Rozszerzanie diety dziecka – najważniejsze informacje

Jakiś czas temu pisałam o tym, jak krok po kroku wyglądało rozszerzanie diety u mojego dziecka. Córka od samego początku chętnie jadła i nie miałyśmy większych kłopotów z wprowadzaniem do diety córki nowych pokarmów. Córka bez problemu równie zjadała stałe posiłki zamiast mleka. W tym wpisie postanowiłam zebrać najważniejsze moim zdaniem informacje dotyczące rozszerzania diety oraz podzielić się z Wami moimi poradami wynikającymi z doświadczenia mamy, która już przez to przeszła. Jak rozszerzać dietę u dzieci karmionych piersią, a jak u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym? Kiedy najlepiej rozpocząć rozszerzanie diety? Jakie są najnowsze zalecenie dotyczące rozszerzania diety? Tego dowiecie się z mojego wpisu.

Rozszerzanie diety dziecka – najważniejsze informacje

Jak rozszerzać dietę u dzieci karmionych piersią, a jak u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym?

Schemat żywienia w 1 roku życia jest taki sam zarówno dla dzieci karmionych piersią jak i dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Oznacza to w skrócie, że nie zaczynamy rozszerzać diety dziecku od razu po ukończeniu przez dziecko 4 miesiąca życia tylko dlatego, że jest karmione mlekiem modyfikowanym i nie czekamy do skończenia przez dziecko 6 miesięcy, mimo że nasze dziecko wykazuje gotowość i chęć spróbowania stałych pokarmów, tylko dlatego, że jest karmione piersią.

Rozszerzanie diety krok po kroku jak to wyglądało u nas:

Na początku rozszerzania diety nie gotowałam dla córki, podawała gotowe słoiczki tylko te ze składników ekologicznych. Zdecydowałam się na firmę Hipp, ponieważ mieli największy asortyment ekologicznych słoiczków. Również smak tych słoiczków był moim zdaniem najlepszy. Czasem korzystałam również ze słoiczków firmy Babydream.

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety u dziecka?

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, że karmienie piersią powinno być wyłącznym sposobem żywienia niemowląt przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Zalecenia ESPGHAN oraz EFSA  mówią że rozszerzanie diety powinniśmy rozpocząć miedzy 17 a 26 miesiącem życia dziecka.

A więc kiedy tak naprawdę powinniśmy zacząć?

Po pierwsze należy pamiętać, że zalecenia WHO dotyczą, każdego kraju czyli również krajów o słabym dostępie do żywności. W krajach ze słabym dostępem do żywności, szczególnie ważne jest, aby matki karmiły piersią przynajmniej do 6 miesiąca życia, ponieważ bez tego dziecku grozi niedożywienie. Każdy kraj ma różny dostęp do dobrej jakości żywności i  nie możemy porównywać krajów europejskich z krajami ubogimi.

Niezaprzeczalnie mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka i zaleca się wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia dziecka. Jednak, mimo że, mleko mamy jest dla dziecka tak wspaniałym pokarmem, po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy należy zacząć wprowadzać do diety dziecka inne pokarmy uzupełniające, ponieważ samo mleko z czasem przestaje być dla dziecka wystarczające.

Najlepiej więcej rozszerzać dietę, kiedy zobaczymy u naszego dziecka oznaki gotowości.

Oznaki gotowości do rozpoczęcia rozszerzania diety

  1. Dziecko nie wypycha językiem pokarmów stałych

Jeśli dziecko ma odruch zwrotny to znak, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na rozpoczęcie rozszerzania diety. Jeśli jednak nasze dziecko pierwszego dnia rozszerzania diety nic nie zje i mamy wrażenie, że wypycha jedzenie, nie rezygnujmy od razu. Możliwe, że dziecko tak reaguje na nowość. Spróbuj następnego dnia i jeśli dziecko nadal będzie wypychać jedzenie, zrezygnuj i spróbuj za jakiś czas.

2. Dziecko interesuje się jedzeniem

Jeśli Twoje dziecko wodzi wzrokiem za jedzeniem, wyciąga rączki, kiedy ty coś jesz to znak, że czas spróbować.

3. Dziecko stabilnie siedzi z podparciem

Jeśli Twoje dziecko nie chwieje się, i jest w stanie wysiedzieć w pozycji siedzącej przez cały posiłek to znak, że możesz rozpocząć podawać mu stałe posiłki. Nie należy mylić siedzenia z podparciem z samodzielnym siedzeniem dziecka. Umiejętność samodzielnego siadania dziecko nabywa dużo później.

Podstawowe zasady rozszerzania diety i moje porady

1. Rozszerzania diety nie musisz rozpocząć od marchewki.

Ważne, żeby warzywo, które podajesz dziecku, pochodziło z dobrego źródła i było ekologiczne.

2. Zacznij rozszerzanie diety od jednej łyżki czy jednego kawałka i z czasem podawaj coraz więcej.

3. Zimą podawaj słoiczki.

Jeśli nie masz dostępu do ekologicznych warzyw, na początek polecam podawać dziecku słoiczki ekologiczne. Dzięki nim masz pewność, że produkty, które podajesz dziecku, pochodzą z dobrego źródła.

4. Proponuj dany produkt wiele razy.

Jeśli dziecku nie smakuje jakiś produkt, nie rezygnuj i co jakiś czas proponuj go dziecku ponownie. Dziecko potrzebuje czasu, aby zaakceptować nowy smak. Oczywiście ma prawo do swoich upodobań żywieniowych, ale podanie produktu nawet 3 razy to za mało, żeby jednoznacznie stwierdzić, że dziecko czegoś nie lubi.

5. Podawaj stały posiłek zawsze o tej samej porze.

Kiedy dziecko zaakceptuje już jedzenie pierwszego stałego posiłku zamiast mleka, staraj się podawać posiłek zawsze o tej samej porze dnia, czy bardziej zawsze po tych samych czynnościach dnia codziennego, aby jedzenie posiłku stało się dla dziecka częścią jego stałego planu dnia.

6. Podawaj stały posiłek do godziny 14.00.

Stały posiłek podawaj najlepiej do godziny 14, aby dziecko miało czas na strawienie posiłku, a ty na obserwacje dziecka.

7. Jedz posiłki razem z dzieckiem.

Staraj się spożywać posiłki razem z dzieckiem, żeby przyzwyczajać dziecko do jedzenia razem z rodziną i wyrabiać w nim prawidłowe nawyk żywieniowe. Dziecko uczy się przez obserwacje i kiedy wszyscy jedzą razem, dziecko chętniej je.

8. Nigdy nie wmuszaj w dziecko jedzenia.

9. Nie chwal za jedzenie.

Jedzenie to nie jest nagroda czy kara tylko fizjologiczna potrzeba, którą dziecko odczuwa.

10. Nie przedłużaj rozszerzania diety w nieskończoność.

11. Nie zwlekaj z rozszerzeniem diety po 6 miesiącu.

Karmienie naturalne lub mlekiem modyfikowanym nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości energii, witamin, żelaza, cynku oraz innych składników mineralnych. Dlatego konieczne jest wprowadzenie produktów uzupełniających.

12. Nie używaj gadżetów, które przemycają jedzenie pod postacią zabawy.

Nie podawaj kaszki ze smoczka, czy jedzenia używając specjalnych gryzaków. Dziecko powinno spożywać posiłek świadomie.

13. Podawaj dziecku stały posiłek, kiedy jest wyspane i w dobrym humorze.

Sama podawałam córce posiłek zazwyczaj po pierwszej drzemce i po karmieniu piersią. Córka była wtedy w wyśmienitym humorze, a ja miałam jeszcze sporo dnia, żeby obserwować reakcję córki na nowy pokarm.

14. Sama zdecyduj która metoda rozszerzenia diety bardziej Ci odpowiada.

Karmienie łyżeczką, BLW czy może metoda mieszana. Sama stosowałam metodę mieszaną. Na początku podawałam córce zmiksowane produkty, po skończeniu przez córkę 8 miesięcy idąc za preferencjami córki, starałam się podawać posiłki, które córka mogła zjadać samodzielnie ręką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *