Hela sama idzie do przedszkola – książka o przedszkolu

Dzisiaj chciałbym polecić Wam książkę, która idealnie sprawdzi się dla dzieci, które w niedalekiej przyszłości rozpoczną adaptację do przedszkola. Starałam się w niej poruszyć wszystko, co moim zdaniem ważne i istotne. Oprócz treści dla dziecka znajdziecie tam również poradnik dla rodziców, ze wskazówkami, które mam nadzieje, sprawią, że również Wam rodzicom będzie łatwiej podczas adaptacji Waszego dziecka do przedszkola. Jesteście ciekawi, dlaczego uważam, że „Hela sama idzie do przedszkola” to idealna książka wspierająca adaptację dziecka do przedszkola? Koniecznie czytajcie dalej!

Hela sama idzie do przedszkola

Hela sama idzie do przedszkola- książka wspierająca adaptację do przedszkola

1. Nieznajome, ale jakby znajome

W tomie „Hela sama idzie do przedszkola” chciałam pokazać zwyczajny dzień dziewczynki. Dziewczynki, która już zaadoptowała się do przedszkola i chętnie do niego chodzi. Zależało mi, aby dokładnie opisać i zilustrować, to co tam się dzieje. Tak, aby czytające dziecko, mogło zobaczyć, jak krok po kroku wygląda dzień w placówce.

Na kartkach książki pojawi się oś czasu, która w przystępny sposób będzie pokazywała czytającemu maluchowi, który nie zna się jeszcze na zegarku, w jakim momencie dnia znajduje się teraz Hela. Dzięki osi czasu czytające dziecko wie, co zaraz nastąpi oraz, kiedy rodzice dziewczynki odbiorą ją z przedszkola.
Jeśli dzień w przedszkolu Waszego dziecka różni się nieco od dnia Heli, możecie przygotować razem z nim swoją własną oś czasu. Dzięki niej maluch dowie się, jak będzie przebiegał jego dzień w przedszkolu oraz, kiedy może się spodziewać przyjścia rodziców.

Jeśli na początku planujecie odbierać dziecko z przedszkola wcześniej np. po obiedzie, możecie najpierw przygotować krótszą oś czasu, nieuwzględniającą leżakowania i podwieczorku.

Taka znajomość planu dnia w przedszkolu sprawia, że dziecko czuje się w nowej sytuacji pewniej i bezpieczniej!

2. Więź z Panią wychowawczynią

Hela dobrze wie, że kiedy ma kłopot lub jakieś strapienie może liczyć na swoją Panią!
Pani Basia (bo tak ma na imię wychowawczyni Heli) zawsze chętnie podaje Heli kubek z wodą, kiedy chce jej się pić. Pomaga jej skorzystać z toalety, koi jej ból, kiedy się przewróci oraz odpowiada na trapiące ją pytania 😊
Zależało mi bardzo, aby pokazać czytającemu dziecku zarówno w treści książki, jak i na ilustracjach, że dziewczynka w przedszkolu korzysta z pomocy Pani.

Dla malucha rozpoczynającego przedszkole, to że można poprosić Panią o pomoc, tak samo ja rodziców nie jest takie oczywiste.

Zdarzają się dzieci, które czekają z wypowiedzeniem swojej prośby do czasu, aż pojawią się rodzice.
Jeśli dziecko nie prosi o wodę, kiedy chcę mu się pić lub odczuwa dyskomfort z powodowany wstrzymywaniem kupy, nie czuje się komfortowo w przedszkolu. A przecież jest to miejsce, w którym spędza większość swojego dnia.

Taka świadomość, że na Panią zawsze można liczyć i że można ją poprosić o pomoc, tak samo jak rodziców, również sprawia, że dziecko czuje się w placówce przedszkolnej bezpieczniej.
Więcej o odpowiednio przeprowadzonej adaptacji przedszkolnej i budowaniu więzi z Panią piszę w poradniku, który znajduje się na końcu książki.

Hela sama idzie do przedszkola – książka o przedszkolu

3. Rytuały przed wyjściem do przedszkola – sposób na pożegnanie

Nawet jeśli nasze dziecko zaadaptuje się w przedszkolu, może się zdarzyć, że rano będzie się ociągało, kiedy będzie miało do niego iść. Tym bardziej, jeśli nie będzie wyspane, a w domu będzie panował pośpiech i nerwowa atmosfera.

Tak samo, jak w przypadku kładzenia się spać warto przed wyjściem do przedszkola wprowadzić poranne rytuały, które te codzienne wyjścia ułatwią.

Heli podczas wyjścia do przedszkola towarzyszy serdeczna atmosfera. Rodzice starają się, żeby zarówno mycie zębów, jak i poranne ubieranie odbywało się w zabawnej atmosferze. A to, jak dobrze wiemy, sprawia to, że dziecko chętniej współpracuje.

Na koniec tak samo, jak wieczorem przed snem cała rodzina przytula się, następnie Hela przekłada swoje zdjęcie z koszyczka DOM do koszyczka PRZEDSZKOLE, a tata swoje zdjęcie do koszyczka PRACA i dziewczynka jest już gotowa do wyjść.

Takie symboliczny rytuał przejścia z jednej sytuacji do drugiej (przełożenie zdjęcia) sprawia, że dziecko dużo chętnie wychodzi z domu.

Więcej o śnie oraz o porannych przygotowaniach do przedszkola, oraz o tym, jak wpływają na poranne wyjścia do przedszkola, piszę w poradniku dla rodziców, który znajduje się na końcu książki.

4. Do przedszkola warto chodzić

W książce postanowiłam wskazać dzieciom powody, dla których warto chodzić do przedszkola.
Oczywiście jednym z tych powodów jest niezaprzeczalny fakt, że rodzice muszą iść do pracy. Jest jednak wiele innych fajniejszych powodów, które warto wskazać dziecku, zachęcając je do pójścia do przedszkola.

A dlaczego przedszkole może być fajne?

  • Bez względu na to, jaka jest pogoda na dworze, w przedszkolu zawsze mamy się z kim pobawić. Jeśli zostaniemy w domu i na dworze pada deszcz, nie będziemy mogli wyjść na dwór i będziemy skazani na zabawę w pojedynkę. Ewentualnie z młodszym rodzeństwem, jeśli takowe mamy w domu.
  • W przedszkolu można bawić się w zabawy, w które nie można bawić się samemu np. w dom, ganianego czy chowanego.
  • Dzieci obchodzą tam ciekawe Święta tj. Dzień kropki czy Dzień pluszowego Misia.
  • W przedszkolu można zrobić wiele ciekawych prac z wykorzystaniem różnych przyborów plastycznych. Prac wykorzystujących przybory, których często nie mamy w domu lub z wykorzystaniem technik których nasi rodzice nie znają, lub nie mają czasu, aby je z nami robić.

Podoba Ci się książka Hela sama idzie do przedszkola? Więcej o serii przeczytasz tu …

Tutaj możecie kupić książkę Hela sama idzie do przedszkola. A tutaj i tutaj możecie poczytać więcej o książkach z serii Hela sama.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *