Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Pierwsze dni przedszkola są najczęściej trudne zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Wszyscy muszą się zmierzyć z nową sytuacją i nauczyć się funkcjonować w nowych okolicznościach i w nowym planie dnia. Dziecko musi się zmierzyć z funkcjonowanie w grupie i rozłąką z rodzicami. A rodzicie z parogodzinną codzienną nieobecnością dziecka w domu, za którym będą tęsknić.
Jeśli nasze dziecko chodziło wcześniej do żłobka, proces adaptacji w przedszkolu nie powinien być trudny. Jeśli jednak do tej pory dziecko większość czasu spędzało w domu z mamą, trzeba się do rozpoczęcia przedszkola porządnie przygotować, aby przejść przez ten proces najłagodniej jak to możliwe. Chcesz poczytać o tym jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? Zapraszam na wpis!

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Dziecko w swoim życiu miało już momenty, kiedy musiało zmierzyć się z trudną dla siebie sytuacją np. kiedy uczyło się funkcjonować bez smoczka ( o tym, jak udało nam się bez płaczu odstawić smoczek, pisałam więcej tu) czy korzystać z nocnika, o tym pisałam tu.
Rozpoczęcie przedszkola jest jednak momentem szczególnym, ponieważ na dziecko nawet najbardziej przygotowane do pójścia do przedszkola, będą oddziaływać emocje innych dzieci w przedszkolu, regulując tym samym nastrój naszego dziecka.
Pamiętajmy jednak, że we wszystkich zmianach najważniejsze, to zachować spokój i spróbować wszystkiego, co w naszej mocy, aby jak najlepiej przejść przez dany proces.

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

1. Rozmowy o przedszkolu

Kiedy do rozpoczęcia przedszkola zostało Wam już nie wiele czasu, mniej więcej pół roku, warto rozmawiać z dzieckiem o tym, że nie długo pójdzie do przedszkola. Można pokazywać dziecku przedszkola w okolicy czy bawiące się na przedszkolnym placu zabaw radosne i roześmiane przedszkolaki.
Można również zabrać dziecko do jego przyszłego przedszkola, chociaż na chwilę, aby np. zawieść dokumenty rekrutacyjne lub jeśli jest taka możliwość pokazać dziecku przedszkole, do którego sami chodziliśmy. Dzięki takim zabiegom dziecko może zobaczyć, jak wygląda przedszkole i gdzie znajduje się przedszkole, do którego będzie uczęszczać.

2. Przedszkole adaptacja

Ważnym aspektem rozpoczęcia przygody z przedszkolem jest zdecydowanie adaptacja. Już dawno udowodniono, że adaptacja niweluje stres dziecka związany z rozłąką z rodzicami i oswaja dziecko z nowym miejscem.
Niestety czasy pandemii nie sprzyjają adaptacji i nikt z nas nie wie do końca, jak ona będzie wyglądała w konkretnym przedszkolu.
Żeby jednak zwiększyć szansę na to, że w przedszkolu, na które się zdecydujemy, jest adaptacja najlepiej przed złożeniem wniosku o przyjęcie, albo ostatecznie przed akceptacją woli uczęszczania Waszego dziecka do przedszkola sprawdzić, czy w przedszkolu, do którego ma iść Wasze dziecko, odbywa się adaptacja lub czy odbywała się ona w zeszłym roku.
Ważne, żeby można było z dzieckiem, choć na jeden dzień udać się do przedszkola i razem z nim obejrzeć nowe miejsce.

Podczas adaptacji w przedszkolu staraj się przestrzegać tych kilku zasad:

  • Wspieraj dziecko
  • Bądź pozytywnie nastawiona
  • Nie zabawiaj dziecka bądź tylko podporą
  • Pomóż w nawiązaniu kontaktu z Panią i kolegami

Jak pomóc nawiązać kontakt z Panią?

Na przykład:
Kiedy dziecku chcę się pić. Powiedz do dziecka: – poproś Panią Kasię, żeby dała Ci coś do picia.

Wychodząc z adaptacji, kiedy dziecko zobaczy, jak wygląda harmonogram dnia w przedszkolu, ustalmy wspólnie z nim , kiedy będziemy po dziecko przychodzić.
Jeśli ustalimy czas odbioru, trzymajmy się go z całych sił! Nigdy przenigdy nie możemy się spóźnić. Jest to dla dziecka bardzo ważne! Dzięki temu, że wie, kiedy może się nas spodziewać, czuje się w przedszkolu pewnie i bezpiecznie!

3. Pozwólmy na samodzielną zabawę w grupie rówieśniczej

Za nim dziecko pójdzie do przedszkola, pozwólmy mu na regularną samodzielną zabawę z rówieśnikami np. na placu zabaw. Starajmy się stawać z boku i pozwólmy dziecku na swobodną interakcję z rówieśnikami. Reagujmy tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Czyli wtedy, kiedy naszemu, albo innemu dziecku grozi niebezpieczeństwo. Jeśli nasze dziecko zacznie źle się zachowywać, interweniujemy i tłumaczymy, że włączyliśmy się, ponieważ takie zachowania nie są akceptowalne. Pozwólmy jednak na lekkie awantury i płacz, ponieważ jest to dziecku potrzebne i dzięki temu ma możliwość przećwiczenia konfliktowych sytuacji jeszcze pod opieką mamy czy taty.

4. Przedszkolna adaptacja w klubach dla dzieci

Kolejnym świetnym rozwiązaniem, które pomoże naszemu dziecku przygotować się do rozpoczęcia przedszkola, jest zapisanie dziecka, na zajęcia przygotowujące do przedszkola w klubach dla dzieci. Wiele miejsc prowadzi takie zajęcia. Dziecko już tam będzie mogło oswoić się z uczestnictwem w grupie bez rodziców i posmakować tego jak wygląda życie przedszkolne.

Jeśli nie ma u Was takich zajęć, można zapisać dziecko na coś innego np. tańce czy inne zajęcia odbywające się w grupie bez asysty rodzica. To również przygotowuje dziecko do przedszkola.

5. Zabawa z dzieckiem w odtwarzanie scenek

Podczas zabawy ulubionymi maskotkami czy figurkami spróbujmy razem z dzieckiem przećwiczyć różne sytuacje, które będą je spotykać w przedszkolu. Starajmy przy okazji zabawy pokazywać, jak można się dzielić, rozwiązywać spory czy inicjować zabawę.

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? Co jeszcze możemy zrobić?

6. Przygotujmy dziecko na różne okoliczności w przedszkolu

Mówmy dziecku, że jeśli będzie miało jakiś problem np. podczas ubierania, korzystania z toalety, może poprosić o pomoc Panią.
Najlepiej wspominajmy o tym, w chwili, kiedy nasze dziecko ma z czymś problem i prosi nas o pomoc.

Oprócz tego, że uczymy dziecko, że zawsze może liczyć na pomoc Pani, musimy zadbać o to, aby nasze dziecko było, jak najbardziej samodzielne, czyli samodzielnie:

  • jadło
  • korzystało z toalety
  • ubierało się (do pewnego stopnia)
  • zakładało i zdejmowało buty

Im dziecko będzie bardziej samodzielne, tym pewniej będzie się czuło w przedszkolu. Żeby tę samodzielność, jeszcze bardziej dziecku ułatwić, wybierając ubrania do przedszkola zdecydujmy się na takie, które będą, jak najłatwiejsze do założenia dla dziecka, czyli:

  • spodnie i legginsy na gumkę (luźne nie za ciasne)
  • buty na rzepy
  • luźne koszulki i rozpinane bluzy

7. Czytajmy książki o przedszkolu

Czytajmy dziecku książki o tym, co to jest przedszkole? Co tam się robi? Książki pokazujące, że chodzenie do przedszkola to naturalna kolej rzeczy przydarzająca się każdemu dziecku w określonym wieku. Więcej o książkach przygotowujących do pójścia do przedszkola pisałam w tym artykule.

8. Wysyłajmy pozytywny przekaz

Starajmy się pokazywać dziecku pozytywy chodzenia do przedszkola. Sama często opowiadam córce, że w przedszkolu wszystko dostosowane jest do dzieci. Ubikacje czy stoliki. Wspominam, że jest tam dużo dzieci i zabawek oraz plac zabaw. Córka uwielbia słuchać tych opowieści i często opowiadam jej o tym, kiedy ucieka mi podczas ubierania, aby na chwilę zatrzymać ją w miejscu. Często opowiadam również córce o moich koleżankach i kolegach z przedszkola oraz o tym jak spędzałam tam czas.

9. Przygotuj się razem z dzieckiem do tego wydarzenia

Przejdźcie się na spacer obok przedszkola, do którego będzie chodziło Wasze dziecko. Jeśli macie taką możliwość wejdźcie również do środka. Wspólnie kompletujcie wyprawkę, pozwól dziecku na wybranie plecaka czy innych niezbędnych akcesoriów przedszkolaka.
Jeśli dalej czujecie się niepewnie i mielibyście ochotę przeczytać coś więcej na temat tego, jak przygotować się do przedszkola, polecam Wam książkę dla rodziców, która pomoże uporządkować nasze oczekiwania względem przedszkola oraz zaznajomi nas z wiedzą, jak powinno wyglądać przedszkole, które możemy określić mianem dobrego przedszkola.
Książka „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start” to pozycja, którą warto przeczytać przynajmniej pół roku przed rozpoczęciem przygody naszego dziecka z przedszkolem.

Hela sama idzie do przedszkola – książka przygotowująca dziecko i rodzica do przedszkola!

Nadal niezmiennie polecam Wam książkę MOJEGO autorstwa „Hela sama idzie do przedszkola”. W książce oprócz treści dla dziecka znajdziecie, również poradnik dla rodziców, ze wskazówkami, które mam nadzieje, sprawią, że również Wam rodzicom będzie łatwiej podczas adaptacji Waszego dziecka do przedszkola.

Więcej o książce przeczytacie w tym wpisie. A kupić możecie ja np. tutaj.

1 thought on “Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?”

  1. Ciekawa jestem jak to będzie z moim synkiem. Zaczyna swoją przygodę we wrześniu. Chętnie bawi się z dziećmi. Dużo rozmawiamy o przedszkolu, czytamy książki i oglądamy bajki w tej tematyce 🙂 Póki co nie może się doczekać. Oby też tak chętnie tam chodził 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *