Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak się przygotować?

Każda nowa sytuacja, może budzić u dziecka lęk i niepewność. To zrozumiałe. Dorośli również bardzo często czują obawy przed nową dotąd nieznaną sytuacją. Jedną z takich nowych sytuacji jest pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Aby, ułatwić dziecku oswojenie się z dentystą, warto je na to nowe wydarzenie wcześniej odpowiednio przygotować. Jeśli nasze dziecko będzie wiedziało czego może się spodziewać u dentysty istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wizyta przebiegnie w spokojnej, pozytywnej atmosferze.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty - jak się przygotować?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak się przygotować?

1. Rozmawiaj z dzieckiem o zębach i dentyście w domu

Tłumacz dziecku, dlaczego musimy dbać o zęby i dlaczego należy chodzić do dentysty. Informuj dziecko, jeśli wybierasz się na wizytę do dentysty, opowiadaj, po co się tam wybierasz i jak przebiegła Twoja wizyta.

Naturalne rozmowy o dentyście, pokazują dziecku, że odwiedzanie stomatologa to coś normalnego.

Dobrym rozwiązaniem jest również zabranie dziecka ze sobą do dentysty, żeby mogło zobaczyć, jak wygląda poczekalnia czy nasza Pani stomatolog.

2. Czytaj dziecku książki o dentyście

Uważam, że czytanie książek czyni cuda! Książka to świetne narzędzie do poznawania świata, nauki nowych zagadnień oraz oswajania trudnych i nowych sytuacji.

Rynek książek dla dzieci jest tak bogaty, że możemy znaleźć tam książki praktycznie na każdy temat. W tym również o wizycie u dentysty.

Jeśli chodzi o książki dla dzieci o wizycie u dentysty, szczególnie polecam Wam te trzy pozycje:

„Pepe idzie do dentysty”

Informacje zawarte w książce są naprawdę bardzo szczegółowe, jak na książkę dla dzieci. Dzięki niej w sposób bardzo obrazowym, można pokazać dziecku, jak przebiega wizyta u dentysty.

Ilustracje w książce są bardzo realistyczne, dzięki czemu nasze dziecko czytając książkę, może poczuć się, jak podczas prawdziwiej wizyty u dentysty.

Znajdziemy tam między innymi dokładny opis narzędzi, które znajdują się w gabinecie dentystycznym wraz z informacjami, jakie dźwięki wydają oraz instrukcję dotyczącą tego, w jaki sposób należy szeroko otworzyć buzię.

My książkę wypożyczyłyśmy, kiedyś w bibliotece, a wy jeśli chcecie możecie ją kupić tutaj.

„Kicia Kocia u dentysty”

Większość dzieci zna i lubi serię o Kici Koci. Dlatego warto sięgnąć również po tę pozycję, jeśli chcemy oswoić dziecko z wizytą u dentysty.

Dużo łatwiej jest przepracować dziecku trudny problem i oswoić lęk przed nowością, widząc, jak dobrze poradziło sobie z nią inne znajome dziecko.

„Nawet potwory myją zęby”

Książka „Nawet potwory myją zęby” jest idealna dla dzieci, które nie lubią myć zębów i które boją się dentysty.

Książka w zabawny i ciekawy sposób tłumaczy, dlaczego mycie zębów jest ważne i że każdy, naprawdę każdy myję zęby, nawet potwory.

Lekarz stomatolog jest zaś ukazany tu, jako super bohater, który potrafi poradzić sobie z najgorszym ze wszystkich potworów przebiegłą próchnicą!

Książek dotyczących pierwszej wizyty u dentysty jest na rynku wiele, ale nie warto przytłaczać dziecka zbyt dużą ilością książek o konkretnej tematyce, ponieważ możemy tym osiągnąć skutek odwrotny od zamierzonego.

Lepiej wybrać dwie, góra trzy książki, które dziecko polubi i z których bohaterami się utożsamia.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty - jak się przygotować?

3. Bawcie się w dentystę

Kolejnym świetnym sposobem na oswojenie wizyty u dentysty jest zabawa w dentystę. Zabawa w odgrywanie ról to idealny sposób na przećwiczenie i pokazanie dziecku jak krok po kroku przebiega wizyta u dentysty.

Książki przekażą dziecku wiele cennych informacji, ale nic nie sprawdza się lepiej niż praktyka.

Podczas zabawy, dziecko może poćwiczyć szerokie otwieranie buziu i trzymanie jej otwartej tak długo, aż dentysta (rodzic) obejrzy dokładnie wszystkie zęby.

Dzięki tym ćwiczeniom dziecko będzie czuło się pewniej, kiedy znajdzie się na prawdziwym fotelu dentystycznym.


Do zabawy w dentystę przyda Ci się zabawkowy zestaw dentystyczny.

My mamy ten drewniany i taki plastikowy u dziadków, ale na rynku jest dostępne wiele ciekawych zestawów.

Mnie najbardziej podoba się ten, ale znalazłam go, kiedy mieliśmy już dwa zestawy w domu.

4. Odwiedź dentystę wspólnie z dzieckiem

Dobrym pomysłem na przekonanie dziecka do dentysty jest odwiedzenie dentysty wspólnie z dzieckiem i pokazanie mu jak lekarz dentysta ogląda nasze zęby.

Kiedy dziecko zobaczy, nas na fotelu dentystycznym, samo dużo chętniej na nim usiądzie.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty, jak wybrać gabinet i dentystę?

Wybierając gabinet dentystyczny na pierwszą wizytę dziecka, warto zdecydować się na taki, który specjalizuje się w stomatologii dziecięcej.

Dentyści, którzy tam pracują, są przyzwyczajeni do pracy z dziećmi i potrafią poradzić sobie i przekonać do siebie nawet bardzo oporne dziecko.

Jeśli w Twojej okolicy nie ma gabinetu dentystycznego dla dzieci, warto, dzwoniąc do gabinetu zapytać, który z lekarzy najczęściej pracuje z dziećmi.

Wybierając lekarza, warto również zwrócić uwagę na jego płeć i wiek.
Moja córka zdecydowanie preferuje lekarzy płci żeńskiej i młodych. W związku z tym starłam się wybrać dla córki właśnie taką Panią, aby ograniczyć jej lęk.

Pierwsza wizyta u dentysty klucz do zdrowego uśmiechu

Przebieg pierwszej wizyty u dentysty jest bardzo ważny, dla dalszych losów uzębienia naszego dziecka.

Jeśli dziecko wykształci sobie pozytywny obraz dentysty, istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości, jako osoba dorosła będzie regularnie odwiedzać dentystę.

2 thoughts on “Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak się przygotować?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *