Przygotowania do ciąży – 4 rzeczy, które powinnaś zrobić

Wszystkie przyszłe mamy bardzo dobrze wiedzą, że zanim rozpoczną starania o dziecko, powinny zadbać o odpowiednią dietę, być aktywne, odstawić używki i wykonać podstawowe badania ginekologiczne. Są jeszcze jednak inne aspekty równie ważne i niestety często pomijane, o których powinnyśmy pamiętać, jeśli rozpoczęłaś przygotowania do z ciąży. Jesteś ciekawa jakie? Zapraszam na wpis!

Przygotowania do ciąży

1. Przygotowania do ciąży – suplementuj kwas foliowy

Przyszła mama kwas foliowy w dawce 0,4mg powinna przyjmować już 3 miesiące przed planowanym poczęciem. Dostarczenie odpowiedniej dawki kwasu foliowego jest bardzo ważne dla rozwoju płodu, ponieważ zmniejsza ryzyko powstania u dziecka wady cewy nerwowej.

Sama kwas foliowy suplementowałam ponad 6 miesięcy przed zajściem w ciąże. Dzięki temu przez cały 1 miesiąc ciąży, kiedy jeszcze nie wiedziałam, że w niej jestem, zażywałam odpowiednią dawkę kwasu foliowego. Suplementacja jeszcze przed poczęciem daje nam pewność, że nasze maleństwo już od samego początku otrzymuje wszystkie składniki niezbędne do jego prawidłowego rozwoju.

2. Przygotowania do ciąży – poznaj swój cykl miesiączkowy

Za nim rozpoczniemy starania o dziecko warto, zagłębić się w techniki pomiaru cyklu miesiączkowego, aby zobaczyć, kiedy mniej więcej występuje u nas owulacja i czy w ogóle do niej dochodzi. Samoobserwacja pozwoli na szybsze wychwycenie zaburzeń, jeśli takowe u nas występują.

Sama, aby sprawdzić, jak funkcjonuje mój cykl miesiączkowy, postanowiłam wykorzystać testy owulacyjne. Za ich pomocą możemy zmierzyć poziom hormonu luteinizującego (LH), którego odpowiedni wzrost jest niezbędny do pęknięcia komórki jajowej i zapłodnienia. Aby, rzeczywiście sprawdzić, kiedy mamy owulacje, warto wykonywać testy owulacyjne mniej więcej od 10 dnia cyklu do zauważalnego wzrostu hormonu przez co najmniej 3 miesiące. Przyda nam się do tego sporo testów. W drogeriach zazwyczaj testy sprzedawane są po 5 sztuk w jednym opakowaniu, co nie wystarczy nawet na 1 cykl obserwacji. Na szczęście dużą ilość testów owulacyjnych możesz zaopatrzyć się na Allegro.

3. Przygotowania do ciąży – odwiedź dentystę

Wizyta u dentysty przed planowanym zajściem w ciąże jest często przez wiele mam pomijana, ponieważ zęby według wielu nijak się mają do zachodzenia w ciąże. To duży błąd! Zdrowie jamy ustnej ma ogromny wpływ na nasz organizm. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej, mogą być źródłem infekcji całego organizmu i przeniknąć do krwiobiegu dziecka. Może to prowadzić do różnych poważnych powikłań np. przedwczesnego porodu.

Sama do dentysty chodzę regularnie, więc wiedziałam, że moje zęby są w dobrym stanie. Niestety od pewnego czasu mam problem z dolną ósemką, którą już dawno powinnam usunąć. Co jakiś czas w jej obrębie tworzy się stan zapalany, który często muszę łagodzić lekami. Bojąc się zabiegu ekstrakcji zębów, nie zdecydowałam się na jego usunięcie i przez całą ciążę, kiedy tylko okolica zęba zaczynała mnie pobolewać, panikowałam, ponieważ wiedziałam, że nie będę mogła zażyć leku.

Miałam to szczęście, że udało mi się przetrwać okres ciąży bez większego bólu zęba. Mogło się jednak skończyć o wiele gorzej. Dlatego, jeśli macie jakieś niepozałatwiane sprawy związane z waszym uzębieniem, a w niedalekiej przyszłości planujecie zostać mami. Nie zwlekajcie i załatwcie sprawę raz na zawsze, żeby uniknąć niepotrzebnych zmartwień i stresu.

4. Przygotowania do ciąży – suplementuj jod i witaminę D3

Nie ma naukowych dowodów, które mówią o konieczności suplementowania innych substancji przed zajściem w ciąże niż kwas foliowy. Mimo to uważam, że witamina D3 i Jod to substancje, które należy suplementować za nim zdecydujemy się na zajście w ciąże, ponieważ ich niedobory zauważalne są w znacznej części populacji.

Witamina D3

O niedoborze witaminy D3 dużej części populacji mówi się już od dawna. Najnowsze wytyczne zalecają zażywanie witaminy D3 przez cały rok nie tylko dzieciom, ale i wszystkim osobom dorosłym. Tym bardziej o odpowiednią dawkę witaminy D3 powinna zadbać przyszła mama. U noworodków urodzonych z deficytem witaminy D3 w dalszych latach życia może ujawnić się gorsza gęstość mineralna kości, mniejsza odporność oraz zwiększone ryzyko alergii.

Jod

Jod to pierwiastek, którego niedobory podobnie jak witaminy D3 zauważalne są wśród dużej populacji mieszkańców Europy. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta u kobiet w I trymestrze czyli już na samym początku ciąży. Jeśli niedobory jodu są widoczne u większości ludzi z normalnym zapotrzebowaniem, tym większe będą one u kobiety w I trymestrze ciąży. Niedobór jodu jest bardzo niebezpieczny dla przyszłej mamy, ponieważ zwiększa ryzyko poronienia i wystąpienia przedwczesnego porodu.

Przygotowania do ciąży to długotrwały proces, który wiąże się w dużej mierze z weryfikacją dotychczasowych nawyków. We wpisie postanowiłam wymienić tylko te ważne aspekty, które według mnie są najczęściej pomijane przez przyszłe mamy. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej na temat planowania ciąży zapraszam tu: https://allegro.pl/strefa/ciazy.

5 thoughts on “Przygotowania do ciąży – 4 rzeczy, które powinnaś zrobić”

  1. Warto też dodać dbanie o zdrowie przyszlego ojca dziecka. Nie picie alkoholu i nie palenie papierosów, dzięki za wartościowy wpis, pozdrawiam 🙂

    1. Tak rzeczywiście zdrowie taty to również istotny aspekt dla osób starających się o dziecko, często bagatelizowany przez samych przyszłych ojców 🙂

  2. Staramy się od początku roku. Póki co cisza w eterze. Moze to przez ten stres z covidem…nie mam pojecia. W przyszłym tygodniu zamierzam sie wreszcie zebrać i zrobić badania. Akurat jest akcja w Diagnostyce na 19 badań w pakiecie dla kobiet planujących ciążę, więc żal nie skorzystać z niższej ceny. Nie mam pojecia czy ze mną coś jest nie tak czy z mężem. Póki co zaczniemy badania od mojej strony

    1. Trzymam bardzo mocno kciuki, żeby się udało. Ja też nie zaszłam w ciąże od razu, więc wiem co czujesz. Z miesiąca na miesiąc byłam coraz bardziej rozczarowana i obawiałam się najgorszego. Też robiłam badania, żeby mieć pewność, że wszystko jest ok.
      Mi zdecydowanie pomogło robienie testów owulacyjnych i mierzenie temperatury, ponieważ dzięki temu dowiedziałam się, że owulacje mam między 16 a 18 dniem cyklu, czyli troszkę później niż zakłada książkowy cykli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *