Najlepsze książki o przedszkolu dla dzieci

Zaznajamianie dziecka z tematem około przedszkolnym powinniśmy zacząć już dużo wcześniej, za nim jeszcze nasze dziecko zda sobie sprawę, że niedługo będzie do niego chodzić. Warto od czasu do czasu przeczytać dziecku książeczkę o przygodach jego ulubionego bohatera, który oprócz tego, że bawi się z dziećmi na podwórku, zostaje czasem z babcią, również chodzi do przedszkola. Czytając książki o przedszkolu dla dzieci, nie musimy tego komentować. Samo czytanie o przedszkolu pokazuje dziecku, że pójście do przedszkola to naturalna kolej rzeczy, która przydarza się każdemu dziecku, kiedy osiągnie konkretny wiek.

Najlepsze książki o przedszkolu dla dzieci

Uważam, że nie ma co zarzucać dziecka książkami związanymi tylko i wyłącznie z tematyką przedszkola, ponieważ może to na dziecku wywierać niepotrzebną presję. Warto, aby dziecko miało tylko kilka takich książek. Najlepiej takich, które pokazują, jak wygląda dzień w przedszkolu, co dzieci w nim robią. Oprócz tego powinniśmy czytać dziecku książki o zachowaniu, emocjach i konfliktach w grupie, które przygotują dziecka do życia w grupie.

Najlepsze książki o o przedszkolu, które mogę polecić:

1. Kicia kocia w przedszkolu

Książki o przedszkolu dla dzieci

Kicia Kocia to seria książek znana większości dzieci. Książka „Kicia Kocia w przedszkolu” podoba mi się szczególnie, ponieważ chyba jako jedyna ze znanych mi książek o tematyce przedszkolnej, nie wspomina o smutku, płaczu i tęsknocie dziecka. Tak wiem, że wiele dzieci odczuwa negatywne emocje przy rozłące i dobrze, aby dziecko wiedziało, że to że płacze jest naturalne i to nic złego. Uważam jednak, że wspominanie o tym w każdej książeczce to samospełniająca się przepowiednia, która spowoduje, że nasze dziecko będzie płakać. Książeczkę „Kicia Kocia w przedszkolu możecie kupić tutaj.

Książki dla dzieci, które idą do przedszkola i które chodzą już do przedszkola

Dlatego uważam, że książki przygotowujące do przedszkola powinno pogrupować się na te, które czytamy dziecku, kiedy:

  • Jeszcze nie chodzi do przedszkola, w których dominuje radosny ton i tylko nuta smutku. Takie, które pokazują dziecku, że większość rzeczy w przedszkolu jest fajna. Jak funkcjonuje przedszkole. Jak wygląda dzień w przedszkolu? Co robią dzieci w przedszkolu. Jak należy zachowywać się w grupie.
  • Rozpoczęło właśnie przygodę z przedszkolem i ciężko przechodzi ten czas. Te drugie książki powinny zawierać więcej emocji smutnych. Dzięki, nim dziecko zobaczy, że to normalne, że czuje się źle i potrzeba czasu, aby zaadaptować się do nowej sytuacji.

Na razie skupiłam się na książkach tylko o pozytywnej narracji, a te które mi się podobały, ale dominował w nich smutek zwróciłam do księgarni. Po cichu licząc na to, ze nie będą nam nigdy potrzebne.

Jeśli jednak chcecie mieć na wszelki wypadek również coś z tej grupy książek polecam Wam książkę „Leon w przedszkolu”, którą możecie kupić tutaj.

2. Franklin idzie do szkoły

Franklin idzie do szkoły to jedna z książek z serii o Franklinie. Moja córka jest wielką fanką Franklina, dlatego tej pozycji nie mogło u nas zabraknąć. Co prawda książka jest o szkole, ale moim zdaniem jest to bardziej przedszkole. Czytając książkę, wystarczy, że zamienicie słowo szkoła na przedszkole i macie kolejną świetną książkę o rozpoczęciu przedszkola. Książkę możecie kupić tutaj.

Książki o przedszkolu dla dzieci

3. Rok w przedszkolu

Rok w przedszkolu” autorstwa Przemysława Liputa, którą możecie kupić tutaj to świetna książka bez tekstu, która pokazuje jakie wydarzenia dzieci obchodzą w przedszkolu i jak się do tych ważnych wydarzeń szykują. Pokazuje również, że w każdym miesiącu na nasze dziecko w przedszkolu czeka coś ciekawego.

Książki o przedszkolu dla dzieci

4. Feluś i Gucio, czyli 3 w 1

Cała seria o Felusiu i Guciu, czyli „Feluś i Gucio idą do przedszkola” „Feluś i Gucio wiedzą jak się zachować” „Feluś i Gucio poznają Emocję”
świetnie przygotowuje dziecko z pójściem do przedszkola. Dziecko oprócz tego, że dowiaduje się, jako wygląda dzień w przedszkolu, uczy się jak radzić sobie z emocjami oraz jakie zasady panują w przedszkolu.

Wszystkie trzy książki możecie znaleźć w księgarni internetowej inverso.pl

W tych 3 książkach mamy tak naprawdę wszystko i jeśli nasze dziecko polubi Felusia i jego przytulankę Gucia nie potrzebujemy już żadnej innej książki o przedszkolu. O książkach z tej serii pisałam więcej również na moim profilu na Instagramie np. tu i tu.

Książki o przedszkolu dla dzieci o konfliktach między rówieśnikami i emocjach

Oprócz książek typowo przedszkolnych warto czytać dzieciom książeczki o tym, jak się zachowywać w grupie i jak radzić sobie z emocjami. Za nim zaczniemy kupować nowe książki, warto przejrzeć biblioteczkę malucha. Może okazać się, że mamy już w domu wiele takich książek.
Książeczki o zachowaniu i emocjach, dają naszemu dziecku świetne narzędzie w ręku i wiedzę o tym, jak poradzić sobie w trudnej sytuacji, kiedy nie będzie rodziców. Takie przygotowanie dziecka na radzenie sobie w interakcjach w grupie jest o wiele ważniejsze niż najpiękniejsza na świecie wyprawka przedszkolaka.

Książki o interakcjach w grupie rówieśniczej

Przedszkolak książki

W każdej serii znajdują się pozycje, które uczą dziecko ja radzić sobie w interakcjach z rówieśnikami.
W serii o Kici Koci np. Kicia Kocia

  • nie chce się tak bawić
  • na placu zabaw
  • gra w piłkę
  • to moje

W serii o Franklinie np. Franklin…:

  • rządzi się
  • i nowy przyjaciel
  • i starszy kolega
  • mówi przepraszam

Książeczki o emocjach

Na rynku znajduję się również wiele książek o emocjach. Ja z całego serca polecam „Wielką księgę Emocji”, możecie ją kupić tutaj.

Przedszkolak - książki

Najlepsze książki o przedszkolu dla dzieci – podsumowanie

Czytajcie wspólnie książki o tematyce przedszkolnej dużo wcześniej, tak, aby pokazać dziecku, że przedszkole to naturalna kolej rzeczy i że każdy w pewnym wieku tam idzie. Nie musicie kupować wielu książek, wybierzcie jedną lub dwie, a jeśli Twoje dziecko lubi jakąś serię, skupcie się na niej. Na pewno znajdziecie tam książkę o tym, jak główny bohater rozpoczyna przygodę z przedszkolem. Znajdziecie tam również wiele pozycji o tym, jak radzi sobie z konfliktami w grupie. Starajcie się również nie czytać dziecku książek o negatywnym wydźwięku. Skupcie się głównie na pozytywach i ewentualnie na tęsknocie za mamą, która szybko minie.

1 thought on “Najlepsze książki o przedszkolu dla dzieci”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *