Jak oduczyć dziecko smoczka? Moja metoda

Wiedziałam, że kiedyś najedzie ten czas, kiedy będę musiała oduczyć moją córkę korzystania ze smoczka. Słyszałam również o magicznym wieku 2 lat, kiedy to już kategorycznie należy odebrać smoczka dziecku, bez względu na to, jak histeryczna będzie jego reakcja. Przyznam szczerze, trochę mnie to przerażało. Moja córka od zawsze używała smoczka tylko do snu. W związku z tym musiałam znaleźć metodę na to jak oduczyć córkę używania smoczka głównie do spania. Jesteś ciekawa, jak oduczyć dziecko smoczka i jak krok po kroku, wyglądało to u nas? Zapraszam na wpis!

Jak oduczyć dziecko smoczka?

Bezstresowe pożegnanie smoczka

Zdecydowanie nie zgadzam się z odbieraniem smoczka dziecku ot, tak dlatego, że zdaniem rodziców nadszedł już czas. Pamiętajmy, że to my rodzice w głównej mierze jesteśmy odpowiedzialni za to, że nasze dziecko w ogóle ze smoczka zaczęło korzystać. Nie oszukujmy się, sami dajemy smoczka dziecku, żeby mieć chwilę wytchnienia, kiedy dziecko ciągle płacze, domaga się piersi, a my nie potrafimy go uspokoić.

Smoczek w życiu naszego dziecka jest bardzo ważny:

 • pomaga rozładować emocje
 • wycisza przed snem
 • daje poczucie bezpieczeństwa

Dlatego nagłe zabranie smoczka jest dla dziecka naprawdę bardzo traumatycznym przeżyciem.

Słyszałam o dzieciach, które po jakimś czasie same oddają smoczka. Nie zdarza się to jednak zbyt często, ponieważ tak jak wspominałam, smoczek jest dla dziecka bardzo ważny i z własnej woli bez wsparcia rodziców, raczej go nie odda.

Moim głównym celem było przeprowadzenie procesu odsmoczkowania skutecznie, ale bez zbędnego stresu i płaczu córki. Do tej pory wszystkie większe zmiany, tj. odstawienie od piersi, odstawienie butelki czy odpieluchowanie udało mi się przeprowadzić bezboleśnie. Miałam nadzieję, że tym razem też tak będzie.

Postanowiłam nie robić nic na siłę, nie przyśpieszać procesu, nie przecinać i nie smarować niczym smoczka, po prostu rozmawiać, tłumaczyć i poczekać, aż córka sama odda smoczka.

Jak oduczyć dziecko smoczka? – czyli jak to u nas wyglądało

Smoczek jest „ble”

Kiedy córka skończyła dwa lata zaczęłam, co jakiś czas wspominać o tym, że będzie musiała oddać smoczka. Mówiłam córce, że jest już duża, ma wszystkie zęby i jeśli nadal będzie używać smoczka pokrzywią jej się zęby. Pokazywałam córce krzywe zęby u dzieci i aparaty ortodontyczne. Córka mówiła, że smoczek jest ble i że nie chce już go używać, ale wieczorem o wszystkim zapominała i domagała się smoczka.  

Smoczkowa Wróżka

Kiedy tłumaczenie córce, jakie negatywne konsekwencje niesie za sobą używanie smoczka nie przyniosło żadnego skutku, postanowiłam opowiedzieć córce historię o Smoczkowej Wróżce. Nie jestem fanką okłamywania dzieci i wymyślania niestworzonych historii. Na pierwszym miejscu stawiam jednak spokój córki, a niestety racjonalne tłumaczenie nie było wstanie przekonać mojej dwuletniej córki do oddania smoczka.

Miałam również wrażenie, że od czasu, kiedy zaczęłam z córką rozmawiać o oddaniu smoczka, zaczęła się jeszcze bardziej do niego przywiązywać. Pilnował go bardziej niż dotychczas i niechętnie go oddawała po przebudzeniu, co wcześniej się nie zdarzało. Widząc zaborczość córki odpuściłam na jakiś czas.

Jak odstawić smoczek – podcięcie smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?
Zdjęcie przedstawia pierwsze podcięcie smoczka

Po miesiącu zdecydowałam się na krok, którego do tej pory nie brałam nawet pod uwagę i delikatnie podcięłam smoczek.

Myszka, która przegryzła smoczka

Ucięłam nie więcej niż 5 mm smoczka i dałam go córce. Córka oczywiście po wzięciu smoczka do buzi od razu się zorientowała, że ze smoczkiem jest coś nie tak. Powiedziałam córce, że to myszka przegryzła smoka, która zrobiła też dziury w serze taty i w skarpetkach mamy. Pokazałam córce dziurawy ser i moje skarpetki, które na szczęście właśnie tego dnia się przedziurawiły. Ku mojemu zdziwieniu córka trochę się pośmiała i oddała mi smoczka. Po kąpieli wzięła smoczka do łóżeczka i usnęła bez smoczka w buzi. Czas zasypiania nie wydłużył się, nie było płaczu i histerii.

Odsmoczkowanie dziecka – pierwsza noc po podcięciu smoczka

W nocy córka budziła się kilka razy, wołała smoczka, ale kiedy dawałam jej przeciętego smoczka, nie chciała go. Udawało jej się usnąć bez smoczka, ale o 6 rano, kiedy córka się przebudziła, postanowiłam dać jej nieprzeciętego smoczka. Nie chciałam doprowadzać do płaczu córki, a widziałam, że jest coraz bardziej wkurzona.

Ktoś mógłby powiedzieć, poddała się, nie dała rady, nic z tego nie będzie. Po co dała dobrego smoczka, skoro córka przespała bez niego do rana. Ja się z tym nie zgodzę. Dzięki temu zabiegowi zebrałam bardzo dużo ważnych informacji.

Dowiedziałam się, że córka potrafi bez problemu usnąć bez smoczka w buzi i że nie jest dla niej, aż tak ważny, jak myślałam.

Odsmoczkowanie dziecka – pierwsza drzemka po podcięciu smoczka

Następnego dnia, kiedy córka miała ochotę na drzemkę, postanowiłam dać jej odciętego smoczka, tłumacząc, że dobrego musiała zabrać mysz i później go poszukam. Córka usnęła bez problemu z dziurawym smokiem w buzi. Po paru dniach przecięłam również drugiego smoka i córka nawet tego nie zauważyła.

Odsmoczkowanie dziecka – Podcinanie smoczka co tydzień

Co tydzień przycinałam smoka o parę mm. Po miesiącu smoczka nie było już więcej niż połowę. Zauważyłam, że każde nowe obcięcie smoczka już córce nie przeszkadza i nawet tego nie zauważa. Miałam nadzieje, że smoczek przestanie być dla córki atrakcyjny, i sama mi go odda, ale tak się nie działo.

Jak oduczyć dziecko smoczka?- Podcięcie smoczka i Smoczkowa Wróżka

Zastanawiałam się, co stanie się, kiedy w końcu obetnę smoczka do tego stopnia, że córka nie będzie już mogła go zassać.
Pewnego dnia, żeby trochę się wspomóc, postanowiłam przypomnieć córce o Smoczkowej Wróżce. Zapytałam, czy odda smoczka Wróżce, za który dostanie prezent. Ku mojemu zdziwieniu córka oddała smoczek od razu. Poszła bez niego do łóżka i nie upomniała się o niego przez całą noc. Postanowiłam iść za ciosem i już nie dawać córce smoczka. Musiałam na szybko przygotować prezent od Wróżki. Całe szczęście był to okres świąteczny i mogłam dać córce coś z rzeczy, które miała dostać pod choinkę. Rano, kiedy córka obudziła się, prezent czekał już na nią w pokoju.
Córka pytała jeszcze o smoczka przez parę dni przed snem, ale kiedy jej mówiłam, że go oddała, nie robiła żadnego problemu.

Jeśli masz zamiar zabrać się za pożegnanie smoczka, wcześniej zadbaj od to, aby mieć w domu dla dziecka porządny prezent.

Jak oduczyć dziecko smoczka? – podsumowanie

Jak widzicie, u mnie sprawdziło się połączenie dwóch metod. Nie wiem, czy córka oddałaby smoczka Wróżce, gdybym go wcześniej nie przecięła. Nie wiem również, jakby się zachowała, gdybym obcięła smoczek na tyle dużo, że nie mogłaby już go zassać. Ważne, że się udało. Wydaje mi się jednak, że podcinany smoczek stracił trochę na atrakcyjności i dlatego córka zdecydowała się go oddać.

Udało mi się przeprowadzić odsmoczkowanie mojego dwulatka bez żadnego stresu. Trwało to mniej więcej pół roku. Czas nie miał dla mnie jednak większego znaczenia. To czy córka odda smoczek w wieku dwóch, czy trzech lat nie było dla mnie najważniejsze. Nie udało mi się, przeprowadzić odsmoczkowania tak, jak planowałam bez zbędnego okłamywania córki i wymyślania bajek o myszkach i wróżce.

Wydaje mi się jednak, że miałam zbyt duże oczekiwania co do tego, że dwulatek odda jedną z najcenniejszych dla siebie rzeczy, po tym, jak usłyszy kilka racjonalnych argumentów o negatywnym wpływie smoczka na jego uzębienie czy mowę.

Wybrałam mniejsze zło. Wolałam trochę oszukać córkę, niż spowodować u niej niepotrzebny stres, który na pewno dużo gorzej wpłynąłby na jej psychikę.

Jak oduczyć dziecko smoczka – mini poradnik

 1. W pierwszym kroku poinformowałam córkę, że smoczek prędzej czy później będzie musiała zniknąć. Ponieważ duże dzieci, które mają już zęby, nie mogą używać smoczka. Wcześniejsze poinformowanie dziecka na długo przed pożegnaniem smoka jest bardzo ważne. Po pierwsze dzięki temu nasze dziecko zda sobie sprawę, że smoczek nie zostanie z nim na zawsze. O czym na pewno do tej pory nie miało pojęcia. Po drugie, jeśli w odpowiedni sposób poinformujemy nasze dziecko o szkodliwości smoczka, będzie wiedziało, że smoczek jest zły.
 2. Co jakiś czas przypominałam córce o konsekwencjach wynikających z używania smoczka i pokazywałam jej zdjęcia dzieci z krzywymi zębami.
 3. Opowiedziałam córce bajkę o Wróżce Smoczuszce, która zabiera smoczki i zostawia prezent.
 4. Co jakiś czas pytałam córkę, czy odda smoczka, kiedy mówiła, że nie, nie naciskałam.
 5. Kiedy zauważyłam, że córka staje się zaborcza względem smoczka, odpuściłam.
 6. Kiedy prosiła mnie, żeby nie ruszała smoczka, kładąc go na łóżko, zapewniałam ją, że go nie ruszę, dopóki sama mi go nie odda.
 7. Spowodowałam, że smoczek stał się dla córki mniej atrakcyjny, przycinając go co tydzień o parę milimetrów.
 8. Miałam dwa smoczki i najpierw podcięłam tylko jednego, aby zobaczyć reakcję córki na zmianę. Dopiero kiedy zauważyłam, że jest dobrze, podcięłam drugiego.
 9. Kiedy córka oddała smoczka i bez problemu przespała noc, wyrzuciłam go. Gdyby córka w nocy płakała i domagała się smoczka, oddałabym jej go i udawałabym, że nie pamiętam, że mi go oddała.
 10. Nie zapomniałam o prezencie, który położyłam w pokoju córki rano, kiedy już wiedziałam, że pięknie przespała noc bez smoczka.
 11. Kiedy córka pytała o smoczek bez emocji, radośnie odpowiadałam jej, że oddała go wróżce, nie okazując przy tym żadnego zdenerwowania.

2 thoughts on “Jak oduczyć dziecko smoczka? Moja metoda”

  1. Tak wiem, właśnie dlatego postanowiłam podzielić się swoją metodą 🙂 Sama szukałam różnych rozwiązań w Internecie i opisy mam były dla mnie przydatne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *