Córka, od kiedy skończyła rok, a włosy na jej głowie stały się dłuższe, zaczęła mocno marudzić podczas mycia głowy. Doszło to tego, że każda kąpiel w dniu, kiedy córka miała mytą głowę, kończyła się płaczem. W naszym domu kąpanie córki należy do obowiązków taty. Niestety problem z myciem głowy doprowadził również do tego, że córka odmawiała kąpieli z tatą, które wcześniej uwielbiała. W związku z tym musiałam wziąć problem w swoje ręce i znaleźć rozwiązanie, jak umyć dziecku włosy bez płaczu.

Aby przekonać córkę do mycia głowy, próbowaliśmy wiele różnych sposobów.
Sposoby, które próbowaliśmy, aby umyć dziecku włosy bez płaczu?
1. Rondo kąpielowe
Kupiliśmy rondo kąpielowe do mycia głowy, niestety córka nie dawała go sobie nawet nałożyć na głowę. Mimo kilku prób musieliśmy z niego zrezygnować.
2. Kubek do mycia głowy
Kupiliśmy również specjalny kubek do mycia głowy ze specjalną elastyczną gumową częścią, dzięki której kubek lepiej dopasowuje się do kształtu głowy. Córka, widząc, że próbujemy przyłożyć jej do głowy wielki kubek wypełniony wodą, nie dawała go nawet zbliżyć do czoła.
3. Zabawa w polewanie
W kolejnym kroku postanowiliśmy zrobić z polewania głowy wodą zabawę. Córka świetnie się bawiła, kiedy nurkowała pod wodą lub polewaliśmy jej twarz prysznicem. Niestety, kiedy przyszła pora mycia głowy, nadal nie pozwoliła jej sobie wypłukać.
4. Kontrola szamponu
Zaczęłam się nawet zastanawiać czy szampon, którego używamy nie pieczę córki w oczy. W tym celu sama umyłam nim głowę i okazało się, że nie.
5. Spłukiwanie głowy na leżąco
Próbowałam nakłonić również córkę, aby położyła się na plecach na mojej ręce i w taki sposób wypłukać jej głowy, ale niestety to również się nie sprawdziło.
Jak umyć dziecku włosy bez płaczu? – spokój i kompromis
Kiedy córka podczas mycia głowy płakała, czuła się niepewnie i domagała się obecności mamy, zawsze przy niej byłam i dawałam wsparcie. Spokojnie tłumaczyłam córce, że musimy wypłukać włoski i w związku z tym musimy wybrać rozwiązanie, które jej najbardziej odpowiada.
Na szczęście udało nam się nam dojść do porozumienia i spłukiwanie głowy wygląda u nas teraz następująco. Tył głowy córki polewamy specjalnym kubkiem do spłukiwania, dzięki temu połowę głowy mamy spłukaną. Górę włosów znajdującą się bliżej twarzy, spłukujemy za pomocą małego ręczniczka lub muślinowej szmatki. Ręczniczek moczymy w wodzie i spokojnie zmywamy szampon z głowy córki. Jest to trochę czasochłonne, ale bez problemu można w ten sposób pozbyć się szamponu z głowy bez stresu i histerii dziecka.
Jak przekonać dziecko na nowo do kąpieli?
Kiedy udało nam się wybrać sposób mycia głowy, który córka akceptuje, chciałam, aby córka na nowo przekonała się do kąpieli z tatą. Podczas kąpieli tłumaczyłam córce, że muszę wyjść na chwilkę, żeby przygotować jej łóżeczko do spania, mleczko i smoczka i że jeśli tylko będzie mnie potrzebowała, może mnie zawsze zawołać.
Na początku córka wołała mnie dość często, a ja zawsze do niej przychodziłam. Z czasem na nowo zaufała tacie i nie woła już mamy nawet podczas tych kąpieli, kiedy mąż myje jej głowę.
Podsumowując – jak umyć dziecku włosy bez płaczu?
Zawsze, kiedy pojawia się w domu jakiś problem, kiedy córka się czegoś boi, lub nie chce czegoś zrobić, staram się szukać rozwiązania bez niepotrzebnego płaczu i krzyku. Przekonałam się już dawno, że tylko wtedy, kiedy naprawdę słucham córki i nie robię nic na siłę, wbrew jej woli, udaje mi się uzyskać zamierzony rezultat. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze tak się da, ale z doświadczenia wiem, że w większości sytuacji można się porozumieć, nawet z rocznym dzieckiem, czy zbuntowanym dwulatkiem.
Mój syn akurat przy myciu nie płakał jak był mały, ale teraz ma 5 lat i szampon zaczął go szczypać w oczy, nie wiem czemu akurat teraz, weryfikujemy z jakiego powodu się tak dzieje. Twoje rady są przydatne
Jak bym czytał o swoim synku
Patent ze spłukiwaniem wody gąbką/ręcznikiem wydaje się obiecujący. Pozostałe metody próbowałem i – niestety – z dobrze znanym Ci efektem 
U nas z czasem widać poprawę i zaczynamy znowu spłukiwać wodę za pomocą kubeczka do spłukiwania, ale to zależy od humoru córki
Zastanawiam się jeszcze nad zastosowaniem metody z ręcznikiem na oczach, który podpatrzyłyśmy czytając „Jadzię Pętelka w kąpieli”.