Jak nauczyć dwuletnie dziecko segregacji śmieci?

Wiele zachowań ekologicznych nam dorosłym przychodzi z trudem. Ciężko nam wyeliminować złe nawyki i nauczyć się żyć w zgodzie z naturą. W związku z tym warto zadbać o to, aby segregacja śmieci oraz inne zachowania ekologiczne były wpajane dzieciom już od najmłodszych lat. Dzięki temu udam nam się wychować społeczeństwo świadome ekologicznie. Umiejące bez większego wysiłku pozytywnie oddziaływać na otaczające je środowisko. Jesteś ciekawa, jak nauczyć dwuletnie dziecko segregacji śmieci? Czytaj dalej.

Jak nauczyć dwuletnie dziecko segregacji śmieci?

Dobrze wiemy, że dzieci najlepiej uczą się poprzez obserwację oraz zabawę. Razem z mężem segregujemy śmieci od dawna więc pierwszy punkt nauka przez obserwację mamy już zaliczony. Kiedy córka skończyła półtora roku, stwierdziłam, że nadszedł już czas, aby przejść do drugiego etapu nauki poprzez zabawę, którą postanowiłam wykorzystać, aby nauczyć córkę segregowania śmieci i recyklingu.

Poznaj moje pomysły na zabawy, które świetnie sprawdzą się do nauki segregacji śmieci wśród małych dzieci.

Jak nauczyć dwuletnie dziecko segregacji śmieci – moje sposoby

1. Zabawa w kolory


Segregacja śmieci to świetny pomysł, aby nauczyć dziecko kolorów. Każdy kontener na śmieci w zależności od tego, jaki rodzaj śmieci mamy do niego wrzucać ma odpowiedni kolor i tak np. niebieski to papier, żółty to plastik, a zielony to szkło. Żeby przygotować się do zabawy, należy zebrać, a później rozłożyć na podłodze różne śmieci tj. papier, gazety, butelki szklane i plastikowe, korki itd. Następnie poprośmy dziecko, aby wrzuciło każdy z tych elementów do kosza o konkretnym kolorze np. podajemy dziecku butelkę i mówimy niebieski. Wtedy dziecko szuka odpowiedniego kontenera i wyrzuca tam daną rzecz. Do takiej zabawy przydadzą nam się specjalne małe domowe kontenery, które będą miały odpowiednie kolory.

2. Rysowanie znaków i robienie własnych kontenerów


Każdy rodzaj śmieci, oprócz koloru ma swój odpowiedni znak. W związku z tym razem z dzieckiem możemy zabawić się w rysowanie wzorów i ich kolorowanie. Najczęściej dziecko nie jest jeszcze w stanie samo go narysować, ale jeśli mama lub tata narysują dla dziecka znak, na pewno z przyjemnością go pokoloruje. Następnie narysowane znaki, możemy przykleić do pojemników na śmieci, które mamy w domu. Dzięki temu zyskamy specjalne kontenery z oznaczeniami samodzielnie wykonane przez dziecko. Za każdym razem, kiedy dziecko otworzy śmietnik, będzie dumne, że to ono narysowało znaki i chętniej będzie segregować śmieci.

3. Zabawa śmieciami

Często śmieci zarówno nam dorosłym, jak i dzieciom kojarzą się z czymś śmierdzącym i obrzydliwym. Takie nastawienie zdecydowanie nie sprzyja zaznajamianiu się nimi. Warto więc oswoić śmieci i nauczyć dziecko jak wykorzystywać odpady do zabawy. Z pudełek po jogurtach możemy zbudować dużą kartonową wieżę. A im dziecko będzie starsze, możemy tworzyć bardziej złożone konstrukcje np. robota.

4. Śmieciowe polowanie

Razem z dzieckiem podczas spaceru możecie zbierać śmieci. Moja córka od dawna, kiedy widzi na ulicy butelkę czy papierek podnosi go z ziemi i wyrzuca do najbliższego śmietnika. Bardzo ją za to chwalę, ponieważ cieszę się, że już jako małe dziecko ma świadomość, że trawa w parku to nie jest miejsce na śmieci. Aby nauczyć dziecko segregacji śmieci, na polowanie możecie zabrać ze sobą torebki lub reklamówki ze specjalnymi oznaczeniami. Kiedy dziecko znajdzie jakąś rzecz np. butelkę pytać je, do którego woreczka powinien ją wrzucić. Dziecko oprócz segregacji śmieci uczy się również kategoryzacji, a że nauka połączona jest z wyprawą do parku i możliwością podnoszenia różnych rzeczy z ziemi, dziecku zabawa na pewno bardzo się spodoba 😊

5. Puzzle ze śmieci

Ostatnio moja córka bardzo lubi układać puzzle. W związku z tym staram się wykorzystywać stare niepotrzebne rzeczy tj. kartki urodzinowe czy kartonowe pudełka, aby zrobić puzzle. Takie puzzle mają same plusy, po pierwsze nie wydajemy na nie ani grosza co bardzo do mnie przemawia, po drugie uczymy dziecka ponownego wykorzystania starych i mogłoby się wydawać niepotrzebnych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *