Stały plan dnia dziecka – jak wygląda w praktyce

Lekarze od dawana zalecają osobom dorosłym, spożywanie posiłków i chodzenie spać o stałych porach. Regularność zachowań wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli jest to tak istotne u osób dorosłych, tym bardziej będzie to ważne u małych dzieci, których układ nerwowy dopiero się rozwija. Od kiedy moja córka skończyła 3 miesiące, wprowadziłam stały plan dnia dziecka. Wprowadzenie stałego rytmu dnia, znacząco poprawiło jakość życia całej naszej rodziny. Teraz kiedy córka ma prawie dwa lata, dalej dbam o to, aby każdy jej dzień był w miarę przewidywalny. Dzisiaj postanowiłam pokazać Wam, jak w praktyce wygląda u nas funkcjonowanie według stałego planu dnia i jakie są tego pozytywne skutki.

Stały plan dnia dziecka

Stały plan dnia dziecka – jak to wygląda w praktyce?

Wprowadzając stały plan dnia dziecka, nie musimy być dokładni co do minuty w jego przestrzeganiu. Ważne jednak, aby wydarzenia w ciągu dnia następowały w tej samej kolejności i mieściły się w konkretnych przedziałach czasowych.

Nasz plan dnia z 1 drzemką zakłada, że drzemka córki odbywa się między godziną 11.45 a godziną 12.30. Jednak ostateczna godzina drzemki, w dużej mierze zależy od:

  • samopoczucia córki i zdrowa
  • godziny rannej pobudki
  • stopnia zmęczenia córki
  • aktywności, które miały miejsce przed drzemką

Codzienna powtarzalność aktywności

Zrozumiałe jest, że jeśli córka dużo czasu spędzi na spacerze, będzie bardziej zmęczona, niż jeśli czas przed drzemką spędzimy w domu. Staram się jednak, aby nasze dni wyglądały podobnie, więc czas spędzony na spacerze jest codziennie mniej więcej taki sam. Chyba że wystąpią jakieś nieplanowane czynniki np. deszcz, które zatrzymają nas w domu, ale zdarza się do rzadko. Dzięki temu córka codziennie jest mniej więcej tak samo zmęczona i łatwiej jest mi ją położyć na drzemkę o tej samej porze.

Stały plan dnia dziecka – nieplanowane wydarzenia

Zbyt wczesna pobudka

Kiedy córka wstanie wyjątkowo wcześnie rano, staram się położyć ja na drzemkę nie wcześniej niż najwcześniejsza zakładana przeze mnie pora drzemki. Czyli w przypadku planu dnia z 1 drzemką jest to godzina 11.45.

Długi sen nocny

Kiedy córka pośpi wyjątkowo długo, staram się położyć ją na drzemkę nie później niż ustalona przeze mnie najpóźniejsza godzina drzemki czyli o 12.30.

Podobnie sprawa wygląda ze snem nocnym. Staram się kłaść córkę na sen nocny między godziną 19.20 a 20.00. Jeśli córka pośpi na drzemce dłużej, , na sen nocny kładę ją około 20.
Jeśli córka pośpi na drzemce krótko najczęściej dzieje się tak, kiedy dokucza jej ząbkowanie, staram się ją położyć spać nie szybciej niż o 19.20.

Stałe monitorowanie potrzeb dziecka

Pamiętajmy, że nasze dziecka i jego potrzeby zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Nawet jeśli dziecko funkcjonuje według schematu z jedną drzemką, to cały czas zmienia się jego zapotrzebowanie na sen. Dziecko na początku planu dnia z 1 drzemką potrzebuje więcej snu, niż kiedy jest na etapie powolnej rezygnacji z dziennego snu. Bacznie obserwuj swoje dziecko. Z czasem może się okazać, że będziesz musiała lekko przesunąć porę drzemki lub porę nocnego snu dziecka, aby dostosować się do jego aktualnych potrzeb.

Moja córka w wieku 12 miesięcy potrzebowała mniej więcej 14,5 godziny snu na dobę. Teraz kiedy ma prawie dwa lata i nadal śpi raz dziennie, potrzebuje 12,5 godziny snu. Czyli jej dzienne zapotrzebowanie na sen wynosi aż o 2,5 godziny mniej.

Czy warto wprowadzać stały plan dnia?

Moim zdaniem zdecydowanie warto, ponieważ:

  • Dzieci bardzo lubią przewidywalność. Dzięki stałemu planowi dnia wiedzą, jakie aktywności następują po sobie, dzięki czemu czują się pewnie i bezpiecznie.
  • Stały plan dnia pozwala łatwiej zaplanować dzień całej rodziny. Kiedy dziecko śpi o określonych porach, mama może zaplanować, kiedy wybrać się na zakupy, przygotować obiad, popracować czy po prostu odpocząć.
  • Dzieci, które mają stały plan dnia bardzo często lepiej i dłużej śpią.
  • Nie mają zazwyczaj problemów z usypianiem i nie protestują, kiedy rodzice próbują położyć je spać

Stały plan dnia a funkcjonowanie według zegarka?

Przeciwnicy stałego planu dnia uważają, że dziecko ze stałym planem dnia funkcjonujące według zegarka i nie uwzględnia się w nim jego aktualnych potrzeb. To nieprawda!

Po pierwsze pamiętajmy, że to my rodzice funkcjonujemy według zegarka. Nasze dzieci funkcjonują według orientacji zdarzeniowej i to konkretne zdarzenie, a nie godzina jest dla nich odpowiednikiem czasu.

Po drugie nie jest tak, że jeśli drzemka córki wypada około godziny 12 to obojętnie, co się wydarzy w ciągu dnia, próbuje ją na drzemkę o 12 położyć. Godzina drzemki jest w dużej mierze zależna od rannej pobudki córki oraz poziomu zmęczenia i aktywności w ciągu dnia.

Po trzecie prawidłowe wprowadzanie stałego planu dnia to ciągła obserwacja dziecka i dostosowywanie się do jego potrzeb. Dobry plan dnia ma być dopasowany jak najlepiej do naszego dziecka, a nie nas dorosłych.

Poniżej możesz zobaczyć jak wyglądał plan dnia mojej córki w poszczególnych miesiącach jej życia:

1 thought on “Stały plan dnia dziecka – jak wygląda w praktyce”

  1. napiszę trochę odwrotnie, ale z sensem 😉 mamy stały plan dnia, oczywiście aktywności się różnią, bardzo nie lubię kiedy wkradają mi się jakieś niezapowiedziane lub niezaplanowane rzeczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *