Na ząbkowanie u dzieci – poznaj nasze sposoby

Córce ząbkowanie zaczęło dokuczać mniej więcej w okolicach 4 miesiąca. Mimo że, objawy pojawiły się wcześnie, na pierwszego ząbka czekaliśmy dosyć długo. Pojawił się dopiero pod koniec 7 miesiąca. Czasami mam wrażenie, że ząbkowanie doskwiera mojej córce praktycznie bez przerwy. Pomijając małe epizody spokoju, które pojawiają się po wyjściu zęba i zazwyczaj nie trwają dłużej niż dwa tygodnie. Córka ma teraz 14 miesięcy i 8 ząbków, czyli nawet nie połowę wszystkich zębów mlecznych. Oznacza to, że niestety przed nami jeszcze długa droga. Aby ulżyć trochę córce i nie oszukujmy się trochę nam rodzicom, stosowaliśmy wiele różnych rozwiązań. Jesteś ciekawa co pomaga na ząbkowanie u dzieci? Zapraszam na wpis!

ząbkowanie

Ząbkowanie objawy:

Objawy ząbkowania u córki są klasyczne i nie trudno zorientować się co dolega mojej córce:

  • płaczliwość i marudzenie
  • wkładanie wszystkiego do buzi
  • próby gryzienia rzeczy, które nie nadają się do gryzienia np. moja noga, poduszka czy kosz na zabawki
  • mniejszy apetyt
  •  częstsze wybudzanie w nocy
  •  krótsze drzemki
  • wkładanie rączek do buzi
  • krostki na brodzie
  • ślinienie się

Objawy ząbkowania mniej spotykane, które również towarzyszą ząbkowaniu u mojej córki to:

  • wyjmowanie jedzenia o konsystencji płynu z buzi podczas karmienia np. jogurtu
  • nie chęć do picia
  • wypluwanie i bawienie się smoczkiem podczas usypiania
  • robienie ustami prrr

Metody, które stosowaliśmy na ząbkowanie u córki:

1. Żel, spray i maść na ząbkowanie

Żel Dentinox N znana chyba wszystkim rodzicom, dzieci cierpiących na ząbkowanie. Jest to jedyna maść, która, choć na chwilkę pomaga mojej córce i przynosi jej rzeczywistą ulgę. Warto maść przed użyciem schować do lodówki, wtedy efekty będą jeszcze lepsze. Maści należy używać z głową, ponieważ zawiera lidokainę, która stosowana w dużych ilościach może zaszkodzić dziecku. Maści używam tylko przed snem i drzemką.

Stosowałam również żel Anaftin Baby, który kupiłam, ponieważ ma bezpieczny skład i chciałam używać go w ciągu dnia zamiast maści Dentinox N. Niestety jej działanie jest zdecydowanie za słabe. Nie zauważyłam, żeby choć trochę pomagała córce.

Dentosept A mini bardzo dobrze się u nas sprawdza. Córka bardzo go lubi i widzę, że odczuwa po nim ulgę. Jest to fajna alternatywa dla znanej wszystkim maści Dentinox N, ponieważ w przeciwieństwie do maści składa się tylko z naturalnych składników.

2. Surowa marchewka

Surowa marchewka z lodówki to nasz obecny hit. Zaczęłam podawać ją córce dopiero po skończeniu roku. Nie podawałam jej wcześniej, ponieważ obawiałam się o zakrztuszenie. Córka z przyjemnością gryzie marchewkę. Woli ją zdecydowanie bardziej, niż wszelkiego rodzaju gryzaki, których mamy w naszym składziku naprawdę dużo.

3. Silikonowa nakładka do mycia zębów

Silikonową szczoteczkę kupiłam, jeszcze za nim córka się urodziła. Nie sprawdziła się u nas do mycia zębów. Za to nadaje się idealnie do masowania opuchniętych przez ząbkowanie dziąsełek córki. Warto, żeby przed każdym użyciem przelać szczoteczkę wrzątkiem, następnie schłodzić w lodówce.

4. Namoczona w rumianku pieluszka tetrowa

Rumianek działa antybakteryjnie, dlatego bardzo często moczyłam pieluszkę tetrową w rumianku, następnie schładzałam ją w lodówce i podawałam do gryzienia córce. Ta technika sprawdzała się bardzo dobrze, ale tylko do mniej więcej 7 miesiąca. Później córka nie była już zainteresowana gryzieniem materiału.

5. Gryzaki

Gryzaki podobnie jak pielucha namoczona w rumianku sprawdzały się u nas tylko do 7 miesiąca. Używaliśmy gryzaków wypełnionych płynem, schłodzonych w lodówce oraz specjalnie wyprofilowanych gryzaków dla ząbkujących dzieci. Córka najbardziej lubiła specjalny gryzak ze szczoteczką i gryzak o kształcie marchewki, który dostała w prezencie. Jako gryzak sprawdzały się u nas również drewniane łyżki.

6. Homeopatia

Moim zdaniem kropelki homeopatyczne z których korzystałam zupełnie nie pomagają na problem ząbkowania. Nie jestem zwolenniczką homeopatii, ponieważ substancje zwarte w lekach homeopatycznych są tak małe, że nie są w stanie w istotny sposób wpłynąć na nasz organizm. Z zawodu jestem psychologiem i zdaje sobie sprawę jak ważna jest psychika i wiara w działanie danego preparatu dlatego jestem wstanie uwierzyć, że na niektórych leki homeopatyczne działają.

7. Lek przeciwbólowy

Do tej pory tylko raz podałam córce ten lek na bazie ibuprofenu. Podanie leku przeciwbólowego, traktuje jako ostateczność. Oczywiście podanie leku gwarantuje spokojną noc, zarówno mamy jak i dziecka, ale wolę tego nie nadużywać.

CO jeszcze pomaga na ząbkowanie u dzieci?

  1. Podaje córce do jedzenia ulubione potrawy o konsystencji, która jej najbardziej odpowiada. Są to zazwyczaj wszelkiego rodzaju placki. Teraz kiedy jest starsza również zimne owoce. Arbuz jest zdecydowanym faworytem.
  2. Nie wmuszam w córkę jedzenia i picia. Jeśli nie ma ochoty jeść albo pić akceptuje to.
  3. Poświęcam córce dużo uwagi. Dużo się bawimy i przebywamy poza domem, tak żeby córka nie miała czasu myśleć o ząbkach.
  4. Masuje dziąsła palcem poprzez uciskanie.

1 thought on “Na ząbkowanie u dzieci – poznaj nasze sposoby”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *