Dzieci bardzo różnie reagują na rozszerzanie diety. Upraszczając, dzieci można podzielić na te, które są zafascynowane nowym dorosłym jedzeniem i chętnie poznają nowe smaki oraz dzieci silnie przywiązane do mleka mamy lub mleka modyfikowanego mało zainteresowane nowym jedzeniem. Mam to szczęście, że moja córka zdecydowanie należy do pierwszej grupy i nie miałyśmy nigdy większych problemów z brakiem apetytu. Zdarzają nam się jednak różne epizody, kiedy moje dziecko nie chce jeść.

Możliwe, że Twoje dziecko należy do grupy niejadków i żadne zachęty i przestrzeganie zasad nie wpłynie znacząco na poprawę jego apetytu. Bardzo często jednak fakt, że dziecko nie chce jeść, wynika nie z braku apatyty dziecka, a błędów rodziców, które warto wyeliminować jak najszybciej, ponieważ im dłużej towarzyszą dziecku, tym trudniej je naprawić.
Dziecko nie chce jeść – jak sobie z tym radzić:
Istnieje kilka ważnych zasad higieny jedzenia, które powinnaś wprowadzić jak najszybciej do codziennej rutyny, aby Twoje dziecko zaczęło jeść.
1. Nie podkarmiaj między posiłkami.
Nie podjadanie między posiłkami to zasada znana większości mam, niestety też najczęściej łamana. Ciągłe proponowanie dziecku chrupek, suchego chleba czy słodkich przekąsek prowadzi do tego, że nasze dziecko nie odczuwa głodu. Dziecko ciągle podkarmiane wie również, że jeśli nie zje obiadu, czy śniadania za chwilę dostanie coś, co bardziej mu odpowiada np. ciastko.
2. Serwuj dziecku porcje dostosowane do jego wieku.
Nie przekarmiaj dziecka, ale też nie odmawiaj mu jedzenia, jeśli widzisz, że nadal chętnie je. Karm dziecko w myśl zasady „rodzic decyduje co dziecko je, a dziecko decyduje ile i czy w ogóle zje”.
3. Dbaj o odpowiednie rozłożenie kaloryczności posiłków.
Śniadanie, obiad i kolacja powinny być najbardziej kaloryczne. Nie zapominaj jednak o przekąskach, czyli drugim śniadaniu i podwieczorku. One, mimo że mało kaloryczne powinny być również pełnowartościowe, ponieważ działają na zasadzie mostu między głównymi posiłkami, który pozwala naszym dzieciom wytrwać bez wilczego głodu i nagłego spadku cukru we krwi do kolejnego głównego posiłku.
4. Pilnuj stałych pór posiłków.
Posiłki powinny być serwowane mniej więcej o tych samych porach. Nie zegar jest tu jednak kluczem, a aktywności w ciągu dnia, które wykonujecie wspólnie z dzieckiem. Jeśli Twoje dziecko je obiad po drzemce, zadbaj o to, aby obiad był zawsze gotowy, kiedy się obudzi. Stałe pory posiłków pozytywnie wpływają na metabolizm dziecka i dają mu poczucie bezpieczeństwa.
5. Dbaj o różnorodność na talerzu.
Staraj się podawać dziecku wiele nowych produktów. Różnorodna dieta to podstawa każdego zdrowego człowieka, dostarczająca odpowiednią ilość składników odżywczych. Różnorodność i niepodawanie dziecku tylko tego, co lubi, chroni dziecko przed monotonną dietą, która nie jest w stanie dostarczyć dziecku wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.
6. Nie zmuszaj do jedzenia.
Jeśli dziecko odmawia jedzenia, nie zmuszaj go. Nie staraj się również przekupywać dziecka słodką bułką. Dziecko powinno traktować spożywanie posiłków jako naturalną fizjologiczną potrzebę niezbędną do życia. Jeśli nie chce jeść trudno, nie podawaj nic do jedzenia do pory kolejnego posiłku, jeśli zgłodnieje, na pewno zje.
7. Nie nagradzaj i nie karz za jedzenie.
Pamiętaj, że jedzenie to niekara. Jeśli dziecko będzie dostawało nagrodę za zjedzenie posiłku, nie nauczy się, że jedzenie to jego naturalna fizjologiczna potrzeba. Staraj się też nie chwalić dziecka, jeśli ładnie zje posiłek, traktuj to, jak coś naturalnego. Jeśli będziemy dziecko karać lub nagradzać za jedzenie poszczególnych produktów zaburzymy naturalny proces przyjmowania pokarmów.
8. Spożywaj posiłki razem z dzieckiem.
Od samego początku rozszerzania diety starałam się jeść posiłki razem z córką. Tak, żeby widziała, że w porze posiłku wszyscy zasiadamy do stołu i jemy. Dziecko, uczy się przez obserwację więc, kiedy widzi, że rodzicie jedzą, również chętniej je.
9. Pozwól dziecku na samodzielność.
Pozwól dziecku na naukę samodzielnego jedzenia zarówno za pomocą rąk, jak i łyżki czy widelca. Nie przejmuj się, kiedy dziecko trochę pobrudzi, wystarczy odpowiedni fartuszek i duża ilość szmatek do wycierania podłogi. Możliwość aktywnego uczestnictwa w jedzeniu daje dziecku ogromną satysfakcję, uczy dziecko samodzielności oraz powoduje, że dziecko chętniej je.
Jeśli Twoje dziecko ładnie je, ale odmawia jedzenia warzyw, w tym artykule przeczytasz jak sobie z tym poradzić.