedy moja córka ma już prawie 4 lata, nie mamy większych problemów z myciem zębów. Córka wie, dlaczego należy myć zęby.
Przeczytała wiele książek na temat próchnicy i dużo na ten temat rozmawiałyśmy, zresztą nadal rozmawiamy.
To, że należy myć zęby, jest to dla niej sprawą jasną i oczywistą. Podobnie jak to, że należy zdrowo się odżywiać.
Jeśli będziemy z dzieckiem rozmawiać, tłumaczyć, pokazywać fakty dostosowane do jego wieku i dawać dziecku dobry przykład, nasze dziecko nie powinno stawiać większych oporów i samo zacznie nam przypominać o tym, że należy umyć zęby.